A hegymászás régóta népszerű, van, aki azért mászik hegyet, hogy fizikai és lelki határait feszegesse, van, aki azért, hogy tudományos kutatásokat végezzen.
A világon több mint hétezer különböző nyelv létezik, így nem meglepő, hogy a nyelvismeret hasznos a munkaerőpiacon.
Új, biocid felülettisztító anyagokkal foglalkozó ISO-bizottság alakult annak érdekében, hogy elősegítse a kórokozókkal vívott harcot.
A Magyar Szabványügyi Testület MSZT/MB 845 Kábelek és vezetékek műszaki bizottsága 2019-ben vette programba az MSZ 13207:2000 0,6/1 kV-tól 20,8/36 kV-ig terjedő névleges feszültségű erősáramú kábelek és jelzőkábelek kiválasztása, fektetése és terhelhetősége című szabvány korszerűsítését.
A minőségirányítási rendszereket szinte a világ összes országában alkalmazzák. A megrendelő – az esetek többségében – megköveteli, ellenőrzi annak meglétét. A gyártó az ISO 9001 szerint kiépített rendszere, illetve legtöbbször annak független tanúsító szervezet által kiállított tanúsítványa birtokában igazolja a felkészültségét arra, hogy az általa gyártott termékek folyamatosan megfelelnek a minőségi követelményeknek, és hogy folyamatainak hatékonyságát folyamatosan fejleszti.
1946. október 14-én alakult meg a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (ISO), amelynek célja az országok műszaki elszigeteltségének megszüntetése közös műszaki követelmények kidolgozásával. Minden évben e napon ünnepeljük a Szabványosítási Világnapot, amelyet a három nemzetközi szabványosítási szervezet, az IEC, az ISO és az ITU közösen szervez meg. A 2020-as év témája a „környezetvédelem a szabványokon keresztül” jelszó köré szerveződött. A világnap poszterét minden évben megpályáztatják, az idei nyertes (mely cikkünkben is látható) Jyoti Bisht indiai művész alkotása, aki – saját bevallása szerint – maga is alkalmaz szabványokat a munkája során.
A Magyar Szabványügyi Testület régóta tervezte egy, a napelemek szabványosításával foglalkozó bizottság megalakítását. A megalakulás hosszas előkészületek után idén júniusban indult, és a Szabványügyi Tanács jóváhagyása után az MSZT honlapján való megjelenésével zárult le.
2018-ban megjelent az IEC 60335-2-114 Háztartási és hasonló jellegű villamos készülékek. Biztonság. 2-114. rész: Lúgos vagy egyéb nem savas elektrolitokat tartalmazó telepeket magukban foglaló, önegyensúlyozó, személyszállító eszközök kiegészítő követelményei című szabvány, azonban párhuzamos európai bevezetése elakadt, sőt le is állt.
A szőlő a legkedveltebb őszi gyümölcsök egyike, gazdag C-, B6-vitaminban és nagyon jó folsavforrás. Olyan nélkülözhetetlen ásványi anyagokat tartalmaz, mint például a kalcium, a vas, a foszfor, a magnézium és a szelén. Erős antioxidáns-hatása miatt csökkenti a szabadgyökök okozta kárt és lassítja az öregedést, illetve fontos szerepet játszik emésztésünkben is.
2020. november 1-jén magyar nyelven megjelent a 86/278/EGK irányelvhez kapcsolódó MSZ EN 16181:2018 Talaj, kezelt biohulladék és iszap. Policiklusos aromás szénhidrogének (PAH) meghatározása gázkromatográfiával (GC) és nagy hatékonyságú folyadékkromatográfiával (HPLC) szabvány.
A Magyar Szabványügyi Testület 2020. november 1-jén tette közzé az MSZ EN 60079-1:2015 Robbanóképes közegek. 1. rész: Gyártmányok védelme nyomásálló tokozással, „d” (IEC 60079-1:2014) magyar nyelvű változatát.
2020. november 1-jén jelent meg az EN 14915 Beltéri és kültéri burkolatok tömör fából. Jellemzők, követelmények és megjelölés szabvány új kiadásának magyar nyelvű változata. A dokumentum tartalmazza a CEN által 2017 áprilisában jóváhagyott A1 módosítást és a 2019 júliusában jóváhagyott A2 módosítást.
Egy épület korszerűsítése, főként ha társasházi tulajdonban van, lassú és nehézkes folyamat, annyira, hogy akár a felújítás ellehetetlenüléséhez is vezethet – a munkálatok el sem indulnak vagy nem fejeződnek be. Mivel az európai uniós és hazai energiahatékonysági célok megvalósításához szükséges a meglévő épületek korszerűsítése, lényeges, hogy a fenntartható energetikai célú korszerűsítések döntéshozatali folyamatai hatékonyabbak és eredményesebbek legyenek.