Új Eurocode-szabványmódosítások magyar nyelven
2019-ben az MSZT két Eurocode-szabványmódosítást vezetett be angol nyelven, melyek magyar nyelvű változatát január 1-jén tette közzé. Ezek az alábbiak:
Az MSZ EN 1992-1-2:2004/A1:2019 a magyar nyelven 2013. március 1-jén megjelent – a betonszerkezetek tűzhatásra való méretezési elveit tartalmazó – MSZ EN 1992-1-2:2013 módosítása. A szabvány a tűzhatásra vonatkozó speciális kiegészítéseket tartalmazza és együtt kell alkalmazni az MSZ EN 1992-1-1-gyel és az MSZ EN 1991-1-2-vel.
Az MSZ EN 1992-1-2 csak a tűzvédelem passzív módszereivel foglalkozik, az aktív módszereket nem tartalmazza. A szabvány olyan betonszerkezetek méretezésére vonatkozik, amelyeknek a tűzhatás alatt bizonyos követelményeknek meg kell felelniük, úgymint:
- az épület idő előtti összeomlásának elkerülése („R” teherbírási kritérium);
- a tűzterjedés (lángok, forró gázok, intenzív hőmérsékleti hatás) megakadályozása adott területen túlra („E” integritási kritérium).
A szabvány /A1 módosítása helyettesíti a meglévő C mellékletet és rendezi a főszövegben lévő hivatkozásokat az új C mellékletnek megfelelően. A korábbi C melléklettel szemben a /A1 módosítás táblázatai információt nyújtanak nem csak a merevített, hanem a nem merevített szerkezetek oszlopainak szabványos tűzhatásra való tervezéséhez is, továbbá nem az oszlopok legkisebb méreteit és a betonfelülettől mért legkisebb acélbetét-tengelytávolságokat írják elő, hanem az oszlopok megengedett legnagyobb karcsúságára adnak meg határértékeket.
A tűzhatás esetén érvényes karcsúság a lfi = l0,fi/i összefüggésből adódik, ahol l0,fi az oszlop hatékony kihajlási hossza, míg i az inerciasugár. A szabványmódosítás megadja mindkét paraméter esetén a számításhoz szükséges eljárásokat.
Az MSZ EN 1993-1-5:2006/A2:2019 a magyar nyelven 2012. június 1-jén megjelent – a síkjukban terhelt merevített és merevítetlen lemezek tervezési követelményeit előíró – MSZ EN 1993-1-5:2012 második módosítása. E szabvány tárgyalja a nyírási torzulás („shear lag”), a lemezsík irányában történő erőbevezetés, valamint az I és zárt keresztmetszetű (szekrény- vagy zárt szelvényű) tartókban bekövetkezett lemezhorpadás hatását. Tárgyalja továbbá a síkjukban terhelt lemezes szerkezeti komponenseket, amilyenek pl. tartályokban és silókban vannak. A lemezsíkra merőleges terhelés hatása nem tárgya a szabványnak.
A szabvány /A2 módosítása megadja a σcr,p magyarázatát a 4.5.2. Lemezszerű viselkedés szakaszhoz.
Bernáth Csaba
2020. január