Elektromágneses összeférhetőség
A Magyar Szabványügyi Testület 2020. szeptember 1-jén újabb két EMC-szabvány magyar nyelvű változatát tette közzé.
MSZ EN IEC 61000-3-2:2019 Elektromágneses összeférhetőség (EMC). 3-2. rész: Határértékek. A harmonikus áramok kibocsátási határértékei (fázisonként legfeljebb 16 A bemenőáramú berendezésekre) (IEC 61000-3-2:2018).
Ez a dokumentum a közcélú fogyasztói hálózatba injektált harmonikus áramok határértékeivel foglalkozik, a bemenőáramok harmonikus összetevőinek határértékeit írja elő, amelyeket meghatározott feltételek mellett a vizsgált berendezések hozhatnak létre.
Az MSZ EN IEC 61000 szabványsorozat e része a közcélú, kisfeszültségű fogyasztói hálózatokhoz kapcsolódó, fázisonként legfeljebb 16 A névleges bemenőáramú villamos és elektronikus berendezésekre alkalmazható, és a fázisonként legfeljebb 16 A névleges bemenőáramú, nem professzionális ívhegesztő berendezésekre is vonatkozik. (Az MSZ EN 60974-1 szerinti professzionális ívhegesztő berendezéseket ez a szabvány nem tárgyalja, ezekre az MSZ EN 61000-3-12-ben szereplő létesítési megkötések vonatkozhatnak.)
Ez a kiadás a következő fontosabb műszaki változtatásokat tartalmazza az előző kiadáshoz képest:
a) a legfeljebb 25 W névleges teljesítményű világítási berendezések zavarkibocsátási határértékeinek korszerűsítése az új típusú világítási berendezések figyelembevétele céljából;
b) az 5 W-os küszöbérték bevezetése, amely alatt egyetlen világítási berendezésre sem vonatkoznak zavarkibocsátási határértékek;
c) a nem izzólámpák fényszabályozóira vonatkozó követelmények módosítása;
d) a tápvezetéken keresztül megvalósított digitális adatátvitellel működő szabályozókészülékek vizsgálati feltételeinek megadása;
e) a referencialámpák és a referenciaelőtétek alkalmazásának megszüntetése a világítási berendezések vizsgálatai során;
f) a világítási berendezések szakkifejezéseinek egyszerűsítése és pontosítása;
g) a színpadi világítás és a stúdiók professzionális lámpatesteinek besorolása az A osztályba;
h) a vészvilágítási berendezések osztályozásának pontosítása;
i) az egyetlen, legfeljebb 2 W hatásos bemenőteljesítményű szabályozómodult tartalmazó világítási berendezések pontosítása;
j) a televízió-vevőkészülékek vizsgálati feltételeinek korszerűsítése;
k) az indukciós főzőlapok vizsgálati feltételeinek korszerűsítése, figyelembe véve az egyéb típusú főzőkészülékeket is;
l) az MSZ EN 61000-3-12-vel való összhang megteremtése céljából az MSZ EN 61000-3-2 alkalmazási területéhez tartozó legfeljebb 16 A bemenőáramú berendezések megváltoztatása legfeljebb 16 A névleges bemenőáramú berendezésekre.
MSZ EN IEC 61000-3-11:2020 Elektromágneses összeférhetőség (EMC). 3-11. rész: Határértékek. A feszültségváltozások, a feszültségingadozások és a villogás (flicker) határértékei a közcélú, kisfeszültségű táphálózatokon. Legfeljebb 75 A névleges áramerősségű és adott feltételek szerint csatlakozó berendezések (IEC 61000-3-11:2017).
Az MSZ EN IEC 61000 szabványsorozat e része a berendezések által a kisfeszültségű közcélú fogyasztói hálózatot befolyásoló feszültségváltozások, feszültségingadozások és villogás (flicker) határértékeivel foglalkozik, a meghatározott feltételek mellett vizsgált berendezések által létrehozott feszültségváltozások határértékeit írja elő, és elsősorban a 220 V – 250 V fázisfeszültségű, 50 Hz-es kisfeszültségű közcélú fogyasztói hálózatokhoz adott feltételek szerinti csatlakozásra szánt, 16 A-nél nagyobb, de 75 A-t meg nem haladó bemenőáramú villamos és elektronikus berendezésekre alkalmazható.
Ez a szabvány alkalmazható továbbá azokra, az MSZ EN 61000-3-3 alkalmazási területéhez tartozó berendezésekre is, amelyek nem teljesítik a határértékeket a Zref vonatkoztatási impedanciával való vizsgálat vagy kiértékelés során, és emiatt csak adott feltételek szerint csatlakoztathatók.
A legfőbb műszaki változtatás az előző kiadáshoz képest az új A melléklet beillesztése, amely az MSZ EN 61000-3-11 korlátait és hatékonyságát magyarázza a hasonló berendezések több példányának a táphálózatra, ugyanazon a helyen történő csatlakoztatásakor.
Nagy Gábor
2020. szeptember