Az év elején közzétett ISO 45003 szabvány célja, hogy a különböző ágazatokban működő szervezetek, valamint oktatási intézmények számára útmutatást adjon a munkahelyi lelki egészség és jóllét megőrzéséhez
Decemberben megjelentek az MSZ EN 12916:2019, az MSZ EN ISO 3015:2019 és az MSZ EN ISO 3405:2019 szabványok magyar nyelvű változatai.
Az ETSI DECT-2020 NR műszaki specifikációt, amely a világ első, nem cellás 5G technológiai szabványa.
A nevelési és oktatási épületek tervezési előírásai tárgyú, hét szabványból álló szabványcsalád első részének, azaz az MSZ 24203-1:2021 Nevelési és oktatási épületek tervezési előírásai. 1. rész: Óvodák szabványnak, decemberben megjelent a korszerűsített változata. Az új óvodaszabványban – a 2012-es előzményszabványhoz képest – hat főbb változtatásra került sor.
Decemberben megjelent az MSZ EN 15085-2 Vasúti alkalmazások. Vasúti járművek és részegységeik hegesztése. 2. rész: A hegesztőüzemekre vonatkozó követelmények szabvány magyar nyelvű változata, mely a hegesztett részegységek osztályozási szintjeit, a jellemző tevékenységek típusait, valamint azokat a követelményeket határozza meg, amelyeket a megfelelőség igazolása érdekében teljesíteni kell.
A szabvány a cementek kalcium-szulfát-tartalmú természetes és mesterséges eredetű kötésszabályozó anyagainak mechanikai, fizikai és kémiai tulajdonságait, valamint ezek vizsgálatát írja le. Célja a cement természetes nyersanyagainak, így például a gipszkő helyettesítése más ipari folyamatokból származó melléktermékekkel. E környezetvédelmi szempontból fontos igény és a mesterséges eredetű, kalcium-szulfát-tartalmú anyagokkal végzett vizsgálatok és tapasztalatok alapozták meg az új, korszerűsített szabvány kiadását.
Decemberben megjelentek az MSZ EN ISO 3834-2:2021, az MSZ EN ISO 3834-3:2021, és az MSZ EN ISO 3834-4:2021 szabványok magyar nyelvű változatai. Az MSZ EN ISO 3834 jelzetű, a fémek ömlesztőhegesztésének minőségirányítási követelményei tárgyú szabványsorozat tagjai a fémek ömlesztőhegesztésével kapcsolatos események során követendő intézkedéseket határozzák meg: szerződéskötéskor (a hegesztés minőségirányítási követelményeinek előírása); a gyártás során (a hegesztés minőségirányítási követelményeinek kialakítása és fenntartása); a gyártási szabályzatok vagy alkalmazási szabványokat kidolgozásakor (a hegesztés minőségirányítási követelményeinek meghatározása); a hegesztés minőségirányítása teljesítményének független felek általi értékelésekor (a követelmények teljesítésének igazolása).
Decemberben megjelent az MSZ ISO 21500:2021 Projekt-, program- és portfóliómenedzsment. Környezet és koncepciók szabvány magyar nyelvű változata, mely a projekt-, program- és portfóliómenedzsment szervezeti környezetét és alapkoncepcióit határozza meg, valamint útmutatást nyújt az ezekhez a szakterületekhez kapcsolódó szabványok együttes alkalmazásához (pl. MSZ ISO 21503:2019; MSZ ISO 21504:2017). A szabvány alkalmazásának lehetőségeit, módját és várható hatását a közeljövőben szakmai fórum tárja fel. Ennek időpontjáról, tematikájáról és a részvétel feltételeiről az MSZT honlapján, az MSZT akadémia linken tájékozódhat.
2021 decemberében magyar nyelven megjelent az MSZ ISO 4387 Cigaretták. Az összes és a nikotinmentes száraz részecskefázis meghatározása rutinanalitikai cigarettaelszívató géppel; az MSZ ISO 10362-1 Cigaretták. A főfüstből származó összes részecskefázisban lévő víz meghatározása. 1. rész: Gázkromatográfiás módszer; az MSZ ISO 20193 Dohány és dohánygyártmányok. A vágott dohány vágatszélességének meghatározása; az MSZ ISO 13276 Dohány és dohánygyártmányok. A nikotin tisztaságának meghatározása. Gravimetriás módszer szilikovolfrámsav felhasználásával; valamint az MSZ ISO 22980 Dohány. Az összes alkaloid (nikotintartalom) meghatározása. Folyamatos áramlásanalízises módszer KSCN/DCIC felhasználásával nemzetközi cigarettavizsgálati szabvány.
A CEN/CWA (CEN-munkaértekezleti megállapodás) témája a nanotermékek gyártási folyamatának fenntartható irányításához szükséges Fenntartható Nanogyártási Keretrendszer (SNF) meghatározása. Célja az alapkövetelmények meghatározása a nanotermékeket gyártók fenntarthatóság-szempontú értékeléséhez és a gyártóüzem fejlődése figyelemmel kíséréséhez, valamint a fejlesztési tervek kidolgozása. Az SNF-modell 3 lényeges fenntarthatósági szempontot vesz figyelembe: társadalmi, környezeti és gazdasági. A projektindító online ülésre 2022. január 22-én 9 és 12 óra között kerül sor. Az ülésre bárki bejelentkezhet (fmachicado@une.org), illetve küldhet észrevételeket, javaslatokat.
Megjelent az ETSI első, az IPv6 által felgyorsított innovációról szóló jelentése (ETSI GR IPE 001 „IPv6 Enhanced Innovation: Gap Analysis”). A jelentés átfogóan elemzi azokat a jelenségeket, amelyek az új szolgáltatások (pl. 5G és felhő) igénybevételekor keletkeztek. A jelentés szerint a digitalizáció és automatizálás területén az új technológiák [5G, a dolgok internete (Internet of Things: IoT), a felhőalapú számítástechnika, a felhőhálózatok konvergenciája és a peremhálózati számítástechnika] alkalmazása ugrásszerű fejlődést eredményez.
A közlekedésben, illetve a szállításban az azonosításhoz és a hitelesítéshez használt QR-kódok használatát segíti a közelmúltban kiadott ISO 37180 Smart community infrastructures. Guidance on smart transportation with QR code identification and authentification in transportation and its related or additional services (Okosközösségi infrastruktúrák. Útmutató az okosközlekedéshez QR-kód-azonosítással és -hitelesítéssel a szállításban és a kapcsolódó vagy kiegészítő szolgáltatásokban) szabvány, melynek célja, hogy a szállítási szolgáltatások kényelmesebbek legyenek az ügyfelek és a szolgáltatók számára, miközben védik adataikat. Ez magában foglalja az olyan szempontokat, mint az okosközlekedés biztonsága, szervezése és működtetése QR-kód-azonosítással és -hitelesítéssel, valamint az okosszállítási szolgáltatások minőségi karbantartása.
Az építőipar, valamint az épített környezet az üvegházhatású gázok kibocsátásának mintegy 35%-áért felelős. Az épületek nettó nulla energiakibocsátása jelentősen és jó irányba befolyásolná a klímaváltozást. Az ISO/TS 23764 Methodology for achieving non-residential zero-energy buildings (ZEBs) (Nem lakóépületek nulla energiafogyasztása elérésének módszertana) lépésről lépésre leírja, hogyan lehet csökkenteni az épületek energiafogyasztását és ez által a szén-dioxid-kibocsátást, hogyan lehet alkalmazni a megújuló erőforrásokat. Az útmutató olyan paramétereket vizsgál, mint a fűtés, a hűtés, a meleg víz, a világítás, a megújuló energiaforrások használata, az energiamenedzsment stb.
2021-ben Az IEC 85. közgyűlését október 3. és 7. között rendezték meg Dubaiban, az IEC történetében először hibrid módon. A közgyűlésen megválasztották az IEC új elnökét, Jo Copsot. Elnöki mandátumának három kulcsfontosságú célkitűzése: „Növekedés”, „Piac” és „Digitálizáció”. A Tanács megvitatta és jóváhagyta az IEC szervezeti felépítésének módosítását. Ismételten sor került az IEC Bootcamp (a nemzetközi szabványosítási folyamat ismertetése) népszerűsítésére, az IEC Akadémia és Kapacitásépítés céljainak és eredményeinek megbeszélésére. Ülést tartott az SMB (Szabványosítási Igazgatóság) és a CAB (Megfelelőségértékelő Testület). A CB (Tanács) ülésén megvitatták és döntöttek a SMART szabványokról, a kockázati keretrendszerről és az IEC Alapítványi Projektekről, amelyek mindegyike elengedhetetlen az IEC jövőbeni munkájához és átláthatóságához az új kihívások és lehetőségek tekintetében.