NEMZETI SZABVÁNYÁLLOMÁNY VÁLTOZÁSAI
|
2023. február 1-jén 160 db új nemzeti szabvány jelent meg, amelyek megoszlása a következő: 57 db MSZ EN, 57 db MSZ EN ISO, 38 db MSZ EN IEC, 4 db MSZ CLC/TR, 1 db MSZ CLC/TS, 1 db MSZ IEC, és 2 db MSZ EN ISO/CIE.
tovább
2023. február 1-jén összesen 102 db nemzeti szabvány visszavonására került sor.
Ebből 100 db új magyar nemzeti szabvány közzététele miatt került visszavonásra és 2 db helyettesítés nélkül.
tovább
Februárban megjelent magyar nyelvű szabványok
|
2023. február 1-jén 12 db magyar nyelvű szabvány jelent meg.
tovább
Szabványok szövegének változása
|
A Magyar Szabványügyi Testület 2023. február 1-jén 8 db nemzeti szabvány helyesbítését tette közzé.
tovább
Szabványok programba vétele
|
A Magyar Szabványügyi Testület 2023. február 1-jén 1 db nemzeti szabvány kidolgozását vette programba.
tovább
Szabvány tervezett programba vétele
|
A Magyar Szabványügyi Testület a következő szabványok programba vételét tervezi, melyhez várjuk mindazon szakértők jelentkezését, akik aktívan részt kívánnak venni az előirányzott szabványosítási munkában: MSZ 24803-7 Épületszerkezetek megjelenési módjának előírásai. 7. rész: Előregyártott vasbeton szerkezetek, MSZ 1601 Fűtési célú, cseppfolyósított propán, bután és keverékeinek követelményei és vizsgálati módszerei, MSZ IEC 60050-471 Nemzetközi elektrotechnikai szótár. 471. rész: Szigetelők szabványok kiadása, ezért felhívja minden érintett szakértő figyelmét a szabványosítási munkában való részvétel lehetőségére.
tovább
MAGYAR NYELVEN MEGJELENT SZABVÁNYOK
|
Ívhegesztő berendezések hegesztőáram-testcsatlakozója – MSZ EN IEC 60974-13
|
Az MSZ EN IEC 60974-13:2021 Ívhegesztő berendezések. 13. rész: Hegesztőáram-testcsatlakozó (IEC 60974-13:2021) szabvány a biztonsági és a működőképességi követelményeket határozza meg.
tovább
Tokoferol- és tokotrienoltartalom meghatározása – MSZ EN ISO 9936
|
Az MSZ EN ISO 9936:2016 Állati és növényi zsírok és olajok. Tokoferol- és tokotrienoltartalom meghatározása nagy hatékonyságú folyadékkromatográfiával (ISO 9936:2016) szabvány az állati és növényi zsírokban és olajokban lévő szabad α-, β-, γ- és δ-tokoferol- és -tokotrienol-tartalom meghatározására ír elő módszert, nagy hatékonyságú folyadékkromatográfiát (HPLC) alkalmazva. A szabvány alkalmazási területe nem terjed ki a tejre és a tejtermékekre, illetve a tejből és tejtermékekből származó zsírokra.
tovább
Fémek hegesztett kötéseinek makroszkópos és mikroszkópos vizsgálata – MSZ EN ISO 17639
|
Az MSZ EN ISO 17639:2022 Fémek hegesztett kötéseinek roncsolásos vizsgálatai. Varratok makroszkópos és mikroszkópos vizsgálata (ISO 17639:2022) szabvány a próbatestek előkészítésére, a vizsgálati eljárásokra és a vizsgálat fő céljaira vonatkozó iránymutatásokat tartalmaz. A vizsgálatok repedés, üreg, zárvány, összeolvadási hiány, hiányos átolvadás, alakhiba, hőhatásövezet, szemcsehatár és -szerkezet, dúsulás, kiválás, hőhatások stb. kimutatására alkalmasak.
tovább
Hengeres faanyagok és fűrészáru terminológiája és csoportosítása – MSZ EN 844, MSZ EN 1315
|
Az MSZ EN 844:2019 Hengeres faanyagok és fűrészáru. Terminológia szabvány a fűrészárura, valamint a hengeres faanyagra vonatkozó európai szabványokban alkalmazott általános szakkifejezéseket és meghatározásukat adja meg magyar, angol, francia és német nyelven. Az MSZ EN 1315:2015 Hengeres faanyagok csoportosítása a méretek alapján szabvány részletesen leírja a fenyő és a lombos hengeres faanyag méretek szerinti osztályba sorolását.
tovább
Légszennyező pontforrások emissziómérése – MSZ EN 15259
|
Az MSZ EN 15259:2008 Levegőminőség. Helyhez kötött légszennyező források emissziójának mérése. A mérőszakaszok és mérési helyszínek, valamint a mérés céljának, tervének és eredményközlésének követelményei szabvány szerint egy pontforrás létesítésekor már a tervezési fázisban figyelembe kell venni a majdani mérések műszaki követelményeit, és ennek megfelelően a pontforráson egy megfelelő mérőszakaszt, mérőnyílásokat és mérési helyszínt (munkavégzésre alkalmas állványzatot) kell kialakítani.
tovább
Álmennyezetek tűzállósági vizsgálata – MSZ EN 1364-2
|
Az MSZ EN 1364-2:2018 Nem teherhordó elemek tűzállósági vizsgálata. 2. rész: Álmennyezetek szabvány azokat a speciális szempontokat tartalmazza, amelyeket figyelembe kell venni az álmennyezetek MSZ EN 1363-1:2020 szerinti vizsgálatakor. Az MSZ EN 1364-2 szerinti eljárás egyaránt alkalmazható a tartóvázhoz vagy szerkezethez függesztőelemekkel vagy közvetlenül rögzített álmennyezetek, valamint a függesztés nélküli önhordó mennyezetek esetében.
tovább
EURÓPAI ÉS NEMZETKÖZI SZABVÁNYOSÍTÁSSAL KAPCSOLATOS KÖZLEMÉNYEK, HIRDETMÉNYEK
|
A Magyar Szabványügyi Testület honlapján a Közlemények menüpontban a nemzeti szabványosítással kapcsolatos közleményeken túl, megtalálhatók az európai és a nemzetközi szabványosítás legfontosabb hírei (a következő linkek alatt): Új európai szabványkiadványok (CEN, CENELEC, ETSI); Kidolgozás alatt lévő európai szabványok (szabványtervezetek) (CEN, CENELEC); Új nemzetközi szabványkiadványok (ISO, IEC); Európai (CEN) szabványosító műszaki bizottságok; Európai (CENELEC) szabványosító műszaki bizottságok
Iránymutatás geotermikus rendszert (EGS-t) magában foglaló épület-korszerűsítéshez – CWA 17941 (európai munkaértekezleti megállapodás)
|
A CWA 17941 Guidelines for an integrated approach of building retrofitting projects based on enhanced shallow geothermal technologies [Iránymutatások az EGS-en (megnövelt hatékonyságú geotermikus rendszereken) alapuló integrált épület-korszerűsítési koncepcióhoz] munkaértekezleti megállapodás az EGS-technológiákon alapuló épület-korszerűsítésekhez ad segítséget a geotermikus energiaforrások épületek fűtése és hűtése céljából történő felhasználásához.
tovább
Kutatási-mentési műveletek digitális információi – CWA- (európai munkaértekezleti megállapodás) tervezet
|
A CWA Requirements for acquiring digital information from victims during Search and Rescue operations (A kutatási-mentési műveletek során az áldozatoktól begyűjtött digitális információk követelményei) munkaértekezleti megállapodás szakmai egyeztetésre bocsátott tervezete meghatározza a digitális áldozat-nyomkövető rendszerek követelményeit a kutatási-mentési műveletek során. Célja tömegbaleset esetén a segítségnyújtók számára megkönnyíteni az áldozatok állapotának, így a legmegfelelőbb ellátás – helyszíni egészségügyi ellátás vagy kórházba szállítás – mielőbbi meghatározását. A tervezettel kapcsolatos észrevételeket, javaslatokat 2023. március 2-ig lehet eljuttatni az annika.almqvist@sis.se e-mail-címre.
tovább
A mesterséges intelligencia és az ETSI
|
„Az ETSI tevékenységei a mesterséges intelligencia területén” kiadvány bemutatja az ETSI eddigi és jövőbeli, tervezett tevékenységét ezen a szakterületen, valamint elemzi, hogy az ETSI munkája hogyan kapcsolódik a mesterséges intelligencia területén megnyilvánuló politikai kezdeményezésekhez. Az ETSI jelenleg a kiberbiztonsággal (CYBER), a mesterségesintelligencia-rendszerek védelmével (ISG SAI) és a mesterséges intelligencia hálózati architektúrába való integrálásának lehetőségével (ISG ENI) foglalkozik.
tovább
Üvegházhatású gázok kibocsátásainak számszerűsítése a logisztikai szektor számára – ISO/FDIS 14083
|
Az új, kidolgozás alatt álló ISO 14083 (ISO/FDIS 14083) Greenhouse gases. Quantification and reporting of greenhouse gas emissions arising from transport chain operations (Üvegházhatású gázok. A szállítási lánc műveleteiből származó üvegházhatású gázok kibocsátásainak számszerűsítése és jelentéstétele) szabvány kínálja az első egyetemes módszert a logisztikai kibocsátások nagyságának pontos meghatározására, illetve elszámolására. A szabvány és a GLEC (Global Logistics Emissions Council, Globális Logisztikai Kibocsátási Tanács) által kiadott keretmódszertan egymást kiegészítve segítik a logisztikai szektor globális kibocsátásának meghatározását/elszámolását és erről a jelentéstétel módját.
tovább
Megfelelőségértékelés, hitelesség, állandóság – ISO/IEC 17060
|
Az ISO/IEC 17060 Conformity assessment. Code of good practice (Megfelelőségértékelés. A jó gyakorlat kódexe) szabvány célja, hogy leírja és népszerűsítse az olyan megfelelőségértékelési politikát és gyakorlatot, amely elősegíti a kereskedelmet, társadalmi előnnyel jár nemzetközi, regionális vagy országos szinten, és elősegíti a hitelességet és az állandóságot. Bevált és széles körben elfogadott gyakorlati példákat tartalmaz a megfelelőségértékelés elemeinek (cél, követelmények, tevékenységek, testületek, rendszerek, sémák, eredmények) értelmezésére, alkalmazására.
tovább
Új európai és nemzetközi szabványosító műszaki bizottságok
|
2022-ben is számos új műszaki bizottság alakult nemzetközi és európai szinten. A Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (ISO) és a Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság (IEC), valamint ezek európai megfelelői, az Európai Szabványügyi Bizottság (CEN) és az Európai Elektrotechnikai Szabványügyi Bizottság (CENELEC) sok olyan innovatív témát vontak be a formális szabványosításba, amellyel korábban nem találkozhattunk. Az ISO 6, az IEC 1, a CEN 31, a CENELEC 2 önálló, az ISO/IEC 1, a CEN/CENELEC pedig 5 közös szabványosító bizottságot hívott életre 2022-ben. Az MSZT, az európai és a nemzetközi szabványosító szervezetek tagjaként, várja azoknak a szervezeteknek a jelentkezését, amelyek képviselőik útján részt vennének valamely bizottság(ok) munkájában. Megfelelő számú jelentkező esetén az MSZT az adott szakterületen nemzeti szabványosító műszaki (tükör)bizottságot hoz létre.
tovább
86. IEC-közgyűlés – 2022. október 31. – november 4.
|
Az IEC 86. közgyűlését San Franciscóban rendezték meg, de lehetőség volt az online részvételre is. A közgyűlés kiemelt témája volt többek között, hogy az IEC hogyan kezelje a jövőbeli környezeti, társadalmi, gazdasági bizonytalansági tényezőt. A közgyűlés áttekintette, hogy az IEC-szabványok és megfelelőségértékelési rendszerek hogyan segítik az ENSZ fenntartható fejlődési céljainak elérését, a tiszta és megfizethető energiához való hozzáférés javításától a fenntartható fogyasztás és termelés támogatásáig. Kulcsfontosságú téma volt a fenntartható fejlődési célok (SDG-k – az éghajlatváltozás, a szegénység és más globális kihívások kezelését célzó 17 ambiciózus cél) elérésének elősegítése, különös tekintettel az „SDG-mosás” elleni küzdelemre.
tovább
Balatonboglári Dr. Török Sándor Egészségügyi Központ – sikeres ISO 9001 és MEES 2.0 szerinti tanúsítás, aranyoklevél
|
A Balatonboglári Dr. Török Sándor Egészségügyi Központ részére az intézmény minőségirányítással kapcsolatos elkötelezettsége elismeréseként a Magyar Szabványügyi Testület 2023. január 16-ai dátummal aranyoklevelet adományozott. Aranyoklevelet azok a szervezetek kaphatnak, amelyek irányítási rendszerüket eredményesen működtetik és fejlesztik, valamint tanúsítványukat legalább 12 éven keresztül tartják fenn a Magyar Szabványügyi Testületnél. Az aranyoklevél adományozásával egyidejűleg – a sikeres auditeljárás végén – az MSZT Tanúsítási Titkársága 2023 januárjában (immár negyedik alkalommal) meghosszabbította az Egészségügyi Központ ISO 9001 szabvány és a Magyar Egészségügyi Ellátási Standardok (MEES 2.0) szerinti integrált minőségirányítási rendszer járóbeteg-szakellátás, alapellátás: védőnői szolgálat alkalmazási területre kiterjedő tanúsítványainak érvényességét.
tovább
Az Intelliport Solutions Kft. és az Intelliport Systems Kft. – az MSZT új ügyfelei – antikorrupciós rendszerének (MSZ ISO 37001:2019) sikeres tanúsítása
|
Sikeresen zárult le az Intelliport Solutions Kft. és az Intelliport Systems Kft. MSZ ISO 37001:2019 szabvány szerinti antikorrupciós irányítási rendszerének (AKIR) tanúsítási eljárása, ami a nemzeti MSZT-, és a nemzetközi IQNET-tanúsítványok kiadását eredményezte. Az antikorrupciós irányítási rendszer tanúsított alkalmazási területei: intelligens biztonsági és ipari elektronikai hardver és kapcsolódó firmware tervezése, fejlesztése, gyártása és értékesítése, valamint szerviztevékenysége, üzemeltetése, kapcsolódó projektmenedzsment, hardver- és szoftvertanácsadás; alkalmazás- és szoftverfejlesztés, üzemeltetés és kapcsolódó szolgáltatások.
tovább
Tanúsításról közérthetően – irányítási rendszerek
|
A legelterjedtebb kilenc darab ISO irányítási rendszerszabvány segíti a szervezeteket politikájuk kialakításában és megvalósításában, folyamataik kezelésében, kitűzött céljaik elérésében. Ezek a szabványok minden gazdasági szektorban, bármilyen típusú és méretű szervezet esetében, a legkülönbözőbb földrajzi, kulturális és társadalmi körülmények között alkalmazhatók.
tovább
23. JQA Nemzetközi Környezetvédelmi Gyermekrajzverseny
|
A japán tanúsító szervezet (JQA, Japan Quality Assurance Organization) a svájci székhelyű Megfelelőségértékelő Testületek Nemzetközi Hálózatával (IQNET-tel) közösen, az UNICEF Tokiói Iroda támogatásával huszonharmadik alkalommal hirdeti meg a Nemzetközi Környezetvédelmi Gyermekrajzversenyt az „Örömteli idők az emberek és a természet számára” (Joyful Times for People and Nature) témakörben. A múlt évben meghirdetett 22. versenyre 61 országból és régióból regisztráltak, összesen 6390 pályamunkával. 2022-ben 712 db rajzzal Magyarország a harmadik legtöbb rajzpályázatot benyújtó ország volt, és számos díjat is nyert. Ebben az évben a jelentkezési határidő: május 31. A jelentkezési lapoknak és a rajzoknak erre a határidőre hiánytalanul be kell érkezniük a japán szervezőirodához.
tovább
Néhány kiemelten fontos érvényes jogszabály a vízzel és a szennyvízzel kapcsolatban
|
A jogszabályi és egyéb követelmények azonosítása, illetve az ezzel kapcsolatos megfelelőség kiértékelése a környezetközpontú irányítási rendszerek fajsúlyos kérdésköre. Elengedhetetlen annak naprakész ismerete, hogy mely területen történtek változások, és milyen lépések szükségesek az előírt, elvárt követelmények teljesítése érdekében. A változások nyomon követéséhez nyújt segítséget a tájékoztató dokumentum.
tovább
Az MSZT szabványokon alapuló képzéseivel és szakmai fórumaival is segíti a gazdaság szereplőit. A képzésekről és szakmai fórumokról átfogó és részletes tájékoztatás vagy az MSZT honlapján, vagy az oktatas@mszt.hu címen, illetve telefonon: 061 4566 925.
Konferencia az egyenlő esélyű hozzáférés biztosítása érdekében
|
Az MSZT 2023. március 21-én szakmai fórumot szervez „Egyenlő eséllyel hozzáférhető és használható épített környezet” témakörben, ahol az érdeklődők részletesebben is megismerhetik a magyar nyelven most megjelenő MSZ EN 17210:2021 Egyenlő eséllyel hozzáférhető és használható épített környezet. Működési követelmények szabványt, valamint információt kaphatnak a kapcsolódó jogszabályi környezetről.
tovább
Az MSZT online szolgáltatásait igénybe vevők köre
|
2023 januárjában az Online Szabványkönyvtárnak 33 új előfizetője volt, 120 korábbi előfizető pedig meghosszabbította könyvtári tagságát. Az Online Szabványügyi Közlöny esetében 3 előfizetésre került sor.
A Magyar Szabványügyi Testület elektrotechnikai szakterületre keres munkatársat szabványosító menedzser munkakörbe.
tovább
|