Tokoferol- és tokotrienoltartalom meghatározása
2023. február 1-jén megjelent az MSZ EN ISO 9936:2016 Állati és növényi zsírok és olajok. Tokoferol- és tokotrienoltartalom meghatározása nagy hatékonyságú folyadékkromatográfiával (ISO 9936:2016) szabvány magyar nyelvű változata, melynek kidolgozását Agrárminisztériumi támogatás tette lehetővé.
A természetes E-vitamin nyolc különböző molekulát tartalmazhat: α-, β-, γ-, δ-tokoferolokat és α-, β-, γ-, δ-tokotrienolokat, amelyek zsírban oldódnak. Az állatoknak és az embereknek a tokolokat az étrendjükből kell beszerezniük, mert csak a fotoszintetizáló szervezetekben szintetizálódnak. A tokoferolok elsősorban a magasabb rendű növényekben fordulnak elő és így a legtöbb növényi élelmiszerben jelen vannak, például a növényi olajokban, valamint a diófélékben. A tokotrienolok csak néhány nem fotoszintetizáló szövetben találhatók meg, például bizonyos magvakban (búza, árpa és zab), a kaucsuktejben és a pálmaolajban.
E szabvány az állati és növényi zsírokban és olajokban lévő szabad α-, β-, γ- és δ-tokoferol- és -tokotrienol-tartalom meghatározására ír elő módszert nagy hatékonyságú folyadékkromatográfiát (HPLC) alkalmazva.
A kimutatáshoz a tokoferol vagy tokotrienolésztereket tartalmazó termékek előzetes elszappanosítására van szükség, a tájékoztató B melléklet egy erre alkalmas hideg elszappanosítási eljárást tartalmaz.
A szabvány alkalmazási területe nem terjed ki a tejre és a tejtermékekre, illetve a tejből és tejtermékekből származó zsírokra.
Csík Gabriella
2023. február