Megfelelőségértékelés – A jó gyakorlat kódexe
A megfelelőségértékelés különböző meghatározott követelmények teljesítését igazolja. Ezeknek számtalan formája lehet – termékek, folyamatok, szolgáltatások, rendszerek, projektek, adatok, személyek vagy szervezetek stb. vagy ezek kombinációja. A megfelelőségértékelés különböző típusú biztosítékot ad arra nézve, hogy a különféle dokumentumokban – európai, nemzetközi és nemzeti szabványokban, útmutatókban, ajánlásokban – megfogalmazott követelmények teljesültek.
A gyors technológiai fejlődés, a gazdasági és termelési rendszerek integrációja, valamint a nemzetközi kereskedelem megnövekedett szintje rámutatott a megfelelőségértékelési gyakorlatok és rendszerek közelítésének szükségességére. A nemzetközi szabványok a verseny javításának és a kereskedelem technikai akadályainak csökkentésére irányuló erőfeszítések általánosan elfogadott eszközei.
A megfelelőségértékelési rendszerek fejlődése a bizalom növekedését eredményezheti a megfelelőségi rendszer szolgáltatásait használók között, ideértve az ipart, a szabályozó szervezeteket és a fogyasztókat, és a különféle módszerek általánosan elfogadottá válhatnak.
A nem megfelelő megfelelőségértékelési gyakorlatok és követelmények, karöltve a megfelelőségértékelési eredmények felismerésének hiányával korlátozhatják a termékek és szolgáltatások cseréjét. Törekedni kell arra, hogy minden megfelelőségértékelési rendszer és gyakorlat:
- bevonja az összes részt vevő felet;
- legyen diszkriminációmentes, transzparens, pártatlan; és
- hárítsa el a szükségtelen akadályokat a kereskedelem elől.
A nemrégiben megjelent ISO/IEC 17060 Conformity assessment. Code of good practice (Megfelelőségértékelés. A jó gyakorlat kódexe) szabvány célja, hogy leírja és népszerűsítse az olyan megfelelőségértékelési politikát és gyakorlatot, mely elősegíti a kereskedelmet, társadalmi előnnyel jár nemzetközi, regionális vagy országos szinten, és elősegíti a hitelességet és az állandóságot. Jó gyakorlatokat ajánl a megfelelőségértékelés minden elemére – cél, követelmények, tevékenységek, testületek, rendszerek, sémák és eredmények.
Az alábbi linkekre kattintva megtekinthetők a terméktanúsítás, a vállalattanúsítás és a megfelelőségértékelés nemzetközi és magyar nemzeti szabványai:
A nemzetközi szabványok magyar nemzeti szabványként való bevezetésével kapcsolatban a szabvtit@mszt.hu e-mail-címen érdeklődhet.
A szabványok megvásárolhatók a kitöltött megrendelőlap következő e-mail-címre való megküldésével: kiado@mszt.hu.
Zajdon Anna
2023. február