NEMZETI SZABVÁNYÁLLOMÁNY VÁLTOZÁSAI
|
2025. január 1-jén 127 db új nemzeti szabvány jelent meg, amelyek megoszlása a következő: 62 db MSZ EN, 58 db MSZ EN ISO, 1 db MSZ EN IEC, 1 db MSZ CEN/TR, 1 db MSZ CEN ISO/TR, 1 db MSZ EN ISO/ASTM, 2 db MSZ ISO és 1 db MSZ.
tovább
2025. január 1-jén összesen 113 db nemzeti szabvány visszavonására került sor. Ebből 108 db új magyar nemzeti szabvány közzététele miatt, 1 db pedig helyettesítés nélkül került visszavonásra. 4 db magyar nemzeti szabvány az új kiadásukkal együtt a megadott időpontig párhuzamosan érvényes. A párhuzamos együttélés elősegíti a szervezetek fokozatos átállását az új kiadás alkalmazására.
Szabványok szövegének változása (helyesbítés, módosítás)
|
A Magyar Szabványügyi Testület 2025. január 1-jén 5 db nemzeti szabvány helyesbítését és 8 db nemzeti szabvány módosítását tette közzé.
Szabványok programba vétele
|
A Magyar Szabványügyi Testület 2025. január 1-jén 1 db nemzeti szabvány kidolgozását vette programba.
tovább
MAGYAR NYELVEN MEGJELENT SZABVÁNYOK
|
2025. január 1-jén 11 db magyar nyelvű szabvány jelent meg.
tovább
Belterületi fák nyilvántartása, értékük meghatározása – MSZ 12703
|
Az MSZ 12703:2025 Belterületi fák nyilvántartása és a fák értékének meghatározása című szabvány a belterületi fák nyilvántartásának (fakataszter) adattartalmát és e fák értéke, értékváltozása, valamint egyes állapotjellemzői meghatározásának módját írja le. Magába foglalja a belterületi fák egyes állapotjellemzőinek meghatározásához, ápolásuk megszervezéséhez és védelmének megtervezéséhez szükséges alapadatokat is.
tovább
Az újrafeldolgozásra szánt papír és karton minőségi kategóriái – MSZ EN 643
|
Az MSZ EN 643:2014 Papír és karton. Az újrafeldolgozásra szánt papír és karton szabványos minőségi kategóriáinak európai jegyzéke meghatározza a „tiltott” anyagokat és a papíridegen összetevők mennyiségének határértékét. A szabvány alkalmazása már a nyersanyagok vásárlása és értékesítése során segíti az újrafeldolgozást, illetve a papírgyári felhasználás előtti további válogatás szükségességének megelőzését, valamint e nyersanyagok megkülönböztetését a hulladékoktól.
tovább
Közhasználatú fürdők biztonsága – MSZ EN 15288-1:2018+A1
|
Az MSZ EN 15288-1:2018+A1:2025 Közhasználatú fürdők. 1. rész: A tervezés és kivitelezés biztonsági követelményei szabvány az új vagy a régi fürdők felújítása tervezésének biztonsági kritériumait határozza meg a következő négy szempont alapján: a medencetér elrendezése és a medencetest; a kiszolgáló területek elrendezése; a szerkezeti elemek, anyagok, burkolatok és azok részei; a biztonságos és szakszerű karbantartás.
tovább
Az Escherichia coli O157 kimutatása – MSZ EN ISO 16654
|
Az MSZ EN ISO 16654:2025 EV Élelmiszerek és takarmányok mikrobiológiája. Horizontális módszer az Escherichia coli O157 kimutatására (ISO 16654:2001 + Amd 1:2017 + Amd 2:2023) egyesített változat négy szakaszból álló (a vizsgálati mintarész dúsítása; a mikroorganizmusok elválasztása és koncentrálása; a megtapadt baktériumok izolálása; az E. coli O157 telepek megerősítése) vizsgálati módszert tartalmaz.
tovább
Halak és halászati termékek előkészítése mikrobiológiai vizsgálathoz – MSZ EN ISO 6887-3
|
Az MSZ EN ISO 6887-3:2025 EV Az élelmiszerlánc mikrobiológiája. A vizsgálati minták, az alapszuszpenzió és a decimális hígítások elkészítése mikrobiológiai vizsgálathoz. 3. rész: A halak és a halászati termékek előkészítésének specifikus szabályai (ISO 6887-3:2017 + Amd 1:2020) egyesített változat tartalmazza a nyers halászati termékekre, puhatestűekre, előgerinchúrosokra és tüskésbőrűekre; a feldolgozott termékekre; a nyers vagy főtt, – tömbökben vagy egyéb módon – fagyasztott halakra, rákfélékre, puhatestűekre és egyebekre vonatkozó speciális mintavételi eljárásokat.
tovább
Műanyagok újrahasznosításának nyomon követése – MSZ EN 15343
|
Az MSZ EN 15343:2008 Műanyagok. Újrahasznosított műanyagok. A műanyagok újrahasznosításának nyomonkövethetősége, a megfelelőség és a hasznosítotthulladék-tartalom értékelése szabvány meghatározza az újrahasznosított műanyagok nyomon követésének módját, ezzel lehetővé téve egy termék hasznosítotthulladék-tartalmának meghatározását. A szabványnak való megfelelés tanúsításával igazolható, hogy a műanyaggyártók és a csomagolásra műanyagot alkalmazók megfelelnek a jogszabályok szerinti nyomonkövethetőségi és újrahasznosítási követelményeknek.
tovább
Betonvizsgálati szabványok – MSZ EN 12390-6, MSZ EN 12504-1
|
Az MSZ EN 12390-6:2024 A megszilárdult beton vizsgálata. 6. rész: Vizsgálati próbatestek hasító-húzó szilárdsága a vizsgálati próbatestek hasító-húzó szilárdságának meghatározására alkalmas módszert tartalmazza. Az MSZ EN 12504-1:2019 A beton vizsgálata szerkezetekben. 1. rész: Fúrt próbatestek. Mintavétel, vizsgálat és a nyomószilárdság meghatározása szabvány a magminták megszilárdult betonból való vételére, megvizsgálására, vizsgálat előtti előkészítésére, valamint nyomószilárdságának meghatározására vonatkozó módszereket írja le.
tovább
Irányítási rendszerszabványok egységes módosítása – MSZ EN ISO 50001:2018/A1, MSZ EN ISO 22000:2018/A1
|
Az MSZ EN ISO 50001:2018/A1 Energiagazdálkodási irányítási rendszerek. Követelmények alkalmazási útmutatóval. 1. módosítás: Az éghajlatváltozás elleni fellépést célzó intézkedések (ISO 50001:2018/Amd 1:2024) (magyar nyelvű) és az MSZ EN ISO 22000:2018/A1 Élelmiszer-biztonsági irányítási rendszerek. Az élelmiszerláncban részt vevő szervezetekre vonatkozó követelmények. 1. módosítás: Az éghajlatváltozás elleni fellépést célzó intézkedések (ISO 22000:2018/Amd 1:2024) (kétnyelvű: magyar és angol) szabványmódosítások az irányítási rendszerszabványok 4.1. és 4.2. szakaszát egészítik ki az éghajlatváltozással kapcsolatos kérdésekkel. A szakaszok általános követelményei változatlanok maradtak.
tovább
Üzletmenet-folytonossági irányítási rendszerek – MSZ EN ISO 22301
|
Az MSZ EN ISO 22301:2025 EV Társadalmi biztonság és rugalmasság. Üzletmenet-folytonossági irányítási rendszerek. Követelmények (ISO 22301:2019 + Amd 1:2024) egyesített változat minden típusú és méretű szervezetre alkalmazható, amely BCMS-t vezet be, tart fenn és fejleszt; folyamatosan törekszik a meghirdetett üzletmenet-folytonossági politikának való megfelelőségre és arra, hogy működési zavar esetén is elfogadható, előre meghatározott kapacitással legyen képes a termékek szállítására és szolgáltatások nyújtására, valamint működése rugalmasságának növelésére a BCMS eredményes alkalmazása révén.
tovább
HIÁNYPÓTLÓ, IDEGEN NYELVŰ NEMZETI SZABVÁNYOK
|
Ha a következőkben ismertetett szabványok magyar nyelvű változatának megjelenése egy szervezet vagy szakember számára fontos, és ezt szakmai és/vagy pénzügyi támogatással hajlandó segíteni, akkor ezt a szabvtit@mszt.hu elérhetőségen lehet jelezni.
Villamosipari termékek gyorsított vizsgálata – MSZ EN IEC 62506
|
Az MSZ EN IEC 62506:2024 Gyorsított termékvizsgálati módszerek (IEC 62506:2023) szabvány egy útmutató a termékek megbízhatóságának mérését vagy javítását szolgáló, különböző gyorsított vizsgálati módszerek alkalmazásához. E vizsgálatok célja vagy a lehetséges tervezési gyengeségek azonosítása, vagy a termék megbízhatóságára vonatkozó információk meghatározása, vagy a szükséges megbízhatóság és rendelkezésre állás javítása a lehető legrövidebb időn belül.
tovább
Segítőkutyák – EN 17984-1, EN 17984-6
|
Az EN 17984-1:2024 Segítőkutyák. 1. rész: Szótár európai szabvány a segítőkutyák világának egységes (szabványos) terminológiáját tartalmazza. Meghatározza a segítőkutyák különböző kategóriáit, valamint leírja a velük dolgozó szakemberek szerepét és feladatait. A szótár az egészséggel, a fogyatékossággal, a szociális védelemmel és a kutya teljes életciklusával kapcsolatos fogalmakat is tartalmazza. Egységesíti a megfelelőségértékelési folyamattal kapcsolatos terminológiát is, hogy elősegítse a segítőkutyák kiképzését, tanúsítását és igénybevételét. Az EN 17984-6:2024 Segítőkutyák. 6. rész: Hozzáférhetőség és egyetemes hozzáférés európai szabvány meghatározza a segítőkutyákra vonatkozó konkrét követelményeket az akadálymentesítés támogatása, az egyetemes hozzáférés elérése és a segítőkutyák társadalmi elfogadottságának fokozása érdekében; útmutatással szolgál a konkrét szolgáltatásokhoz és területekhez, valamint az akadálymentesítési intézkedések végrehajtásához.
tovább
A NEMZETI SZABVÁNYOSÍTÁS EGYÉB HÍREI
|
Az ESG-beszámolót támogató szabványok – az erőforrások felhasználásával és a körforgásos gazdasággal kapcsolatos szabványok
|
Hatályba lépett a fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati felelősségvállalás ösztönzését szolgáló környezettudatos, társadalmi és szociális szempontokat is figyelembe vevő vállalati társadalmi felelősségvállalás szabályairól szóló 2023. évi CVIII. törvény. A törvény szerint számos vállalkozás számára kötelező az éves ESG-beszámoló elkészítése (Environmental – környezeti, Social – társadalmi, Governance – vállalatirányítási). A szabványok hasznos és értékes támogatást nyújtanak az ESG-beszámolókkal kapcsolatos kötelezettségek teljesítéséhez, így a fenntarthatósági célok eléréséhez is. A beszámoló elkészítéséhez nélkülözhetetlenek a társadalmi témakör egészét, ezen belül a munkahelyi egészségvédelmet és biztonságot támogató szabványok is (MSZ ISO 45001, MSZ ISO 45003).
tovább
EURÓPAI ÉS NEMZETKÖZI SZABVÁNYOSÍTÁSSAL KAPCSOLATOS KÖZLEMÉNYEK ÉS HÍREK
|
A Magyar Szabványügyi Testület honlapján a Közlemények menüpontban a nemzeti szabványosítással kapcsolatos közleményeken túl megtalálhatók az európai és a nemzetközi szabványosítás legfontosabb hírei (a következő linkek alatt): Új európai szabványkiadványok (CEN, CENELEC, ETSI); Kidolgozás alatt lévő európai szabványok (szabványtervezetek) (CEN, CENELEC); Új nemzetközi szabványkiadványok (ISO, IEC); Európai (CEN) szabványosító műszaki bizottságok; Európai (CENELEC) szabványosító műszaki bizottságok.
A közleményekkel/hírekkel kapcsolatban további tájékoztatás (részvételi lehetőség a munkában, a dokumentumok elérhetősége stb.) a szabvtit@mszt.hu elérhetőségen.
Megjelent és részben már hatályba is lépett az új európai Építési Termék Rendelet (CPR) – 2024/3110/EU
|
Az új, 2024/3110/EU jelzetű CPR (Construction Product Regulation) 2024. december 18-án jelent meg az Európai Unió Hivatalos Lapjában (OJEU). Néhány része 2025. január 7-től már hatályba is lépett. Az új rendelet – a szankcionálásról szóló cikkely kivételével – 2026. január 8-tól váltja fel teljes mértékben a 305/2011/EU rendeletet. A hatálybalépéssel várhatóan véget ér az az átmeneti időszak, amikor gyakorlatilag teljesen leállt a harmonizált szabványok megjelenése. A CPR korszerűsítésének ez volt az egyik nyomós oka, amit az is igazol, hogy 2025. januárban az általános előírásokat és a fogalommeghatározásokat tartalmazó cikkelyek mellett szinte csak a harmonizált szabványok elfogadásához kapcsolódók léptek hatályba. Az új CPR-re való átálláshoz kapcsolódó szabványosítási feladatokat – a harmonizált szabványokkal a fókuszban – az MSZT egy májusi szakmai fórum keretében tervezi bemutatni.
tovább
Digitális termékútlevél (DPP) – 2024/3110/EU (CPR)
|
A korszerűsített CPR (2024/3110/EU) egyik fontos alapelve a digitalizáció elősegítése az építőiparban. A rendelet X. fejezete részletesen leírja a digitális termékútlevélre és a digitális termékútlevél-rendszer kialakítására vonatkozó követelményeket. Az ehhez szükséges szabványháttér megteremtésével foglalkozik a CEN/TC 442 Építményinformációs modellezés (BIM) európai műszaki bizottság WG 12 Építőipari termékek teljesítményjellemzőinek digitalizációja munkacsoportja, amely 2024. október 29-én tartotta meg az alakuló ülését. Az ülésen elindították az Építményinformációs modellezés. Az építőipari termékek teljesítményének digitális közlése (Building information modelling. Digital declaration of performance of construction products) munkacímű dokumentum kidolgozását. E dokumentum adja meg azokat a technikai paramétereket, amelyekkel az információk (rendszertől függetlenül) géppel olvashatók és átadhatók, valamint kitér a digitális termékútlevél-rendszer lehetséges struktúrájára is.
tovább
88. IEC-közgyűlés – 2024. október
|
A Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság (IEC) 2024. október 21. és 25. között, Edinburghban tartotta 88. közgyűlését. Az idei konferencia középpontjában az állt, hogy miként lehet a legjobban elősegíteni a digitális és teljesen elektromos társadalomra való átállást annak érdekében, hogy bármely ágazat, például az energia, az ipari termelés, az egészségügy és a mobilitás villamosítása és digitalizálása gazdaságilag dinamikus életkörülményeket teremtsen mindenki számára. A közgyűlés kiemelkedő eseménye volt ő királyi felsége, Anna királyi hercegnő látogatása és felszólalása, aki elismerően nyilatkozott az IEC egész világot átfogó munkájáról, az IEC fiatal szakemberek programjáról és a nők IEC általi támogatásáról annak érdekében, hogy a STEM-területeken (tudományos-technológiai tudományágakban) építsenek karriert. Az IEC közgyűlésén 90 országból több mint 1200 küldött személyesen, több száz pedig a távolból vett részt és szavazott (közöttük az MSZT képviselője is).
tovább
EURÓPAI ÉS NEMZETKÖZI KONZULTÁCIÓ, OKTATÁS, KÉPZÉS
|
A felvonókról szóló 2014/33/EU irányelv – az Európai Bizottság nyílt konzultációja
|
Az Európai Bizottság nyilvános konzultációt indított a felvonók biztonságáról annak felmérésére, hogy a 2014/33/EU irányelv továbbra is megfelel-e a céljának. A Bizottság elsősorban azon szereplők véleményére kíváncsi, akik érintettek a felvonók vagy a felvonókhoz készült biztonsági alkatrészek fejlesztésében, gyártásában, importálásában, forgalmazásában, telepítésében, megfelelőségi értékelésében, karbantartásában, korszerűsítésében, javításában, újrafeldolgozásában, birtoklásában vagy használatában, illetve akik az említett tevékenységeket felügyelik vagy koordinálják. A konzultációra érkezett észrevételek kiértékelése után a Bizottság döntést hoz arról, hogy az irányelvet szükséges-e felülvizsgálni. A témához 2025. február 13-ig lehet hozzászólni az Európai Bizottság honlapján.
tovább
Háztartási villamos készülékek biztonsága – ingyenes IEC online képzés az IEC 60335 szabványsorozatról
|
Az IEC szakértői 2025. január 21-én exkluzív, 4 órás online képzést tartanak a háztartási és hasonló jellegű villamos készülékek biztonságával foglalkozó, IEC 60335 szabványsorozatról. Az előadások témái: az IEC 60335 sorozat fontossága a termékbiztonság és a megfelelőség szempontjából; a szabványok alapelvei és szerepük a készülékek biztonságosságában; hogyan keressen a szabványsorozatban, hogy megtalálja a munkája szempontjából releváns információkat; az akkumulátorok biztonsága, az optikai sugárzás, a felületi hőmérséklet, a funkcionális biztonság és a kereskedelmi készülékek. Regisztrálni az IEC oldalán lehet 2025. január 19-ig:
https://webstore.iec.ch/en/publication/TRAINING.
tovább
A társadalmi felelősségvállalási irányítási rendszer (SR 10:2024) megváltozott követelményei – az IQNET Association ingyenes webináriuma
|
Az IQNET Association 2025. január 29-én 13:30 és 16:00 óra között (berni idő szerint) ingyenes webináriumot tart az SR 10 felülvizsgálatának céljáról/okáról, a változásokról és a felülvizsgálat várható hatásairól. A képzés témái: a felülvizsgálat, a folyamat és a célok szükségessége; az SR 10 specifikáció (az SR 10 tanúsítvány alapja/referenciaanyaga) és az SR 10 szabálykönyv (a rendszerkövetelmények), a változásokra összpontosítva; a kérelmezőkkel, a tanúsított ügyfelekkel, az auditorokkal és engedéllyel rendelkező tanúsító testületekkel szembeni áttérési elvárások.
További információk és regisztráció:
https://www.iqnet-certification.com/en/about-us/iqnet-public-webinars
tovább
Vasúti minőségirányítási rendszer (VIR – MSZ ISO 22163:2023) tanúsítása – az MSZT a NAH által elsőként akkreditált tanúsító szervezet
|
A Nemzeti Akkreditáló Hatóság (NAH) vasúti minőségirányítási rendszer (VIR) tanúsítására vonatkozó sikeres akkreditációs felügyeleti eljárásának eredményeként 2024. december 5-én döntött a módosított akkreditálási okirat kiadásáról. Ezt követően az MSZT jogosult az MSZ ISO 22163:2023 szerinti akkreditált tanúsítvány kiadására.
tovább
A VEOLIA Magyarország cégcsoport tagjai – CHP-ERŐMŰ Kft., KŐBÁNYAHŐ Kft. és a PROMTÁVHŐ Kft. – antikorrupciós irányítási rendszerének sikeres tanúsítása
|
A Veolia Energia Magyarország Zrt. 2021 júniusában, Magyarországon az elsők között tanúsíttatta antikorrupciós irányítási rendszerét az MSZ ISO 37001:2019 szabvány szerint. Ezt követően a társaság céljául tűzte ki, hogy a cégcsoport további szervezetei is kiépítsék és tanúsíttassák antikorrupciós irányítási rendszerüket. Ennek eredményeként a CHP-ERŐMŰ Kft., a KŐBÁNYAHŐ Kft. és a PROMTÁVHŐ Kft. bevezette az antikorrupciós irányítási rendszert. A rendszerek sikeres tanúsító auditját követően, 2024 decemberében a Magyar Szabványügyi Testület kiadta ezeknek a vállalatoknak is az MSZ ISO 37001:2019 szabvány szerinti nemzeti MSZT- és a nemzetközi IQNET-tanúsítványokat.
tovább
A Somogy Vármegyei Kaposi Mór Oktató Kórház, a Siófoki Kórház-Rendelőintézet, a Nagyatádi Kórház és a Szaplonczay Manó Marcali Kórház – az MSZT új ügyfelei – irányítási rendszerek és MEES szerinti sikeres tanúsítás
|
A Somogy Vármegyei Kaposi Mór Oktató Kórház, a Siófoki Kórház-Rendelőintézet, a Nagyatádi Kórház és a Szaplonczay Manó Marcali Kórház integrált irányítási rendszereinek sikeres auditja a minőségirányítási, a környezetközpontú, a munkahelyi egészségvédelmi és biztonsági irányítási rendszereket, valamint a Magyar Egészségügyi Ellátási Standardok szerinti minőségirányítási rendszert foglalta magába.
tovább
Az IQNET társadalmi felelősségvállalási irányítási rendszer – SR 10:2024 – új, felülvizsgált változata
|
Az IQNET 2024. október 30-án tette közzé az SR 10:2024 Társadalmi felelősségvállalási irányítási rendszerek nemzetközi specifikációjának 3. kiadását, amely felváltotta a 2015-ös változatot. Az SR 10 egy olyan követelményrendszer, amely abban különbözik más társadalmi felelősségvállalási szabványoktól és kezdeményezésektől, hogy átfogóan tartalmazza a tanúsíthatóságra és fenntarthatóságra vonatkozó követelményeket, valamint sokoldalúan alkalmazható és integráltható minden típusú és méretű szervezet irányítási rendszerébe. Az IQNet Ltd. SR 10-re engedéllyel rendelkező tanúsító szervezet – mint az MSZT – által az SR 10:2015 szerint tanúsított szervezeteknek a 3. kiadás megjelenésétől számított 3 év (2027. október 31.) áll rendelkezésére, hogy áttérjen az SR 10:2015-ről az SR 10:2024-re. 2025. október 31. után a tanúsítást az SR 10:2024-nek megfelelően kell elvégezni.
tovább
A környezetvédelemmel kapcsolatos jogszabályok
|
A jogszabályi és egyéb követelmények azonosítása, illetve az ezzel kapcsolatos megfelelőség kiértékelése a környezetközpontú irányítási rendszerek fajsúlyos kérdésköre. Az elvárt jogszabályi követelményeknek való megfeleléshez szükséges intézkedések meghatározása érdekében elengedhetetlen a jogszabályok változásának nyomon követése.
tovább
Az MSZT szabványokon alapuló képzéseivel és szakmai fórumaival is segíti a gazdaság szereplőit. A képzésekről és szakmai fórumokról átfogó és részletes tájékoztatás az MSZT honlapján az MSZT-Akadémia Képzések menüpont alatt vagy az oktatas@mszt.hu címen, illetve telefonon: 06 1 4566 925.
tovább
Az MSZT online szolgáltatásait igénybe vevők köre
|
2024 decemberében az Online Szabványkönyvtárnak 26 új előfizetője volt, 117 korábbi előfizető pedig meghosszabbította könyvtári tagságát. Az Online Szabványügyi Közlöny esetében 3 előfizetésre került sor.
Az MSZT-be való belépésről, a tagsági feltételekről, az MSZT tagjairól és a Műszaki Bizottságokról bővebb információ az MSZT honlapján.
2025. január
|