NEMZETI SZABVÁNYÁLLOMÁNY VÁLTOZÁSAI
|
2025. április 1-jén 227 db új nemzeti szabvány jelent meg, amelyek megoszlása a következő: 129 db MSZ EN, 25 db MSZ EN IEC, 53 db MSZ EN ISO, 4 db MSZ CEN/TR, 8 db MSZ CEN/TS és 8 db MSZ ISO.
tovább
2025. április 1-jén összesen 151 db nemzeti szabvány visszavonására került sor. Ebből 106 db új magyar nemzeti szabvány közzététele miatt, 1 db pedig helyettesítés nélkül került visszavonásra. 44 db magyar nemzeti szabvány az új kiadásukkal együtt a megadott időpontig párhuzamosan érvényes. A párhuzamos együttélés elősegíti a szervezetek fokozatos átállását az új kiadás alkalmazására.
Szabványok szövegének változása (helyesbítés, módosítás)
|
A Magyar Szabványügyi Testület 2025. április 1-jén 9 db nemzeti szabvány helyesbítését és 21 db nemzeti szabvány módosítását tette közzé.
Európai szabványok bevezetése korábbi kiadású nemzeti szabványokkal
|
A CEN és az ISO, illetve a CENELEC és az IEC közötti együttműködés keretében az európai szabványügyi szervezetek változtatás nélkül nemzetközi szabványokat is átvesznek európai szabványokként. Ha az ilyen nemzetközi szabvány már magyar nemzeti szabvány, akkor ez a nemzeti szabvány megfelel az európai szabvány bevezetésének is.
tovább
Szabvány tervezett programba vétele
|
A Magyar Szabványügyi Testület környezeti, társadalmi és irányítási (ESG-) alapelvek alkalmazásának keretrendszere; áramütés elleni védelem vizsgálati módszerei; villamos berendezések szigetelési ellenállásának mérése témájú szabványok programba vételét tervezi. Ha az előirányzott szabványosítási munkában egy szervezet vagy szakember részt kíván venni, akkor ezt a szabvtit@mszt.hu elérhetőségen lehet jelezni.
tovább
MAGYAR NYELVEN MEGJELENT SZABVÁNYOK
|
2025. április 1-jén 11 db magyar nyelvű szabvány jelent meg.
tovább
Daruk gyártásának és kiválasztásának kiinduló adatai
– MSZ ISO 9374-1
|
Az MSZ ISO 9374-1:2025 Daruk. Megadandó információk. 1. rész: Általános előírások szabvány azokat a fő jellemzőket sorolja fel, amelyek ismerete a rendeltetésszerű használatnak legmegfelelőbb daruk gyártásához, illetve kiválasztásához szükségesek. A szabvány nem vonatkozik az önjáró és toronydarukra.
tovább
Felvonók tervezése és kiválasztása – MSZ ISO 8100-32
|
Az MSZ ISO 8100-32:2020 Személy- és teherszállításra használt felvonók. 32. rész: Iroda- és lakóépületekben, valamint szállodákban létesítendő személyfelvonók tervezése és kiválasztása szabvány az irodaépületekbe, szállodákba és lakóépületekbe telepítendő új személyfelvonók forgalomtervezésével és kiválasztásával foglalkozik. Lehetővé teszi a felvonók számának, konfigurációjának és fő paramétereinek meghatározását már az épület tervezésének korai szakaszában.
tovább
Higanytartalom meghatározása – MSZ EN 16175-2
|
Az MSZ EN 16175-2:2017 Iszap, kezelt biohulladék és talaj. A higany meghatározása. 2. rész: Hideg gőzös atomfluoreszcens spektrometria (CV-AFS) szabvány az iszapban, kezelt biohulladékban és talajban lévő higany meghatározásának módszerét írja le – az MSZ EN 16173 szerinti salétromsavas vagy az MSZ EN 16174 szerinti királyvizes feltárást követően – hideg gőzös atomfluoreszcens spektrometria (CV-AFS) segítségével.
tovább
Az összes szerves szén (TOC) meghatározása – MSZ EN 15936
|
Az MSZ EN 15936:2022 Talaj, hulladék, kezelt biohulladék és iszap. Az összes szerves szén (TOC) meghatározása szárazégetéssel szabvány két módszert ír elő a szárazanyag (sza.) 0,1%-ánál nagyobb széntartalmú iszap-, kezelt biohulladék-, talaj- és hulladékminták összes szervesszén-tartalmának (TOC) meghatározására. Az Európai Bizottság (EU) 2022/1244 határozata (2022. július 13.) a termesztőközegek és a talajjavító anyagok uniós ökocímkéjére vonatkozó kritériumok megállapításáról ezt a szabványt ajánlja a TOC meghatározására.
tovább
Előregyártott betontermékek – MSZ EN 13369
|
Az MSZ EN 13369:2024 Előregyártott betontermékekre vonatkozó általános szabályok szabvány, mely leírja az alapvető teljesítménykritériumokat, valamint a teljesítmény állandóságának értékelésére és ellenőrzésére (Assessment and Verification of Constancy of Performance, AVCP) szolgáló rendszert az MSZ EN 206 szerint gyártott vasalatlan, vasalt és feszített előregyártott betontermékekre, amelyek készülhettek könnyű-, normál testsűrűségű vagy nehézbetonból, és a (mesterségesen) képzett levegőn kívül nem tartalmaznak jelentős mennyiségben bennmaradt levegőt, olyan betonokra is vonatkozik, amelyek esetében a betonban lévő szálaknak (acél-, polimer vagy más szál) nincs hatása a beton mechanikai tulajdonságaira.
tovább
Friss beton vizsgálata – MSZ EN 12350 szabványsorozat
|
Az MSZ EN 12350 A friss beton vizsgálata szabványsorozat részeinek tárgya: 1. rész: mintavétel és általános vizsgálati eszközök; 2. rész: roskadásvizsgálat; 3. rész: Vebe-vizsgálat; 4. rész: tömörödési tényező; 5. rész: terülésmérés; 6. rész: testsűrűség; 7. rész: levegőtartalom, nyomásmódszerek; 8. rész: a roskadási terülés vizsgálata.
tovább
A NEMZETI SZABVÁNYOSÍTÁS EGYÉB HÍREI
|
Az ESG-beszámolót támogató szabványok – vállalatirányítással kapcsolatos szabványok
|
Hatályba lépett a fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati felelősségvállalás ösztönzését szolgáló környezettudatos, társadalmi és szociális szempontokat is figyelembe vevő vállalati társadalmi felelősségvállalás szabályairól szóló 2023. évi CVIII. törvény. A törvény szerint számos vállalkozás számára kötelező az éves ESG-beszámoló elkészítése (Environmental – környezeti, Social – társadalmi, Governance – vállalatirányítási). A szabványok hasznos és értékes támogatást nyújtanak az ESG-beszámolókkal kapcsolatos kötelezettségek teljesítéséhez, így a fenntarthatósági célok eléréséhez is. A beszámoló elkészítéséhez nélkülözhetetlenek a vállalatirányítást támogató szabványok is: MSZ EN ISO 22301:2025 EV üzletmenet-folytonossági irányítási rendszerek; MSZ ISO 31000:2018, MSZ EN IEC 31010:2020 kockázatmenedzsment; MSZ ISO/IEC 27001:2023 információbiztonság-irányítási rendszerek.
tovább
A RED-irányelvnek való megfelelést támogató új kiberbiztonsági szabványok – MSZ EN 18031-1,
MSZ EN 18031-2, MSZ EN 18031-3
|
Az MSZ EN 18031-1:2024 az internetre csatlakoztatott rádióberendezések biztonsági követelményeit; az MSZ EN 18031-2:2024 a személyes, forgalmi vagy helymeghatározási adatokat feldolgozó rádióberendezések műszaki követelményeit; az MSZ EN 18031-3:2024 a virtuális pénzt vagy pénzértéket feldolgozó és internetes kommunikációra alkalmas rádióberendezések kiberbiztonsági követelményeit határozza meg.
tovább
A SZABVÁNYOSÍTÁSHOZ IS KAPCSOLÓDÓ FONTOS HÍREK ÉS KÖZLEMÉNYEK
|
Megalakult a Fogyatékosságügyi Tudományos Tanács (FTT)
|
2025 márciusában megalakult a Fogyatékosságügyi Tudományos Tanács, amelynek munkájában a CEN/CLC/JTC 11 Az épített környezet hozzáférhetősége és a CEN/CLC/JTC 12 Egyetemes tervezés európai műszaki bizottság hazai tükörbizottságának titkára is részt vesz. Az FTT kiemelt feladata, hogy feltárja a fogyatékosságügy szempontjából releváns tudományos értékeket, szorgalmazza a kutatási eredmények gyakorlati alkalmazását, valamint olyan kutatási és fejlesztési javaslatokat fogalmazzon meg, amelyek előmozdítják a tervezési, végrehajtási és nyomonkövetési folyamatokat. Az FTT 2025. évi programja szerint, az ENSZ Fogyatékossággal élő személyek nemzetközi napja (december 3.) konferenciára a következő tanulmányok elkészítése várható: az akadálymentes otthon és az egészségtudatos életmód (egyéni prevenció és öndiagnosztika társadalmasítása) perspektívái egy szuperöreg társadalomban; a habilitáció és a rehabilitáció új (orvos)tudományi perspektíváiról: paradigmaváltás előtt? A robotika és az MI az önálló életvitel szolgálatában – mi várható 2030-ra?
tovább
A Belügyi Tudományos Tanács és a Fogyatékosságügyi Tudományos Tanács közös pályázati felhívása
|
A Belügyi Tudományos Tanács és a Fogyatékosságügyi Tudományos Tanács közösen kiírt egy tudományos pályázatot. A két témakör: az infokommunikációs technológiák alkalmazásának elterjedtsége és jelenlegi korlátai a fogyatékosságügy területén; az érdekképviseleti szervek szerepe a fogyatékossággal élő személyek életében. A pályázaton természetes személyek vehetnek részt. Pályázni egyénileg vagy kollektív munkával, egy vagy több magyar nyelvű, eddig még nem publikált, máshová be nem nyújtott tanulmánnyal lehet.
A pályázat benyújtásának határideje: 2025. október 1.
tovább
EURÓPAI ÉS NEMZETKÖZI SZABVÁNYOSÍTÁSSAL KAPCSOLATOS KÖZLEMÉNYEK ÉS HÍREK
|
A Magyar Szabványügyi Testület honlapján a Közlemények menüpontban a nemzeti szabványosítással kapcsolatos közleményeken túl megtalálhatók az európai és a nemzetközi szabványosítás legfontosabb hírei (a következő linkek alatt): Új európai szabványkiadványok (CEN, CENELEC, ETSI); Kidolgozás alatt lévő európai szabványok (szabványtervezetek) (CEN, CENELEC); Új nemzetközi szabványkiadványok (ISO, IEC); Európai (CEN) szabványosító műszaki bizottságok; Európai (CENELEC) szabványosító műszaki bizottságok.
A közleményekkel/hírekkel kapcsolatban további tájékoztatás (részvételi lehetőség a munkában, a dokumentumok elérhetősége stb.) a szabvtit@mszt.hu elérhetőségen.
A kempingturizmus követelményei és ajánlásai
– ISO/CD 18980
|
Az ISO/CD 18980 Tourism and related services. Camping tourism. Requirements and recommendations for campsite facilities and services (Turizmus és kapcsolódó szolgáltatások. Kempingturizmus. Kempinglétesítményekre és -szolgáltatásokra vonatkozó követelmények és ajánlások) a kemping elrendezése és kialakítása; a higiéniai és egyéb fontos létesítmények; a fenntarthatóság; a megközelíthetőség; a biztonság és a védelem témakörök szerint a létesítményekkel, a felszereltséggel, a szolgáltatásokkal és az irányítási gyakorlatokkal kapcsolatos követelményeket és ajánlásokat tartalmazza.
tovább
Az EU mesterséges intelligenciáról szóló törvényének végrehajtása szabványok révén – webinárium
|
2025. február 4-én az AI Standards Hub és a CEN/CLC/JTC 21 Mesterséges intelligencia közös műszaki bizottság webináriumot szervezett Az EU mesterséges intelligenciáról szóló törvényének végrehajtása szabványok révén címmel. A webinárium különös hangsúlyt fektetett a mesterséges intelligencia kockázatainak kezelésére vonatkozó európai szabvány kidolgozására, valamint arra, hogy az érdekeltek széles köre megismerje a szabványok kidolgozásáért felelős CEN/CLC/JTC 21 közös bizottságon belüli munkát.
tovább
A kvantumtechnológia és a szabványosítás – IEC-Akadémia, webinárium
|
Az ENSZ 2025-öt a kvantumtudomány és -technológia nemzetközi évének nyilvánította. Az IEC-Akadémia a kvantumtechnológia hatásának tudatosítása céljából webináriumot szervezett az IEC/ISO JTC 3, az IEC/TC 86, a CERN, az UNESCO és más szervezetek vezető szakértőinek részvételével. A webinárium célja az volt, hogy a műszaki szakértők és a tudományos közösségek megosszák egymással, illetve megvitassák a szakterületen tapasztalható kihívásokat és lehetőségeket.
tovább
Cserélhető akkumulátor-rendszerek – Stan4SWAP projekt, fórum
|
A Stan4SWAP projekt a CEN-CENELEC-kel és a Swappable Batteries Motorcycle Consortiummal együttműködve fórumot tartott a városi mobilitás tisztaságáról Európában, valamint arról, hogy a cserélhető akkumulátor-rendszerek hogyan segíthetnek a városi közlekedés szén-dioxid-mentesítésében. A Stan4SWAP projekt célja szabványosítási program kidolgozása az innováció fellendítése és a könnyű elektromos járművek cserélhető akkumulátor-rendszerei mint interoperábilis és felhasználóbarát technológia bevezetése érdekében.
tovább
Kiberbiztonsági szabványosítás – CEN, CENELEC, ETSI, ENISA közös konferencia
|
„Az európai szabványosítás támogatja az új jogalkotási kiberbiztonsági környezetet” címmel rendezték meg az európai szabványügyi szervezetek (CEN, CENELEC, ETSI) az ENISA-val, az EU Kiberbiztonsági Ügynökségével közösen, 2025. március 20-án, Brüsszelben a 9. Kiberbiztonsági szabványosítási konferenciát. A konferencián politikai döntéshozók, ipari vezetők, kutatók és szakértők vitatták meg az EU kiberbiztonsági jogszabályainak helyzetét és annak szabványosításra gyakorolt hatását. A konferencia fő témakörei a következők voltak: az európai szabványosítás jelenlegi helyzete; a kiberbiztonsági jogszabályok kölcsönhatása; átfogó kiberbiztonság a szabványok által; az iparág jelenlegi és jövőbeli szabványosításának irányai.
tovább
Az ASRP-Systems Kft. – az MSZT új tanúsított ügyfele – integrált irányítási rendszerének sikeres tanúsítása
|
2025 márciusában sikereresen lezárult az ASRP-Systems Kft., MSZ EN ISO 9001:2015 szabvány szerinti minőségirányítási rendszert és MSZ ISO/IEC 27001:2023 szabvány szerinti információbiztonság-irányítási rendszert (IBIR) magában foglaló integrált irányítási rendszerének auditálása. A sikeres audit alapján az MSZT kiadta a nemzeti (MSZT-) és a nemzetközi (IQNET-) tanúsítványt. A szervezet integrált irányítási rendszerének alkalmazási területe a MIR területén: multidiszciplináris szolgáltatások tervezési, fejlesztési, mérnöki és tanácsadási, projektmenedzsment-tevékenységei az ipari és autóipari szektorban; az IBIR területén: az ipari és autóipari ágazatok multidiszciplináris szolgáltatásainak tervezési, fejlesztési, mérnöki, tanácsadói és projektmenedzsment-tevékenységéhez kapcsolódó információs és informatikai rendszerek védelmének biztosítása.
tovább
Az IQNET operatív irányító szervezetének ülése Budapesten
|
Az IQNET operatív irányító szervezete (Board of Directors) 2025. március 17–18-án Budapesten tartotta tavaszi ülését, az IQNET működésével kapcsolatos és a szervezet előtt álló feladatok egyeztetése céljából. Az MSZT Székházában megrendezett eseményen 9 különböző – európai, ázsiai, észak- és dél-amerikai – országból érkező igazgatósági tag, tanácsadó és az IQNET központi titkárságának munkatársai vettek részt. Az ülés résztvevői találkoztak Dr. Farkas György úrral, az MSZT elnökével is.
tovább
Játszótéri eszközök biztonságosságának ellenőrzése a 78/2003. (XI. 27.) GKM rendelet és az MSZ EN 1176 szabványsorozat szerint
|
A Magyar Szabványügyi Testület a gyártóktól és az üzemeltetőktől független, hatóságilag kijelölt szervezetként, 2004-től végzi a játszótéri eszközök ellenőrzését, illetve megfelelőségének értékelését a 78/2003. (XI. 27.) GKM rendelet, valamint a rendelethez kapcsolódó MSZ EN 1176 szabványsorozat követelményei alapján.
tovább
Környezetvédelemmel kapcsolatos jogszabályok
|
A jogszabályi és egyéb követelmények azonosítása, illetve az ezzel kapcsolatos megfelelőség kiértékelése a környezetközpontú irányítási rendszerek fajsúlyos kérdésköre. Az elvárt jogszabályi követelményeknek való megfeleléshez szükséges intézkedések meghatározása érdekében elengedhetetlen a jogszabályok változásának nyomon követése.
tovább
Az MSZT szabványokon alapuló képzéseivel és szakmai fórumaival is segíti a gazdaság szereplőit. A képzésekről és szakmai fórumokról átfogó és részletes tájékoztatás az MSZT honlapján az MSZT-Akadémia Képzések menüpont alatt vagy az oktatas@mszt.hu címen, illetve telefonon: 06 1 4566 925.
tovább
Nevelési és oktatási intézmények tervezése – MSZT szakmai fórum az MSZ 24203 szabványsorozatról
|
A Magyar Szabványügyi Testület 2025 júniusában szakmai fórumot szervez a nevelési és oktatási épületek tervezési előírásai szabványsorozattal kapcsolatban, mivel annak három része megújult az elmúlt időszakban: óvodák (MSZ 24203-1:2021), iskolák (MSZ 24203-2:2025, 2025. június 1-jén jelenik meg), bölcsődék (MSZ 24203-7:2023). Az MSZT/MB 443 Építészet és műemlékvédelem műszaki bizottság egységes szemlélettel és egységes struktúra szerint korszerűsítette a meglévő szabványokat. A szabványok tartalmazzák az alapvető és választható helyiségek listáját, megadják az azokra vonatkozó fő követelményeket (alapterület, helyiségkapcsolatok, esetenként bútorozás és burkolatok). A szabványok kitérnek a lényegesebb épületszerkezeti, -gépészeti és belsőépítészeti kérdésekre, valamint a bölcsőde-, óvoda- és iskolaudvar kialakítására. A szakmai fórumon a szabványkidolgozásban közreműködő állami intézmények és gyakorló építészek adnak tájékoztatást a három létesítménytípus tervezésének alapelveiről, követelményeiről, gyakorlatáról.
tovább
A taktilis burkolati jelzések alkalmazása – konferencia
|
2025. május 14-én a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége (MVGYOSZ) – az Accessible EU és a Magyar Szabványügyi Testület (MSZT) társszervezésében – szakmai konferenciát tart Útmutató a taktilis burkolati jelzések alkalmazásához. Az EU-s szabályozástól a gyakorlatig címmel. A konferencia az MVGYOSZ által 2025 márciusában megjelentetett Útmutató a taktilis burkolati jelzések (TWSI) alkalmazásához című szakmai kiadványához kapcsolódik, amely a vonatkozó EU-s és hazai jogszabályokkal, illetve az egyenlő esélyű hozzáférés témakörében megjelent szabványokkal összhangban a magyar látássérült emberek tájékozódásával és közlekedésével kapcsolatos tapasztalatok, igények és jó gyakorlatok figyelembevételével ad részletes iránymutatást a taktilis burkolati jelzések magyarországi alkalmazásához. A konferencián a résztvevők megismerhetik az EU-s irányelvek, a hazai jogszabályok, valamint a nemzetközi és magyar szabványok hierarchiáját, betekintést kaphatnak a szabványosítás folyamatába, illetve részletes információkat szerezhetnek a látássérült közlekedőket segítő taktilis burkolati jelzések elhelyezésének jelentőségéről és megfelelő gyakorlatáról. A konferenciára 2025. május 9-ig (péntek) lehet jelentkezni az űrlap kitöltésével.
tovább
Az MSZT online szolgáltatásait igénybe vevők köre
|
2025 márciusában az Online Szabványkönyvtárnak 42 új előfizetője volt, 157 korábbi előfizető pedig meghosszabbította előfizetését. Az Online Szabványügyi Közlöny esetében 3 előfizetésre került sor.
A Magyar Szabványügyi Testület új tagjai: Dr. Huszty Csaba e. v., IEC Hungary Mérnökiroda Kft. (MSZT/MCS 211), Particle Control Kft., Váradi András e. v. (MSZT/MB 911, MSZT/MCS 304).
tovább
Az MSZT-be való belépésről, a tagsági feltételekről, az MSZT tagjairól és a Műszaki Bizottságokról bővebb információ az MSZT honlapján.
|