MSZT Hírlevél

Leiratkozás Feliratkozás Vélemény

2025. január

Hírlevél

► Szabványosítás • Tanúsítás • Szabványinformáció • Szakmai rendezvények ◄
• Webáruház • Online szolgáltatások • Szabványbolt •

NEMZETI SZABVÁNYÁLLOMÁNY VÁLTOZÁSAI


Szabványok megjelenése

2025. január 1-jén 127 db új nemzeti szabvány jelent meg, amelyek megoszlása a következő: 62 db MSZ EN, 58 db MSZ EN ISO, 1 db MSZ EN IEC, 1 db MSZ CEN/TR, 1 db MSZ CEN ISO/TR, 1 db MSZ EN ISO/ASTM, 2 db MSZ ISO és 1 db MSZ.

tovább


Szabványok visszavonása

2025. január 1-jén összesen 113 db nemzeti szabvány visszavonására került sor. Ebből 108 db új magyar nemzeti szabvány közzététele miatt, 1 db pedig helyettesítés nélkül került visszavonásra. 4 db magyar nemzeti szabvány az új kiadásukkal együtt a megadott időpontig párhuzamosan érvényes. A párhuzamos együttélés elősegíti a szervezetek fokozatos átállását az új kiadás alkalmazására.


Szabványok szövegének változása (helyesbítés, módosítás)

A Magyar Szabványügyi Testület 2025. január 1-jén 5 db nemzeti szabvány helyesbítését és 8 db nemzeti szabvány módosítását tette közzé.


Szabványok programba vétele

A Magyar Szabványügyi Testület 2025. január 1-jén 1 db nemzeti szabvány kidolgozását vette programba.

tovább


MAGYAR NYELVEN MEGJELENT SZABVÁNYOK

2025. január 1-jén 11 db magyar nyelvű szabvány jelent meg.

tovább


Belterületi fák nyilvántartása, értékük meghatározása
– MSZ 12703

Az MSZ 12703:2025 Belterületi fák nyilvántartása és a fák értékének meghatározása című szabvány a belterületi fák nyilvántartásának (fakataszter) adattartalmát és e fák értéke, értékváltozása, valamint egyes állapotjellemzői meghatározásának módját írja le. Magába foglalja a belterületi fák egyes állapotjellemzőinek meghatározásához, ápolásuk megszervezéséhez és védelmének megtervezéséhez szükséges alapadatokat is.

tovább


Az újrafeldolgozásra szánt papír és karton minőségi kategóriái – MSZ EN 643

Az MSZ EN 643:2014 Papír és karton. Az újrafeldolgozásra szánt papír és karton szabványos minőségi kategóriáinak európai jegyzéke meghatározza a „tiltott” anyagokat és a papíridegen összetevők mennyiségének határértékét. A szabvány alkalmazása már a nyersanyagok vásárlása és értékesítése során segíti az újrafeldolgozást, illetve a papírgyári felhasználás előtti további válogatás szükségességének megelőzését, valamint e nyersanyagok megkülönböztetését a hulladékoktól.

tovább


Közhasználatú fürdők biztonsága – MSZ EN 15288-1:2018+A1

Az MSZ EN 15288-1:2018+A1:2025 Közhasználatú fürdők. 1. rész: A tervezés és kivitelezés biztonsági követelményei szabvány az új vagy a régi fürdők felújítása tervezésének biztonsági kritériumait határozza meg a következő négy szempont alapján: a medencetér elrendezése és a medencetest; a kiszolgáló területek elrendezése; a szerkezeti elemek, anyagok, burkolatok és azok részei; a biztonságos és szakszerű karbantartás.

tovább


Az Escherichia coli O157 kimutatása – MSZ EN ISO 16654

Az MSZ EN ISO 16654:2025 EV Élelmiszerek és takarmányok mikrobiológiája. Horizontális módszer az Escherichia coli O157 kimutatására (ISO 16654:2001 + Amd 1:2017 + Amd 2:2023) egyesített változat négy szakaszból álló (a vizsgálati mintarész dúsítása; a mikroorganizmusok elválasztása és koncentrálása; a megtapadt baktériumok izolálása; az E. coli O157 telepek megerősítése) vizsgálati módszert tartalmaz.

tovább


Halak és halászati termékek előkészítése mikrobiológiai vizsgálathoz – MSZ EN ISO 6887-3

Az MSZ EN ISO 6887-3:2025 EV Az élelmiszerlánc mikrobiológiája. A vizsgálati minták, az alapszuszpenzió és a decimális hígítások elkészítése mikrobiológiai vizsgálathoz. 3. rész: A halak és a halászati termékek előkészítésének specifikus szabályai (ISO 6887-3:2017 + Amd 1:2020) egyesített változat tartalmazza a nyers halászati termékekre, puhatestűekre, előgerinchúrosokra és tüskésbőrűekre; a feldolgozott termékekre; a nyers vagy főtt, – tömbökben vagy egyéb módon – fagyasztott halakra, rákfélékre, puhatestűekre és egyebekre vonatkozó speciális mintavételi eljárásokat.

tovább


Műanyagok újrahasznosításának nyomon követése – MSZ EN 15343

Az MSZ EN 15343:2008 Műanyagok. Újrahasznosított műanyagok. A műanyagok újrahasznosításának nyomonkövethetősége, a megfelelőség és a hasznosítotthulladék-tartalom értékelése szabvány meghatározza az újrahasznosított műanyagok nyomon követésének módját, ezzel lehetővé téve egy termék hasznosítotthulladék-tartalmának meghatározását. A szabványnak való megfelelés tanúsításával igazolható, hogy a műanyaggyártók és a csomagolásra műanyagot alkalmazók megfelelnek a jogszabályok szerinti nyomonkövethetőségi és újrahasznosítási követelményeknek.

tovább


Betonvizsgálati szabványok – MSZ EN 12390-6,
MSZ EN 12504-1

Az MSZ EN 12390-6:2024 A megszilárdult beton vizsgálata. 6. rész: Vizsgálati próbatestek hasító-húzó szilárdsága a vizsgálati próbatestek hasító-húzó szilárdságának meghatározására alkalmas módszert tartalmazza. Az MSZ EN 12504-1:2019 A beton vizsgálata szerkezetekben. 1. rész: Fúrt próbatestek. Mintavétel, vizsgálat és a nyomószilárdság meghatározása szabvány a magminták megszilárdult betonból való vételére, megvizsgálására, vizsgálat előtti előkészítésére, valamint nyomószilárdságának meghatározására vonatkozó módszereket írja le.

tovább


Irányítási rendszerszabványok egységes módosítása
MSZ EN ISO 50001:2018/A1, MSZ EN ISO 22000:2018/A1

Az MSZ EN ISO 50001:2018/A1 Energiagazdálkodási irányítási rendszerek. Követelmények alkalmazási útmutatóval. 1. módosítás: Az éghajlatváltozás elleni fellépést célzó intézkedések (ISO 50001:2018/Amd 1:2024) (magyar nyelvű) és az MSZ EN ISO 22000:2018/A1 Élelmiszer-biztonsági irányítási rendszerek. Az élelmiszerláncban részt vevő szervezetekre vonatkozó követelmények. 1. módosítás: Az éghajlatváltozás elleni fellépést célzó intézkedések (ISO 22000:2018/Amd 1:2024) (kétnyelvű: magyar és angol) szabványmódosítások az irányítási rendszerszabványok 4.1. és 4.2. szakaszát egészítik ki az éghajlatváltozással kapcsolatos kérdésekkel. A szakaszok általános követelményei változatlanok maradtak.

tovább


Üzletmenet-folytonossági irányítási rendszerek – MSZ EN ISO 22301

Az MSZ EN ISO 22301:2025 EV Társadalmi biztonság és rugalmasság. Üzletmenet-folytonossági irányítási rendszerek. Követelmények (ISO 22301:2019 + Amd 1:2024) egyesített változat minden típusú és méretű szervezetre alkalmazható, amely BCMS-t vezet be, tart fenn és fejleszt; folyamatosan törekszik a meghirdetett üzletmenet-folytonossági politikának való megfelelőségre és arra, hogy működési zavar esetén is elfogadható, előre meghatározott kapacitással legyen képes a termékek szállítására és szolgáltatások nyújtására, valamint működése rugalmasságának növelésére a BCMS eredményes alkalmazása révén.

tovább


HIÁNYPÓTLÓ, IDEGEN NYELVŰ NEMZETI SZABVÁNYOK

Ha a következőkben ismertetett szabványok magyar nyelvű változatának megjelenése egy szervezet vagy szakember számára fontos, és ezt szakmai és/vagy pénzügyi támogatással hajlandó segíteni, akkor ezt a szabvtit@mszt.hu elérhetőségen lehet jelezni.


Villamosipari termékek gyorsított vizsgálata – MSZ EN IEC 62506

Az MSZ EN IEC 62506:2024 Gyorsított termékvizsgálati módszerek (IEC 62506:2023) szabvány egy útmutató a termékek megbízhatóságának mérését vagy javítását szolgáló, különböző gyorsított vizsgálati módszerek alkalmazásához. E vizsgálatok célja vagy a lehetséges tervezési gyengeségek azonosítása, vagy a termék megbízhatóságára vonatkozó információk meghatározása, vagy a szükséges megbízhatóság és rendelkezésre állás javítása a lehető legrövidebb időn belül.

tovább


Segítőkutyák – EN 17984-1, EN 17984-6

Az EN 17984-1:2024 Segítőkutyák. 1. rész: Szótár európai szabvány a segítőkutyák világának egységes (szabványos) terminológiáját tartalmazza. Meghatározza a segítőkutyák különböző kategóriáit, valamint leírja a velük dolgozó szakemberek szerepét és feladatait. A szótár az egészséggel, a fogyatékossággal, a szociális védelemmel és a kutya teljes életciklusával kapcsolatos fogalmakat is tartalmazza. Egységesíti a megfelelőségértékelési folyamattal kapcsolatos terminológiát is, hogy elősegítse a segítőkutyák kiképzését, tanúsítását és igénybevételét. Az EN 17984-6:2024 Segítőkutyák. 6. rész: Hozzáférhetőség és egyetemes hozzáférés európai szabvány meghatározza a segítőkutyákra vonatkozó konkrét követelményeket az akadálymentesítés támogatása, az egyetemes hozzáférés elérése és a segítőkutyák társadalmi elfogadottságának fokozása érdekében; útmutatással szolgál a konkrét szolgáltatásokhoz és területekhez, valamint az akadálymentesítési intézkedések végrehajtásához.

tovább


A NEMZETI SZABVÁNYOSÍTÁS EGYÉB HÍREI


Az ESG-beszámolót támogató szabványok – az erőforrások felhasználásával és a körforgásos gazdasággal kapcsolatos szabványok

Hatályba lépett a fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati felelősségvállalás ösztönzését szolgáló környezettudatos, társadalmi és szociális szempontokat is figyelembe vevő vállalati társadalmi felelősségvállalás szabályairól szóló 2023. évi CVIII. törvény. A törvény szerint számos vállalkozás számára kötelező az éves ESG-beszámoló elkészítése (Environmental – környezeti, Social – társadalmi, Governance – vállalatirányítási). A szabványok hasznos és értékes támogatást nyújtanak az ESG-beszámolókkal kapcsolatos kötelezettségek teljesítéséhez, így a fenntarthatósági célok eléréséhez is. A beszámoló elkészítéséhez nélkülözhetetlenek a társadalmi témakör egészét, ezen belül a munkahelyi egészségvédelmet és biztonságot támogató szabványok is (MSZ ISO 45001, MSZ ISO 45003).

tovább


EURÓPAI ÉS NEMZETKÖZI SZABVÁNYOSÍTÁSSAL KAPCSOLATOS KÖZLEMÉNYEK ÉS HÍREK

A Magyar Szabványügyi Testület honlapján a Közlemények menüpontban a nemzeti szabványosítással kapcsolatos közleményeken túl megtalálhatók az európai és a nemzetközi szabványosítás legfontosabb hírei (a következő linkek alatt): Új európai szabványkiadványok (CEN, CENELEC, ETSI); Kidolgozás alatt lévő európai szabványok (szabványtervezetek) (CEN, CENELEC); Új nemzetközi szabványkiadványok (ISO, IEC); Európai (CEN) szabványosító műszaki bizottságok; Európai (CENELEC) szabványosító műszaki bizottságok.

A közleményekkel/hírekkel kapcsolatban további tájékoztatás (részvételi lehetőség a munkában, a dokumentumok elérhetősége stb.) a szabvtit@mszt.hu elérhetőségen.


Megjelent és részben már hatályba is lépett az új európai Építési Termék Rendelet (CPR) – 2024/3110/EU

Az új, 2024/3110/EU jelzetű CPR (Construction Product Regulation) 2024. december 18-án jelent meg az Európai Unió Hivatalos Lapjában (OJEU). Néhány része 2025. január 7-től már hatályba is lépett. Az új rendelet – a szankcionálásról szóló cikkely kivételével – 2026. január 8-tól váltja fel teljes mértékben a 305/2011/EU rendeletet. A hatálybalépéssel várhatóan véget ér az az átmeneti időszak, amikor gyakorlatilag teljesen leállt a harmonizált szabványok megjelenése. A CPR korszerűsítésének ez volt az egyik nyomós oka, amit az is igazol, hogy 2025. januárban az általános előírásokat és a fogalommeghatározásokat tartalmazó cikkelyek mellett szinte csak a harmonizált szabványok elfogadásához kapcsolódók léptek hatályba. Az új CPR-re való átálláshoz kapcsolódó szabványosítási feladatokat – a harmonizált szabványokkal a fókuszban – az MSZT egy májusi szakmai fórum keretében tervezi bemutatni.

tovább


Digitális termékútlevél (DPP) – 2024/3110/EU (CPR)

A korszerűsített CPR (2024/3110/EU) egyik fontos alapelve a digitalizáció elősegítése az építőiparban. A rendelet X. fejezete részletesen leírja a digitális termékútlevélre és a digitális termékútlevél-rendszer kialakítására vonatkozó követelményeket. Az ehhez szükséges szabványháttér megteremtésével foglalkozik a CEN/TC 442 Építményinformációs modellezés (BIM) európai műszaki bizottság WG 12 Építőipari termékek teljesítményjellemzőinek digitalizációja munkacsoportja, amely 2024. október 29-én tartotta meg az alakuló ülését. Az ülésen elindították az Építményinformációs modellezés. Az építőipari termékek teljesítményének digitális közlése (Building information modelling. Digital declaration of performance of construction products) munkacímű dokumentum kidolgozását. E dokumentum adja meg azokat a technikai paramétereket, amelyekkel az információk (rendszertől függetlenül) géppel olvashatók és átadhatók, valamint kitér a digitális termékútlevél-rendszer lehetséges struktúrájára is.

tovább


88. IEC-közgyűlés – 2024. október

A Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság (IEC) 2024. október 21. és 25. között, Edinburghban tartotta 88. közgyűlését. Az idei konferencia középpontjában az állt, hogy miként lehet a legjobban elősegíteni a digitális és teljesen elektromos társadalomra való átállást annak érdekében, hogy bármely ágazat, például az energia, az ipari termelés, az egészségügy és a mobilitás villamosítása és digitalizálása gazdaságilag dinamikus életkörülményeket teremtsen mindenki számára. A közgyűlés kiemelkedő eseménye volt ő királyi felsége, Anna királyi hercegnő látogatása és felszólalása, aki elismerően nyilatkozott az IEC egész világot átfogó munkájáról, az IEC fiatal szakemberek programjáról és a nők IEC általi támogatásáról annak érdekében, hogy a STEM-területeken (tudományos-technológiai tudományágakban) építsenek karriert. Az IEC közgyűlésén 90 országból több mint 1200 küldött személyesen, több száz pedig a távolból vett részt és szavazott (közöttük az MSZT képviselője is).

tovább


EURÓPAI ÉS NEMZETKÖZI KONZULTÁCIÓ, OKTATÁS, KÉPZÉS


A felvonókról szóló 2014/33/EU irányelv – az Európai Bizottság nyílt konzultációja

Az Európai Bizottság nyilvános konzultációt indított a felvonók biztonságáról annak felmérésére, hogy a 2014/33/EU irányelv továbbra is megfelel-e a céljának. A Bizottság elsősorban azon szereplők véleményére kíváncsi, akik érintettek a felvonók vagy a felvonókhoz készült biztonsági alkatrészek fejlesztésében, gyártásában, importálásában, forgalmazásában, telepítésében, megfelelőségi értékelésében, karbantartásában, korszerűsítésében, javításában, újrafeldolgozásában, birtoklásában vagy használatában, illetve akik az említett tevékenységeket felügyelik vagy koordinálják. A konzultációra érkezett észrevételek kiértékelése után a Bizottság döntést hoz arról, hogy az irányelvet szükséges-e felülvizsgálni. A témához 2025. február 13-ig lehet hozzászólni az Európai Bizottság honlapján.

tovább


Háztartási villamos készülékek biztonsága – ingyenes IEC online képzés az IEC 60335 szabványsorozatról

Az IEC szakértői 2025. január 21-én exkluzív, 4 órás online képzést tartanak a háztartási és hasonló jellegű villamos készülékek biztonságával foglalkozó, IEC 60335 szabványsorozatról. Az előadások témái: az IEC 60335 sorozat fontossága a termékbiztonság és a megfelelőség szempontjából; a szabványok alapelvei és szerepük a készülékek biztonságosságában; hogyan keressen a szabványsorozatban, hogy megtalálja a munkája szempontjából releváns információkat; az akkumulátorok biztonsága, az optikai sugárzás, a felületi hőmérséklet, a funkcionális biztonság és a kereskedelmi készülékek. Regisztrálni az IEC oldalán lehet 2025. január 19-ig:
https://webstore.iec.ch/en/publication/TRAINING.

tovább


A társadalmi felelősségvállalási irányítási rendszer
(SR 10:2024) megváltozott követelményei – az IQNET Association ingyenes webináriuma

Az IQNET Association 2025. január 29-én 13:30 és 16:00 óra között (berni idő szerint) ingyenes webináriumot tart az SR 10 felülvizsgálatának céljáról/okáról, a változásokról és a felülvizsgálat várható hatásairól. A képzés témái: a felülvizsgálat, a folyamat és a célok szükségessége; az SR 10 specifikáció (az SR 10 tanúsítvány alapja/referenciaanyaga) és az SR 10 szabálykönyv (a rendszerkövetelmények), a változásokra összpontosítva; a kérelmezőkkel, a tanúsított ügyfelekkel, az auditorokkal és engedéllyel rendelkező tanúsító testületekkel szembeni áttérési elvárások.
További információk és regisztráció:
https://www.iqnet-certification.com/en/about-us/iqnet-public-webinars

tovább


RENDSZERTANÚSÍTÁS


Vasúti minőségirányítási rendszer (VIR – MSZ ISO 22163:2023) tanúsítása – az MSZT a NAH által elsőként akkreditált tanúsító szervezet

A Nemzeti Akkreditáló Hatóság (NAH) vasúti minőségirányítási rendszer (VIR) tanúsítására vonatkozó sikeres akkreditációs felügyeleti eljárásának eredményeként 2024. december 5-én döntött a módosított akkreditálási okirat kiadásáról. Ezt követően az MSZT jogosult az MSZ ISO 22163:2023 szerinti akkreditált tanúsítvány kiadására.

tovább


A VEOLIA Magyarország cégcsoport tagjai – CHP-ERŐMŰ Kft., KŐBÁNYAHŐ Kft. és a PROMTÁVHŐ Kft. – antikorrupciós irányítási rendszerének sikeres tanúsítása

A Veolia Energia Magyarország Zrt. 2021 júniusában, Magyarországon az elsők között tanúsíttatta antikorrupciós irányítási rendszerét az MSZ ISO 37001:2019 szabvány szerint. Ezt követően a társaság céljául tűzte ki, hogy a cégcsoport további szervezetei is kiépítsék és tanúsíttassák antikorrupciós irányítási rendszerüket. Ennek eredményeként a CHP-ERŐMŰ Kft., a KŐBÁNYAHŐ Kft. és a PROMTÁVHŐ Kft. bevezette az antikorrupciós irányítási rendszert. A rendszerek sikeres tanúsító auditját követően, 2024 decemberében a Magyar Szabványügyi Testület kiadta ezeknek a vállalatoknak is az MSZ ISO 37001:2019 szabvány szerinti nemzeti MSZT- és a nemzetközi IQNET-tanúsítványokat.

tovább


A Somogy Vármegyei Kaposi Mór Oktató Kórház, a Siófoki Kórház-Rendelőintézet, a Nagyatádi Kórház és a Szaplonczay Manó Marcali Kórház – az MSZT új ügyfelei – irányítási rendszerek és MEES szerinti sikeres tanúsítás

A Somogy Vármegyei Kaposi Mór Oktató Kórház, a Siófoki Kórház-Rendelőintézet, a Nagyatádi Kórház és a Szaplonczay Manó Marcali Kórház integrált irányítási rendszereinek sikeres auditja a minőségirányítási, a környezetközpontú, a munkahelyi egészségvédelmi és biztonsági irányítási rendszereket, valamint a Magyar Egészségügyi Ellátási Standardok szerinti minőségirányítási rendszert foglalta magába.

tovább


Az IQNET társadalmi felelősségvállalási irányítási rendszer – SR 10:2024 – új, felülvizsgált változata

Az IQNET 2024. október 30-án tette közzé az SR 10:2024 Társadalmi felelősségvállalási irányítási rendszerek nemzetközi specifikációjának 3. kiadását, amely felváltotta a 2015-ös változatot. Az SR 10 egy olyan követelményrendszer, amely abban különbözik más társadalmi felelősségvállalási szabványoktól és kezdeményezésektől, hogy átfogóan tartalmazza a tanúsíthatóságra és fenntarthatóságra vonatkozó követelményeket, valamint sokoldalúan alkalmazható és integráltható minden típusú és méretű szervezet irányítási rendszerébe. Az IQNet Ltd. SR 10-re engedéllyel rendelkező tanúsító szervezet – mint az MSZT – által az SR 10:2015 szerint tanúsított szervezeteknek a 3. kiadás megjelenésétől számított 3 év (2027. október 31.) áll rendelkezésére, hogy áttérjen az SR 10:2015-ről az SR 10:2024-re. 2025. október 31. után a tanúsítást az SR 10:2024-nek megfelelően kell elvégezni.

tovább


A környezetvédelemmel kapcsolatos jogszabályok

A jogszabályi és egyéb követelmények azonosítása, illetve az ezzel kapcsolatos megfelelőség kiértékelése a környezetközpontú irányítási rendszerek fajsúlyos kérdésköre. Az elvárt jogszabályi követelményeknek való megfeleléshez szükséges intézkedések meghatározása érdekében elengedhetetlen a jogszabályok változásának nyomon követése.

tovább


OKTATÁS/KÉPZÉS

Az MSZT szabványokon alapuló képzéseivel és szakmai fórumaival is segíti a gazdaság szereplőit. A képzésekről és szakmai fórumokról átfogó és részletes tájékoztatás az MSZT honlapján az MSZT-Akadémia Képzések menüpont alatt vagy az oktatas@mszt.hu címen, illetve telefonon: 06 1 4566 925.

tovább


EGYÉB HÍREK


Az MSZT online szolgáltatásait igénybe vevők köre

2024 decemberében az Online Szabványkönyvtárnak 26 új előfizetője volt, 117 korábbi előfizető pedig meghosszabbította könyvtári tagságát. Az Online Szabványügyi Közlöny esetében 3 előfizetésre került sor.

Az MSZT-be való belépésről, a tagsági feltételekről, az MSZT tagjairól és a Műszaki Bizottságokról bővebb információ az MSZT honlapján.

2025. január


Leiratkozás Feliratkozás Vélemény