Feliratkozás Vélemény

2024. december

Hírlevél

► Szabványosítás • Tanúsítás • Szabványinformáció • Szakmai rendezvények ◄
• Webáruház • Online szolgáltatások • Szabványbolt •


Boldog, békés ünnepeket kíván a
Magyar Szabványügyi Testület!

Köszönjük azon szervezetek, intézmények és szakemberek támogatását, akik az MSZT tagjaként vagy partnereként anyagi támogatásukkal és/vagy szakértelmükkel 2024-ben hozzájárultak a szabványosítási munkához.

Az MSZT a honlapon a Különleges kiadványaink menüpont alatt található ünnepi „szabványkiadványaival” kíván boldog, békés ünnepeket minden kedves Partnerének!


NEMZETI SZABVÁNYÁLLOMÁNY VÁLTOZÁSAI


Szabványok megjelenése

2024. december 1-jén 140 db új nemzeti szabvány jelent meg, amelyek megoszlása a következő: 55 db MSZ EN, 30 db MSZ EN ISO, 34 db MSZ EN IEC, 2 db MSZ EN ISO/IEC, 1 db MSZ CEN ISO/TS, 1 db MSZ IEC, 3 db MSZ IEC/TS, 6 db MSZ IEC/TR, 1 db MSZ ISO/TS, 6 db MSZ ISO és 1 db MSZ.

tovább


Szabványok visszavonása

2024. december 1-jén összesen 74 db nemzeti szabvány visszavonására került sor. Ebből 38 db új magyar nemzeti szabvány közzététele miatt, 18 db pedig helyettesítés nélkül került visszavonásra. 18 db magyar nemzeti szabvány az új kiadásukkal együtt a megadott időpontig párhuzamosan érvényes. A párhuzamos együttélés elősegíti a szervezetek fokozatos átállását az új kiadás alkalmazására.


Szabványok szövegének változása (helyesbítés, módosítás)

A Magyar Szabványügyi Testület 2024. december 1-jén 13 db nemzeti szabvány helyesbítését és 49 db nemzeti szabvány módosítását tette közzé.


Szabványok programba vétele

A Magyar Szabványügyi Testület 2024. december 1-jén 2 db nemzeti szabvány kidolgozását vette programba.

tovább


Szabvány tervezett programba vétele

A Magyar Szabványügyi Testület élelmiszertermékek és takarmányfélék témájú szabvány programba vételét tervezi. Ha az előirányzott szabványosítási munkában egy szervezet vagy szakember részt kíván venni, akkor ezt a szabvtit@mszt.hu elérhetőségen lehet jelezni.

tovább


Európai szabványok bevezetése korábbi kiadású nemzeti szabvánnyal

A CEN és az ISO, illetve a CENELEC és az IEC közötti együttműködés keretében az európai szabványügyi szervezetek változtatás nélkül nemzetközi szabványokat is átvesznek európai szabványokként. Ha az ilyen nemzetközi szabvány már magyar nemzeti szabvány, akkor ez a nemzeti szabvány megfelel az európai szabvány bevezetésének is.

tovább


MAGYAR NYELVEN MEGJELENT SZABVÁNYOK

2024. december 1-jén 11 db magyar nyelvű szabvány jelent meg.

tovább


Faiskolai termékek minőségi követelményei – MSZ 12700

Az MSZ 12700:2024 Faiskolai termékek minőségi követelményei szabvány a szaporított és iskolázott, valamint továbbnevelésre vagy zöldfelületek kialakításához szükséges (kert-, tájépítési és közterület-fásítási célból), forgalmazásra szánt termékek (lomblevelű dísz-, sövény- és kúszócserjék, félcserjék, nemes rózsák, lombos fák és fenyők) minőségi követelményeit határozza meg.

tovább


Fáziskülönbség jelölése óraállás szerinti számokkal – MSZ EN IEC 60152

Az MSZ EN IEC 60152:2022 Háromfázisú váltakozó áramú rendszerekben a fáziskülönbség jelölése óraállás szerinti számokkal (IEC 60152:2021) szabvány a háromfázisú váltakozó áramú rendszer két eleme közötti fáziskülönbség jelölésének módszereit és szabályait tartalmazza.

tovább


Kőművescement – MSZ CEN/TR 13933

Az MSZ CEN/TR 13933:2024 Kőművescement. A bedolgozhatóság (kohézió) meghatározása szabvány a kőművescementtel készített habarcs bedolgozhatóságának („kohéziójának”) értékelésére alkalmas, megismételhető és reprodukálható módszerét írja le.

tovább


Fémek Rockwell-keménységmérése – MSZ EN ISO 6508-1

Az MSZ EN ISO 6508-1:2024 Fémek. Rockwell-keménységmérés. 1. rész: Mérési eljárás (ISO 6508-1:2023) szabvány a fémek szokásos Rockwell- és felületi Rockwell-keménységmérési módszereit tartalmazza az A-, B-, C-, D-, E-, F-, G-, H-, K-, 15N-, 30N-, 45N-, 15T-, 30T- és 45T-skálákra. A szabvány szerinti követelmények betartásával csökkenthetők a behatolási mélység mérési hibájából, a behatolótest csúcsának kopásából, a felületi szennyeződésekből eredő kockázatok. A fémek keménységmérése még további 21 db MSZ EN ISO szabvány tárgya.

tovább


A permetlé-elsodródás mértékének vizsgálata – MSZ ISO 22866

Az MSZ ISO 22866:2024 Növényvédelmi eszközök. A permetlé-elsodródás helyszíni vizsgálatának módszerei szabvány meghatározza a permetlé-elsodródás vizsgálatának alapvető elemeit, a meteorológiai körülmények mérését, a vizsgálat még elfogadható körülményeit, a vizsgálati körülmények rögzítésének, valamint eredménye bemutatásának módját.

tovább


Zuhanásgátló egyéni védőeszközök – MSZ EN 365

Az MSZ EN 365:2005 Egyéni védőeszközök magasból való lezuhanás megelőzésére. A használati utasításra, karbantartásra, időszakos felülvizsgálatra, javításra, megjelölésre és csomagolásra vonatkozó általános követelmények szabvány a zuhanásgátló egyéni védőeszközök és egyéb eszközök használatának egységes hivatkozási alapja, illetve általános követelménygyűjteménye.

tovább


Egészségügyi termékek sterilitása – MSZ EN ISO 11737-1

Az MSZ EN ISO 11737-1:2024 EV Egészségügyi termékek sterilizálása. Mikrobiológiai módszerek. 1. rész: A termékeken lévő mikroorganizmus-populációk meghatározása (ISO 11737-1:2018 + Amd 1:2021) EGYESÍTETT VÁLTOZAT szabvány az egészségügyi termékek, összetevők, nyersanyagok vagy csomagolások felületén vagy azok belsejében jelen lévő, életképes mikroorganizmusok populációja megszámlálásának és mikrobiális jellemzésének követelményeit és módszereit tartalmazza.

tovább


Takarmányok nyershamutartalma – MSZ ISO 5984

Az MSZ ISO 5984:2023 Takarmányok. A nyershamutartalom meghatározása szabvány a minta elszenesítésével és a megmaradt hamu megmérésével végzett vizsgálat követelményeit, feltételeit és módszerét írja le.

tovább


Az irányítási rendszerszabványok módosítása

Az MSZ EN ISO 9001:2015/A1:2024, az MSZ EN ISO 14001:2015/A1:2024, az
MSZ EN ISO 41001:2018/A1:2024 és az MSZ EN ISO 15378:2017/A1:2024 szabvány 4.1. és 4.2. szakasza kiegészült az éghajlatváltozás miatt szükséges egységes szöveggel. A szakaszok korábbi, általános követelményei nem változtak.

tovább


HIÁNYPÓTLÓ, IDEGEN NYELVŰ NEMZETI SZABVÁNYOK

Ha a következőkben ismertetett szabványok magyar nyelvű változatának megjelenése egy szervezet vagy szakember számára fontos, és ezt szakmai és/vagy pénzügyi támogatással hajlandó segíteni, akkor ezt a szabvtit@mszt.hu elérhetőségen lehet jelezni.


Az ESG-beszámolót támogató szabványok

Hatályba lépett a fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati felelősségvállalás ösztönzését szolgáló környezettudatos, társadalmi és szociális szempontokat is figyelembe vevő vállalati társadalmi felelősségvállalás szabályairól szóló 2023. évi CVIII. törvény. A törvény szerint számos vállalkozás számára kötelező az éves ESG-beszámoló elkészítése (Environmental – környezeti, Social – társadalmi, Governance – vállalatirányítási). A szabványok értékes és nélkülözhetetlen támogatást nyújtanak az ESG-beszámolókkal kapcsolatos kötelezettségek teljesítéséhez, így a fenntarthatósági célok eléréséhez is. Számos szakterület szabványain túl figyelmet kell fordítani a társadalmi témakör egészét támogató szabványokra is.

tovább


Betonszerkezetek – nemzetközi (ISO-) forrásdokumentumú új nemzeti (MSZ ISO) szabványok

A betonra és a betonszerkezetekre vonatkozó környezetközpontú irányítás és életciklus-menedzsment, valamint a betonszerkezetek karbantartása és javítása területén 2024 novemberében 12 db nemzetközi (ISO-) szabvány vált magyar nemzeti szabvánnyá (MSZ ISO).

tovább


Bútorok – európai (EN-) forrásdokumentumú új nemzeti (MSZ EN) szabványok

2024-ben 13 db, bútorokkal kapcsolatos európai szabvány (EN) bevezetésére került sor magyar nemzeti szabványként (MSZ EN): műszaki, minőségi, biztonsági, tartóssági, szilárdsági, ergonómiai, stabilitási és vizsgálati követelmények.

tovább


Ásványolaj-alapú szigetelőolajok – MSZ EN IEC 60422

Az MSZ EN IEC 60422:2024 Ásványolaj-alapú szigetelőolajok villamos berendezésekben. Ellenőrzési és kezelési útmutató (IEC 60422:2024) szabvány a transzformátorokban és más villamos berendezésekben – beleértve a stratégiai tartalékokat és alkatrészek tárolására szolgáló tartályokat is – használt ásványolaj-alapú szigetelőolajok és más szénhidrogén-alapú folyadékok használatához és karbantartásához szükséges ellenőrzés módját tartalmazza.

tovább


Akkumulátorok újrahasznosítása – MSZ IEC 63338

Az MSZ IEC 63338:2024 Általános útmutató az akkumulátorcellák és -telepek újrafelhasználásához és újrahasznosításához szabvány az eredeti rendeltetésére már alkalmatlan, újratölthető lítiumion és nikkel-fémhidrid cellák és telepek újrafelhasználására és újrahasznosítására vonatkozó előírásokat határozza meg.

tovább


Motoros kéziszerszámok javíthatósága – MSZ EN 50735-1

Az MSZ EN 50735-1:2024 Villamos motoros kéziszerszámok, hordozható szerszámok, valamint pázsit- és kertművelő gépek. Környezeti szempontok. 1. rész: Javíthatósági követelmények szabvány a motoros kéziszerszámok, hordozható szerszámok, valamint pázsit- és kertművelő gépek használt alkatrészei javíthatóságának és újrafelhasználásának feltételeit és követelményeit tartalmazza.

tovább


EURÓPAI ÉS NEMZETKÖZI SZABVÁNYOSÍTÁSSAL KAPCSOLATOS KÖZLEMÉNYEK ÉS HÍREK

A Magyar Szabványügyi Testület honlapján a Közlemények menüpontban a nemzeti szabványosítással kapcsolatos közleményeken túl megtalálhatók az európai és a nemzetközi szabványosítás legfontosabb hírei (a következő linkek alatt): Új európai szabványkiadványok (CEN, CENELEC, ETSI); Kidolgozás alatt lévő európai szabványok (szabványtervezetek) (CEN, CENELEC); Új nemzetközi szabványkiadványok (ISO, IEC); Európai (CEN) szabványosító műszaki bizottságok; Európai (CENELEC) szabványosító műszaki bizottságok.

A közleményekkel/hírekkel kapcsolatban további tájékoztatás (részvételi lehetőség a munkában, a dokumentumok elérhetősége stb.) a szabvtit@mszt.hu elérhetőségen.

 


Szabvány készül a biodiverzitás fő fogalmairól és szakkifejezéseiről – ISO 13208

Az ISO/TC 331 műszaki bizottság 2020-ban kezdte meg munkáját a biológiai sokféleséggel kapcsolatos szakterületen. A most készülő Biodiverzitás. Szakszótár szabványtervezet a biológiai sokféleséggel kapcsolatos szakkifejezéseket és meghatározásukat tartalmazza: a biológiai sokféleség csökkenésének okai (éghajlatváltozás, szennyezés, invazív fajok, erózió, talajromlás, erdőirtás stb.), a számszerűsítés (mérés, megfigyelés, módszerek és értékelés), a hatások (ökoszisztéma-szolgáltatások), a védekezés eszközei (helyreállítás, megőrzés, védelem és fenntartható használat). A szabvány jelenleg kidolgozás alatt áll, szakértőként csatlakozni lehet a munkafolyamathoz (szabvtit@mszt.hu).

tovább


Műanyag csomagolások – EN 18120 európai szabványsorozat-tervezet

A CEN 2024 őszén kezdi kidolgozni a műanyag csomagolásokról szóló szabványsorozatát. A sorozat 15 része fogalommeghatározásokat és a műanyag csomagolásokra, illetve azok újrahasznosítására vonatkozó útmutatókat fog tartalmazni. Figyelembe veszi a műanyag-újrahasznosításról és az újrahasznosított műanyagokról szóló M/584 uniós szabványosítási kérelmet. A szabványok részét fogják képezni a körforgásos gazdaság európai stratégiájának, ezért fontos a műszaki tartalmuk, különös tekintettel az oxodegradábilis és a komposztálható műanyagok megkülönböztetésére, hiszen míg az oxodegradábilis műanyagok mikroműanyag-szennyezést okoznak, addig a komposztálható műanyagból készült csomagolóeszközöket újra fel lehet használni a komposztálás előtt.

tovább


RENDSZERTANÚSÍTÁS


A Veresegyházi Misszió Egészségügyi Központ Magyar Egészségügyi Ellátási Standardok (MEES 2.0) szerinti irányítási rendszere működtetésének elismerése – ARANYOKLEVÉL

Az MSZT azoknak a szervezeteknek adományoz ARANYOKLEVELET, amelyek irányítási rendszerüket eredményesen működtetik és fejlesztik, valamint tanúsítványukat legalább 12 éven keresztül fenntartják a Magyar Szabványügyi Testületnél. A Veresegyházi Misszió Egészségügyi Központ Magyar Egészségügyi Ellátási Standardok (MEES 2.0) szerinti minőségirányítási rendszere meglétét és működését 2009 novembere óta tanúsítja a Magyar Szabványügyi Testület. A minőségirányítási rendszer tanúsított alkalmazási területe: járóbeteg-ellátás, fekvőbeteg-ellátás, általános diagnosztika, általános vezetési és támogató folyamatok.

tovább


A Miskolc Holding Zrt. – az MSZT új ügyfele – információbiztonság-irányítási rendszerének sikeres tanúsítása

2024 novemberében sikereresen lezárult a Miskolc Holding Zrt. MSZ ISO/IEC 27001:2023 szabvány szerinti információbiztonság-irányítási rendszere (IBIR) auditálása. A sikeres audit alapján az MSZT kiadta a nemzeti (MSZT-) és a nemzetközi (IQNET-) tanúsítványt. A szervezet minőségirányítási rendszerének alkalmazási területe: infrastruktúra-üzemeltetés, rendszer-integráció, alkalmazás, üzemeltetési és rendszerfejlesztési szolgáltatások, ügyféltámogatás és oktatás, a kapcsolódó információtechnológiai rendszerek üzemeltetése során az ügyfél- és a saját adatok megfelelő védelme, a megkövetelt szabályozási követelmények folyamatos betartása.

tovább


Auditor-továbbképzés – ISO 14001 (KIR), ISO 45001 (MEBIR), ISO 50001 (EgIR)

A Magyar Szabványügyi Testület KIR-MEBIR-EgIR auditorainak online továbbképzésére 2024. november 28-án került sor. A továbbképzés témái a következők voltak: általános tájékoztató (eljárás- és formanyomtatvány-változások, visszacsatolás az elmúlt év tapasztalatai alapján); az éghajlatváltozás következményei az auditálásban, ESG; auditori gyakorlat az egészségügyi szolgáltatók esetében; egészségügyi szolgáltatók tevékenységei a MEBIR tekintetében; munkahelyi egészségvédelmi és biztonsági irányítási rendszerek, munkavédelmi jogszabályok; az ISO/CD 14001, az ISO 50001, az ISO 45001 és az MSZ EN 16247-2 szabvány ismertetése.

tovább


Az MSZT tanúsítási tevékenységének értékelése – a tanúsított szervezetek visszajelzései

Az MSZT Tanúsítási Titkársága tevékenységéről, auditorainak munkájáról folyamatosan gyűjti és értékeli az észrevételeket, hogy figyelembe vegye, beépítse azokat tanúsítási szolgáltatása mindennapi rutinjába.

tovább


Természetvédelemmel kapcsolatos jogszabályok

A jogszabályi és egyéb követelmények azonosítása, illetve az ezzel kapcsolatos megfelelőség kiértékelése a környezetközpontú irányítási rendszerek fajsúlyos kérdésköre. Az elvárt jogszabályi követelményeknek való megfeleléshez szükséges intézkedések meghatározása érdekében elengedhetetlen a jogszabályok változásának nyomon követése.

tovább


OKTATÁS/KÉPZÉS

Az MSZT szabványokon alapuló képzéseivel és szakmai fórumaival is segíti a gazdaság szereplőit. A képzésekről és szakmai fórumokról átfogó és részletes tájékoztatás az MSZT honlapján az MSZT-Akadémia Képzések menüpont alatt vagy az oktatas@mszt.hu címen, illetve telefonon: 06 1 4566 925.

tovább


Acélszerkezetek kivitelezése – MSZT szakmai fórum

A Magyar Szabványügyi Testület (MSZT) 2024. november 20-án szakmai fórumot tartott az
MSZ EN 1090-2:2018+A1:2024 Acél- és alumíniumszerkezetek kivitelezése. 2. rész: Acélszerkezetek műszaki követelményei szabvány magyar nyelvű változatának október 1-jei megjelenéséhez kapcsolódóan. Az előadások középpontjában a szabvány állt, azonban az érdeklődők egy-egy témához kapcsolódóan azon túlmutatóan is hasznos gyakorlati ismereteket szerezhettek. A szakmai fórum kitekintést adott a kapcsolódó szabványosítási és jogszabályi környezetre is.

tovább


EGYÉB HÍREK


Az MSZT online szolgáltatásait igénybe vevők köre

2024 novemberében az Online Szabványkönyvtárnak 33 új előfizetője volt, 156 korábbi előfizető pedig meghosszabbította könyvtári tagságát. Az Online Szabványügyi Közlöny esetében 3 előfizetésre került sor.


AZ MSZT ÚJ TAGJA

A Magyar Szabványügyi Testület új tagja: NoBoMed Zrt. (MSZT/MB 843, MSZT/MCS 211, MSZT/MCS 901, MSZT/MCS 903).

tovább

Az MSZT-be való belépésről, a tagsági feltételekről, az MSZT tagjairól és a Műszaki Bizottságokról bővebb információ az MSZT honlapján.

2024. december


Feliratkozás Vélemény