Megalakult a Fogyatékosságügyi Tudományos Tanács

2025 márciusában megalakult a Fogyatékosságügyi Tudományos Tanács (FTT), melynek munkájában a CEN/CLC/JTC 11 Az épített környezet hozzáférhetősége és a CEN/CLC/JTC 12 Egyetemes tervezés európai műszaki bizottság hazai tükörbizottságának titkára is részt vesz.

Az FTT kiemelt feladata, hogy feltárja a fogyatékosságügy szempontjából releváns tudományos értékeket, szorgalmazza a kutatási eredmények gyakorlati alkalmazását, valamint olyan kutatási és fejlesztési javaslatokat fogalmazzon meg, amelyek előmozdítják a tervezési, végrehajtási és nyomonkövetési folyamatokat. A fogyatékosságügy nem csupán szakpolitikai vagy szociális kérdés, hanem egy olyan terület, amely megköveteli a legmodernebb tudományos eredmények gyakorlati alkalmazását.

Kósa Ádám fogyatékosságügyi államtitkár úgy fogalmazott: „egy olyan világért dolgozunk, amelyben minden ember teljes értékű tagja lehet a társadalomnak, ahol a fogyatékossággal élő személyek jogai és lehetőségei nem csupán papíron, hanem a mindennapokban is érvényesülnek. Ehhez elengedhetetlen a tudományos alapokra épülő szakpolitikai döntéshozatal, az innováció, a folyamatos fejlesztés és a releváns szakterületek együttműködése.” Mint mondta, bízik benne, hogy az FTT munkája nemcsak a szakmai közösség, hanem a fogyatékossággal élő emberek és családjaik számára is kézzelfogható eredményeket hoz.

A fogyatékosságügy régóta prioritás hazánkban, ezt mutatja például ez a szép eredmény is: míg 2010-ben 18%-os volt, addig 2024-ben közel 50%-ra nőtt a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásának aránya.

Az FTT tagjai között található kollégánk, Bernáth Csaba is, aki a különböző területről érkező tagok munkáját a szabványosítás aspektusából támogatja.

Az FFT alakuló ülésén felvázolták a 2025. évi terveket is, amely a következőket tartalmazza:

Elkészítenek egy tematikus kiadványt „Az önálló életvitel a technológia és a biotechnológia perspektívájában” címmel. Ez három tanulmányból fog állni:

 

 

Az akadálymentes otthon és az egészségtudatos életmód (egyéni prevenció és öndiagnosztika társadalmasítása) perspektívái egy szuperöreg társadalomban

 

 

 

A habilitáció és a rehabilitáció új (orvos)tudományi perspektíváiról: paradigmaváltás előtt?

 

 

 

A robotika és az MI az önálló életvitel szolgálatában – mi várható 2030-ra?

 

Az ENSZ a Fogyatékossággal élő személyek nemzetközi napja (december 3.) alkalmából egy konferenciát szervez, és a tervek szerint decemberre elkészül a fenti tematikus kiadvány is.

A Belügyi Tudományos Tanács és a Fogyatékosságügyi Tudományos Tanács közösen kiírt egy tudományos pályázatot, a következő két témakörben:

 

1.)

 

az infokommunikációs technológiák alkalmazásának elterjedtsége és jelenlegi korlátjai a fogyatékosságügy területén;

 

 

2.)

 

az érdekképviseleti szervek szerepe a fogyatékossággal élő személyek életében.

 

A tudományos pályázatról a „A Belügyi Tudományos Tanács és a Fogyatékosságügyi Tudományos Tanács közös pályázati felhívása” című hírünkben olvashat bővebben.

 

Zajdon Anna

2025. április

Kapcsolat

Bernáth Csaba

Szabványértékesítés

Vásároljon szabványt vagy szabvány jellegű dokumentumot!

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre és értesüljön elsőként legfontosabb híreinkről, eseményeinkről!