A Belügyi Tudományos Tanács és a Fogyatékosságügyi Tudományos Tanács közös pályázati felhívása

A fogyatékossággal élő személyek, infokommunikációs technológiák alkalmazásával és érdekképviseletével kapcsolatos pályázatot hirdetett meg közösen a Belügyi Tudományos Tanács és a Fogyatékosságügyi Tudományos Tanács.

 

 

A pályázati felhívás témakörei:

1. Az infokommunikációs technológiák alkalmazásának elterjedtsége és jelenlegi korlátai a fogyatékosságügy területén

Digitális világunk ugrásszerű fejlődése az egész gazdaságot, munkaerőpiacot és társadalmat gyökeresen átalakítja. A digitális kompetencia nélkülözhetetlen a napjaink társadalmi és gazdasági életében való részvételhez. Fejlesztése éppen ezért kiemelt fontosságú a társadalom minden tagja, különösen a munkaerőpiacon jelen levő, illetve az oda kilépni kívánó potenciális munkaerő, ezen belül a fogyatékosággal élő és megváltozott munkaképességű emberek számára.

A fogyatékossággal élő és megváltozott munkaképességű személyek esetében törekedni kell az előnyök és a hátrányok számbavételére, felismerésére. Mennyiben jelent reális lehetőséget a fogyatékossággal élő és megváltozott munkaképességű személyek számára az online felületeken nyújtott foglalkozási rehabilitációs szolgáltatásnyújtás, tanácsadás, mentorálás? Melyik célcsoport számára kedvező, melyek nem tudnak élni vele? Hogyan lehet mindenki számára elérhetővé tenni azokat, továbbá milyen fejlesztéseket igényelnek? Mely szabványok, illetve mely szabványok hiánya akadályozza a fejlődést? Milyen nemzetközi jó gyakorlatok állnak rendelkezésre? Milyen új innovációmegoldásokkal kapcsolatos fejlemények érhetők el, és azok tervezett időtávjának milyen perspektívája és financiális kerete van?

2. Az érdekképviseleti szervek szerepe a fogyatékossággal élő személyek életében

Az érdekvédelem fontos szerepet játszik a társadalmi igazságosság és a munkavállalói jogok védelmében. Az érdekérvényesítés területén magát az érdekérvényesítési munkát is kategorizálhatjuk. Az érdekképviseleti munka osztályozása során megkülönböztethetünk spontán, burkolt, nem szabályozott érdekérvényesítést, tárgyalásos érdekérvényesítést, szervezeti érdekérvényesítést, érdeklobbizást, informális érdekkijárást, valamint parlamenti és önkormányzati érdekképviseletet.

A pályázati felhívás célja annak áttekintése, hogy a fogyatékossággal élő személyek életében az értük tevékenykedő érdekvédelmi szervezetek tevékenysége hogyan tud érvényesülni, melyek azok a tényezők, amelyek elősegítik az érdekvédelmi tevékenységek hasznosulását az érintettek mindennapjaiban. Hogyan lehet az érdekvédelmi és érdekképviseleti munkát tipizálni, milyen stratégiák találhatók? Hogyan lehet az érdekvédelmi munkát úgy támogatni, hogy adatalapú és megoldáscentrikus érdekegyeztetés jöjjön létre? Milyen külföldi, a tudományos eredményeket és a várható fejlesztési irányokat is figyelembe vevő, szakmai munka szolgálhat példaként?

A pályázaton természetes személyek vehetnek részt. Pályázni egyénileg vagy kollektív munkával, egy vagy több magyar nyelvű, eddig még nem publikált, máshová be nem nyújtott tanulmánnyal lehet.

A pályázat benyújtásának határideje: 2025. október 1.

A pályázati felhívás teljes szövege a következő weboldalon található: https://palyazat.bm-tt.hu/content/belugyi-tudomanyos-tanacs-es-fogyatekossagugyi-tudomanyos-tanacs-kozos-palyazati-felhivasa.

 

Bernáth Csaba

Zajdon Anna

2025. április

Kapcsolat

Bernáth Csaba

Kapcsolódó bizottság

MSZT/MB 443 Építészet és műemlékvédelem

Szabványértékesítés

Vásároljon szabványt vagy szabvány jellegű dokumentumot!

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre és értesüljön elsőként legfontosabb híreinkről, eseményeinkről!