A nemzeti szabványállomány változásai
|
2020. február 1-jén 132 db új nemzeti szabvány jelent meg, amelyek megoszlása a következő: 82 db MSZ EN, 33 db MSZ EN ISO, 6 db MSZ EN IEC, 1 db MSZ CEN/TS, 2 db MSZ EN ISO/ASTM, 1 db MSZ ISO/TR, 1 db MSZ EN ISO/IEC, 3 db MSZ ISO és 3 db MSZE.
tovább
2020. február 1-jén 35 db nemzeti szabvány visszavonására került sor.
tovább
Februárban megjelent magyar nyelvű szabványok
|
2020. február 1-jén 12 db magyar nyelvű szabvány jelent meg.
tovább
Szabványok szövegének változása
|
A Magyar Szabványügyi Testület 2020. február 1-jén 8 db nemzeti szabvány helyesbítését tette közzé.
tovább
A Magyar Szabványügyi Testület 2020. február 1-jén 1 db nemzeti szabvány kidolgozását vette programba.
tovább
Európai és nemzetközi szabványosítással kapcsolatos közlemények
|
A Magyar Szabványügyi Testület honlapján a Közlemények menüpontban a nemzeti szabványosítással kapcsolatos közleményeken túl, megtalálhatók az európai és a nemzetközi szabványosítás legfontosabb hírei (a következő linkek alatt): Új európai szabványkiadványok (CEN, CENELEC, ETSI); Kidolgozás alatt lévő európai szabványok (szabványtervezetek) (CEN, CENELEC); Új nemzetközi szabványkiadványok (ISO, IEC; Európai (CEN) szabványosító műszaki bizottságok; Európai (CENELEC) szabványosító műszaki bizottságok
Felhívás – Konzultáció a CEN és CENELEC 2030-ig tervezett hosszú távú stratégiájáról
|
A CEN és a CENELEC Igazgatóságai 2019-ben kezdeményezték az új hosszú távú stratégia kidolgozását. Dedikált munkacsoport létrehozásával megszületett az első tervezet, mely felkészíti az ESO-k tagjait az európai szabványosításra váró kihívások sikeres teljesítésére. Jelen konzultáció keretében az MSZT is várja (2020. február 27-ig) tagjai és egyéb érdekelt felek véleményét, hozzászólásait a stratégiai dokumentum tervezetéhez.
tovább
A CEN és a CENELEC 2019. év végi Műszaki Igazgatósági ülése
|
A CEN és a CENELEC 2019. évi utolsó Műszaki Igazgatósági ülésén (Brüsszel, 2019. november) az első napon a CENELEC/BT csak a CENELEC-re vonatkozó kérdéseket vitatta meg, a második napon a közös témákat a két szervezet együtt tárgyalta, majd az utolsó napra maradt a CEN/BT ülése.
tovább
2019-ben alakult új CENELEC és IEC szabványosító műszaki bizottságok
|
A technikai fejlődés kívánalmainak megfelelően a nemzetközi és az európai szabványosítás folyamatosan alakít új szabványosító bizottságokat az új technológiák és szolgáltatások szabványosítási igényeinek ellátására.
tovább
2019-ben kiadott európai szabvány jellegű dokumentumok (CENELEC)
|
A CENELEC az elmúlt évben összesen 23 darab műszaki specifikációt, műszaki jelentést és munkaértekezleti megállapodást adott ki.
tovább
Megjelent a hegesztési rajzjelek korszerűsített szabványa
|
A hegesztési rajzjelek a műszaki terület fontos elemei, melyeket az MSZ EN ISO 2553:2019 Hegesztés és rokon eljárások. Jelképes ábrázolás rajzokon. Hegesztett kötések (ISO 2553:2019) című angol nyelvű nemzeti szabvány tartalmazza.
tovább
Területarányos multihabitat típusú mintavétel
|
Magyar nyelven megjelent az MSZ EN 16150 Vízminőség. Útmutató a bentikus makrogerinctelenek területarányos multihabitat típusú mintavételéhez, lábalható mélységű vízfolyásokból című szabvány.
tovább
A laboratóriumi biológiai kockázatok csökkentése
|
Az ISO 35001:2019 A biológiai kockázatok menedzselése laboratóriumok és más kapcsolódó szervezetek számára című új, nemzetközi irányítási rendszerszabvány a biológiailag veszélyes anyagok kockázatainak megfelelő menedzselésére, a balesetek előfordulásának, valamint a káros környezeti hatások csökkentésére, továbbá az idő és más erőforrások hatékonyabb felhasználására ad útmutatást.
tovább
Faipari terminológiai szabványok
|
A fa és a fa alapanyagú termékek kereskedelmi célú felhasználásával foglalkozó műszaki bizottságok szakkifejezéseket és meghatározásokat tartalmazó szabványaiban (pl. MSZ EN 1001-1:2005; MSZ EN 1001-2:2005) 2019-ben és 2020 elején több lényeges változás is történt.
tovább
ETSI-csúcstalálkozó Franciaországban
|
Az ETSI (Európai Távközlési Szabványügyi Intézet) csúcstalálkozóját idén április 2-án tartják az ETSI központjában (Sophia Antipolis, Franciaország), melynek témái között szerepelnek az új szabályozási kezdeményezések, az ipar és a piac új kihívásai, valamint az európai szabványok szerepe.
tovább
Feszültség alatti munkavégzés
|
A Magyar Szabványügyi Testület 2020. február 1-jén közzétette az MSZ EN 61477:2009 Feszültség alatti munkavégzés. Szerszámok, eszközök, szerkezetek minimális használati követelményei (IEC 61477:2009 + 2009. évi helyesbítés) című szabvány magyar nyelvű változatát.
tovább
A hálózati feszültség minősége
|
A Magyar Szabványügyi Testület 2020. január 1-jén közzétette az MSZ EN 61000-4-30:2015 Elektromágneses összeférhetőség (EMC). 4-30. rész: Vizsgálati és mérési módszerek. A hálózati feszültség minőségének mérési módszerei (IEC 61000-4-30:2015) című szabvány magyar nyelvű változatát.
tovább
Környezetvédelem – Környezeti vízmintavétel és -kezelés
|
2020. február 1-jén megjelent az MSZ EN ISO 5667-14:2017 Vízminőség. Mintavétel. 14. rész: Útmutató a környezeti vízmintavétel és -kezelés minőségbiztosításához és -felügyeletéhez című nemzeti szabvány magyar nyelven.
tovább
Orvostechnikaieszköz-szoftverek
|
Az MSZ EN 62304:2006 és annak 2016-ban kiadott módosítása immáron egybeszerkesztve magyarul is elérhető. Az MSZ EN 62304:2020 Orvostechnikaieszköz-szoftver. Szoftveréletciklus-folyamatok (IEC 62304:2006 + AMD1:2015) EGYESÍTETT VÁLTOZAT, mely az alapszabványt és a módosítást együtt tartalmazza.
tovább
Gergely – Dr. Horváth díj
|
A „Gergely – Dr. Horváth díj a magyar világítástechnikáért” évente egyszer kerül átadásra. A Magyar Elektrotechnikai Egyesület Világítástechnikai Társasága 2019-ben Kosák Gábort, a Magyar Szabványügyi Testület szabványosító menedzserét tüntette ki e díjjal a világítástechnika terén végzett szabványosítási tevékenységéért.
tovább
Társadalmi felelősségvállalás az élelmiszerláncban
|
Az ISO/TS 26030 Társadalmi felelősségvállalás és fenntartható fejlődés. Útmutatás az ISO 26000:2010 alkalmazásához az élelmiszerláncban irányelveket ad arra vonatkozóan, hogy az érintett szervezetek miként járulhatnak hozzá a fenntartható fejlődéshez, figyelembe véve az összes helyi törvényt, rendeletet és az érdekelt felek elvárásait.
tovább
Fókuszban a biztonságos játszótér az önfeledt játékért – az MSZT játszótéri eszközök ellenőrzésének szolgáltatása
|
A játszótéri eszközök üzemeltetői a 78/2003. (XI. 27.) GKM rendelet szerint kötelesek a játszótéri eszközök állapotát, biztonságát szakmailag felkészült szervezettel ellenőriztetni, majd ezt a felülvizsgálatot az előírt rendszerességgel megismételni. A Magyar Szabványügyi Testület a gyártóktól, üzemeltetőktől független szervezetként végzi a játszótéri eszközök ellenőrzését.
tovább
Az MSZT új ügyfele – minőség- és környezetközpontú irányítási rendszerek tanúsítása területén – a Profi-Bagger Kft.
|
A Profi-Bagger Kft. 1993-ban alakult, fő tevékenysége kezdetben a használt és új földmunkagépek kereskedelme és szervizelése volt, mely a későbbiek során kiegészült a kommunális és hulladékfeldolgozó célgépek telepítésével. A Társaság az ISO 9001 és az ISO 14001 integrált irányítási rendszerének okirat-megújító auditja alapján az MSZT kiadta a nemzeti MSZT- és a nemzetközi IQNet-rendszertanúsítványt.
tovább
Néhány kiemelten fontos érvényes jogszabály az energiahatékonysággal kapcsolatban
|
Az elmúlt évtizedben kiemelten fontos célkitűzéssé vált mind hazánk, mind az Európai Unió számára az energiafelhasználás csökkentése. A gyártók folyamatos technológiai fejlesztései által egyre magasabb energiahatékonysággal üzemelő berendezések érhetők el. A gazdálkodó szervezetek energiagazdálkodási teljesítményének folyamatos javításához további segítséget ad az ISO 50001:2018 szabvány követelményeinek való megfelelés és annak harmadik fél általi tanúsítása.
tovább
Aranyoklevél kiadása az NSL SECURITY Kft. részére a sikeres MSZ EN ISO 9001:2015 szabvány szerinti megújító auditot követően
|
A Magyar Szabványügyi Testület aranyoklevelet adományozott az NSL SECURITY Kft. részére minőségirányítási rendszerével kapcsolatos elkötelezettségének elismeréseként. A kitüntetést azok a cégek kapják, amelyek irányítási rendszerüket kiválóan és eredményesen működtetik, fejlesztik és a tanúsítványukat legalább 12 éven keresztül fenntartják a Magyar Szabványügyi Testületnél.
tovább
Új képzés – Antikorrupciós IR-menedzser (AkIR M) az MSZ ISO 37001:2019 alapján
|
Az MSZT 2020. május 25–27. között tervezi az Antikorrupciós IR-menedzser elnevezésű képzés indítását, segítve ezzel a szervezeteket, állami és nem állami szereplőket az antikorrupciós megfelelési kultúra fejlesztésében, a kapcsolódó belső szabályzatok kidolgozásában, továbbá abban, hogy teljesíteni tudják a korrupcióellenességgel kapcsolatos számos jogszabályi, hatósági és egyéb követelményt.
tovább
Szakmai fórum ─ Ívhegesztés. A hegesztési energia és a berendezések minősége és biztonsága szabványok bemutatása
(2020. április 2.)
|
Az MSZT elkészítette az MSZ ISO/TR 18491:2020, valamint az MSZ EN 60974-4:2017 és az MSZ EN IEC 60974-14:2019 magyar nyelvű változatát. A fórum célja a szabványokkal kapcsolatos ismeretek értelmezése, alkalmazása és a tapasztalatok bemutatása.
tovább
Az MSZT képzései/szakmai fórumai
|
Az MSZT szabványokon alapuló képzéseivel és szakmai fórumaival is segíti a gazdaság szereplőit. A képzésekről és szakmai fórumokról átfogó és részletes tájékoztatás vagy az MSZT honlapján, vagy az oktatas@mszt.hu címen, illetve telefonon: 061 4566 925.
Az MSZT online szolgáltatásait igénybe vevők köre
|
2020 januárjában az Online Szabványkönyvtárnak 28 új előfizetője volt, 76 korábbi előfizető pedig meghosszabbította könyvtári tagságát. Az Online Szabványügyi Közlöny esetében 6 előfizetésre került sor.
Felhívás a MEES-auditorcsapat bővítésére
|
A Magyar Szabványügyi Testület Tanúsítási Titkársága MEES auditori pozícióba keres új külsős munkatársakat.
tovább
A Magyar Szabványügyi Testület Szabványosítási Titkársága mérnök végzettségű szabványosító menedzser munkakörbe keres munkavállalót.
tovább
A Magyar Szabványügyi Testület Szabványosítási Titkársága lektor munkakörbe keres munkavállalót.
tovább
|