Az ISO/TC 331 műszaki bizottság 2020-ban kezdte meg munkáját, hogy a biológiai sokféleséggel kapcsolatos területeket szabványosítsa, és ezzel is támogassa a fenntartható fejlődést. A bizottság holisztikus és globális megközelítésben elveket, keretrendszert, követelményeket, útmutatásokat dolgoz ki. Korábbi cikkünkben részletesen írtunk a bizottság már megjelent szabványairól.
A most készülő Biodiverzitás. Szakszótár szabványtervezet a biológiai sokféleséggel kapcsolatos szakkifejezéseket és meghatározásukat tartalmazza – a biológiai sokféleség csökkenésének okaival (éghajlatváltozás, szennyezés, invazív fajok, erózió, talajromlás, erdőirtás stb.), a számszerűsítéssel (mérés, megfigyelés, módszerek és értékelés), a hatásokkal (ökoszisztéma-szolgáltatások) és a védekezés eszközeivel (helyreállítás, megőrzés, védelem és fenntartható használat) összefüggő szakkifejezéseket. A biológiai sokféleséget genetikai, faji, ökoszisztéma- és funkcionális sokféleség szempontjából tekinti.
A fogalmakat négy csoportba sorolja, ezek a következők:
- általános fogalmak (44 szakkifejezés);
- a méréssel, nyomon követéssel és értékeléssel kapcsolatos szakkifejezések (26 szakkifejezés);
- a helyreállítással, megőrzéssel és védelemmel kapcsolatos szakkifejezések (55 szakkifejezés);
- a fenntartható használathoz kapcsolódó szakkifejezések (31 szakkifejezés).
A szabvány jelenleg kidolgozás alatt áll, amennyiben szakértőként csatlakozni kíván a munkafolyamathoz, kérjük, írjon a szabvtit@mszt.hu e-mail-címre.
Zajdon Anna
2024. december