Az ESG-vel kapcsolatos környezeti szabványok – 6. rész: Biodiverzitás

A vállalati fenntarthatósági irányelv, a CSRD a magyar jogrendszer részévé vált 2024 áprilisában. Ennek értelmében a jogszabályban meghatározott vállalatok számára évente kötelezővé teszik az ESG-adatszolgáltatást. Az ESG a környezeti (Environmental), a társadalmi (Social) és a vállalatirányítási (Governance) szavak angol rövidítése. Az ESG-beszámolók tartalmát az ESRS európai fenntarthatósági jelentéstételi standardok írják elő.

Korábban összefoglalásképpen olvashattak az ESG-t támogató szabványokról, e cikkben folytatjuk az előírt kritériumok teljesítését támogató szabványok ismertetését.

A különböző környezeti témákat támogató szabványok. Biodiverzitással és ökológiai rendszerekkel kapcsolatos szabványok

A biológiai sokféleség az egészséges ökoszisztémák és a földi életet fenntartó folyamatok kritikus eleme. Alapvető fontosságú az ökoszisztémák egészségéhez, védelmet nyújt a katasztrófák ellen, hozzájárul az éghajlatváltozás enyhítéséhez és az ahhoz való alkalmazkodáshoz, a tiszta levegőhöz és vízhez, valamint az egészséges talajhoz. Az üzleti élet szempontjából is létfontosságú: a becslések szerint a világ GDP-jének 44 billió dollárnyi része nagymértékben vagy közepesen függ a természettől.

Az alábbi szabványok jelenleg kidolgozás alatt vannak a nemrégiben megalakult ISO/TC 331 Biodiverzitás műszaki bizottság által.

ISO/DIS 13208 Biodiversity. Vocabulary (Biodiverzitás. Szakszótár)

A szabvány a biológiai sokféleséggel kapcsolatos fogalmakat és meghatározásokat tartalmazza – a biológiai sokféleség csökkenésének okaival (éghajlatváltozás, szennyezés, invazív fajok, erózió, talajromlás, erdőirtás stb.), a számszerűsítéssel (mérés, megfigyelés, módszerek és értékelés), a hatásokkal (ökoszisztéma-szolgáltatások) és a védekezés eszközeivel (helyreállítás, megőrzés, védelem és fenntartható használat) összefüggő kifejezéseket.

ISO/DIS 17620 Biodiversity. Process for designing and implementing biodiversity net gain in development projects (Biodiverzitás. A biodiverzitás nettó nyereségének tervezési és megvalósítási folyamata fejlesztési projektekben)

Sokáig a gazdasági növekedés és a környezeti fenntarthatóság közötti egyensúlyt „vagy-vagy”-ként kezelték, azaz vagy feláldozták a természeti környezetet, vagy visszafogták a növekedést a természet védelme érdekében. A közelmúltban azonban számos kezdeményezés született arra vonatkozóan, hogy a fejlesztés szerepet játszhat a környezet védelmében, helyreállításában és javításában. Az egyik ilyen kezdeményezés a biodiverzitás nettó nyeresége (biodiversity net gain, BNG). A BNG a projekttevékenységek olyan konkrét, számszerűsíthető eredménye, amely a kiindulási helyzethez képest kimutatható előnyökkel jár a biológiai sokféleség szempontjából, azaz minden természetes élőhely építkezés, termelés stb. miatti elvesztése esetén máshol nagyobb nyereséget kell elérni.

A szabványban szereplő BNG-folyamat az előkészítés, tervezés, végrehajtás, valamint az irányítás, nyomon követés és jelentéstétel szakaszain alapul oly módon, hogy ezek a szakaszok alkalmazhatók legyenek mind a biológiai sokféleségre minimális hatást gyakorló kis fejlesztések, mind a projektlehetőségek értékelését vagy stratégiai tervezést magában foglaló nagyszabású fejlesztések esetében.

ISO/DIS 17317 Biodiversity. Requirements and guidelines for the characterization of products based on native species (Biodiverzitás. Követelmények és iránymutatások az őshonos fajokból származó termékek jellemzésére)

A szabvány a természeti erőforrásokkal való fenntartható gazdálkodással kapcsolatos szempontokat ismerteti, amelyek pozitívan támogathatják a természetvédelmi erőfeszítéseket és az ökoszisztémák fenntartható használatát. Rangsorolja a termékeket a globális kereskedelmi érdekűnek tekintett őshonos fajok alapján, amelyek genetikai értékük védelme és a fenntartható nemzetközi kereskedelem ösztönzése érdekében szabványosítást igényelnek.

ISO/DIS 17298 Biodiversity. Requirements and guidelines for strategically and operationally addressing biodiversity at the organizational level (Biodiverzitás. Követelmények és irányelvek a biológiai sokféleség szervezeti szintű stratégiai és operatív megközelítéséhez)

A dokumentum célja, hogy segítse a szervezeteket a biológiai sokféleség megőrzésének, helyreállításának és fenntartható használatának szervezeti, valamint társadalmi és környezetvédelmi stratégiájukba, illetve gyakorlatukba való beépítésében. A szabvány bármilyen típusú szervezet számára alkalmazható.

ISO/FDIS 16677-1 Biobanking. Germplasm. Part 1: Agricultural animal species (Biobankolás. Csíraplazma. 1. rész: Mezőgazdasági állatfajták)

Az állati genetikai erőforrások megőrzésének egyik fő eleme a csíraplazma biobankokba helyezése, melyek felhasználhatók az állati genetikai erőforrások élelmiszeripari és mezőgazdasági célú megőrzésére, valamint a meglévő genetikai sokféleség a meglévő genetikai sokféleség jövőbeli felhasználási stratégiájának harmonizálására. A szabvány ezek tekintetében ad iránymutatást.

MSZ EN ISO 15799:2023 Talajminőség. Útmutató a talajok és talajszerű anyagok ökotoxikológiai jellemzéséhez (ISO 15799:2019)

A szabvány útmutatást nyújt a talajok és talajanyagok (pl. feltárt és kármentesített talajok, feltöltések, töltések) ökotoxikus potenciáljának értékelésére szolgáló kísérleti módszerek kiválasztásához, tekintettel azok rendeltetésszerű használatára, valamint a vízi és talajlakó szervezetekre gyakorolt lehetséges káros hatásaira.

Zajdon Anna

2024. október

Kapcsolat

Csík Gabriella

Kapcsolódó bizottságok

ISO/TC 331 Biodiverzitás

MSZT/MCS 726 Természet- és tájvédelem

Szabványértékesítés

Vásároljon szabványt vagy szabvány jellegű dokumentumot!

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre és értesüljön elsőként legfontosabb híreinkről, eseményeinkről!