A nemzeti szabványállomány változásai
|
2021. augusztus 1-jén 142 db új nemzeti szabvány jelent meg, amelyek megoszlása a következő: 35 db MSZ EN, 51 db MSZ EN ISO, 50 db MSZ EN IEC, 4 db MSZ CEN/TS, 1 db MSZ EN ISO/IEC, 1 db MSZ ISO.
tovább
2021. augusztus 1-jén összesen 101 db nemzeti szabvány visszavonására került sor.
Ebből 97 db új magyar nemzeti szabvány közzététel miatt került visszavonásra és 4 db helyettesítés nélkül.
tovább
Szabványok szövegének változása
|
A Magyar Szabványügyi Testület 2021. augusztus 1-jén 6 db nemzeti szabvány helyesbítését tette közzé.
tovább
Augusztusban megjelent magyar nyelvű szabványok
|
2021. augusztus 1-jén 10 db magyar nyelvű szabvány jelent meg.
tovább
Szabványok programba vétele
|
A Magyar Szabványügyi Testület 2021. augusztus 1-jén 5 db nemzeti szabvány kidolgozását vette programba.
tovább
Szabványok tervezett programba vétele
|
A Magyar Szabványügyi Testületnek szándékában áll az MSZ ISO 3297 Információ és dokumentáció. Időszaki kiadványok nemzetközi azonosító száma (ISSN), MSZ ISO 5667-10 Vízminőség. Mintavétel. 10. rész: Útmutató a szennyvíz mintavételéhez és az MSZ 20587 Gyalogos turistautak jelzései szabványok kiadása, ezért felhívja minden érintett szakértő figyelmét a szabványosítási munkában való részvétel lehetőségére.
tovább
Európai és nemzetközi szabványosítással kapcsolatos közlemények
|
A Magyar Szabványügyi Testület honlapján a Közlemények menüpontban a nemzeti szabványosítással kapcsolatos közleményeken túl, megtalálhatók az európai és a nemzetközi szabványosítás legfontosabb hírei (a következő linkek alatt): Új európai szabványkiadványok (CEN, CENELEC, ETSI); Kidolgozás alatt lévő európai szabványok (szabványtervezetek) (CEN, CENELEC); Új nemzetközi szabványkiadványok (ISO, IEC; Európai (CEN) szabványosító műszaki bizottságok; Európai (CENELEC) szabványosító műszaki bizottságok
A kerámiai burkolólapokhoz használt fugázóhabarcsok vizsgálata szabványsorozat újabb magyar nyelvű részei
|
2021 augusztusában a fugázóhabarcsok kerámiai burkolólapokhoz szabványsorozat újabb három részének magyar nyelvű változata jelent meg: MSZ EN 12808-2:2009 (a kopásállóság meghatározása), MSZ EN 12808-3:2009 (a hajlító- és nyomószilárdság meghatározása), MSZ EN 12808-5:2009 (a vízfelvétel meghatározása). A szabványok érvényesek valamennyi fugázóhabarcsra, amelyet kültéri és beltéri burkoláskor a fal- és a padlóburkoló kerámiai burkolólapokhoz használnak. Leírják a mintavétel módját, a vizsgálati feltételeket, a vizsgálathoz szükséges anyagokat és berendezéseket, a vizsgálat kivitelezését, a vizsgálati eredmények megadásának módját, és felsorolják azokat az adatokat, amelyeket a jegyzőkönyveknek tartalmazniuk kell.
tovább
Extra- és intraorális fogászati röntgenberendezések
|
2021 júliusában és augusztusában megjelent a fogászati röntgenberendezések tárgyú szabványsorozat (MSZ EN 60601) két részének magyar nyelvű változata. Az MSZ EN 60601-2-63 az extraorális fogászati röntgenberendezések kiegészítő követelményeit foglalja magában (megadva a teljes körű működési követelményeket), az MSZ EN 60601-2-65 pedig az intraorális fogászati röntgenberendezések kiegészítő követelményeit összesíti.
tovább
Széles sávú vezetett zavartűrési vizsgálat
|
A Magyar Szabványügyi Testület 2021 augusztusában közzétette az MSZ EN 61000-4-31:2017 Elektromágneses összeférhetőség (EMC). 4-31. rész: Vizsgálati és mérési módszerek. Váltakozó áramú hálózati kapuk széles sávú vezetett zavartűrési vizsgálata (IEC 61000-4-31:2016) magyar nyelvű változatát. A szabvány a villamos és elektronikus berendezések 150 kHz – 80 MHz közötti frekvenciatartományban szándékoltan és/vagy nem szándékoltan sugárzó széles sávú jelforrásokból származó elektromágneses zavarokkal szembeni vezetett zavartűrési követelményeivel foglalkozik. Célja olyan egységes eljárás megteremtése, amely a berendezések és rendszerek meghatározott jelenséggel szembeni zavartűrésének megállapítására alkalmas következetes módszert ír le.
tovább
Mikrobiológiai vizsgálatok az élelmiszerláncban
|
2021 augusztusában két élelmiszerlánc mikrobiológiája tárgyú szabvány magyar nyelvű változata jelent meg. Az MSZ EN ISO 10273 Az élelmiszerlánc mikrobiológiája. Horizontális módszer a patogén Yersinia enterocolitica kimutatására szabvány egy horizontális módszert tartalmaz az emberi megbetegedést okozó Yersinia enterocolitica kimutatására, az MSZ EN ISO 10272-1 Az élelmiszerlánc mikrobiológiája. Horizontális módszer a Campylobacter spp. kimutatására és számlálására 1. rész: Kimutatási módszer szabvány pedig ugyancsak egy horizontális módszert tartalmaz a Campylobacter spp. dúsítással vagy közvetlen kioltással történő kimutatására. Mindkét szabvány alkalmazható az emberi fogyasztásra és állatok takarmányozására szánt termékek esetén, valamint a környezeti mintákra az élelmiszer-előállítás és az élelmiszer-kezelés területén. Az MSZ EN ISO 10272-1 ezeken felül még alkalmazható az elsődleges termelési folyamatban vett mintákra, mint például az állati ürülék, a por és a tamponok.
tovább
Műtrágyavizsgálati szabványok magyar nyelven
|
2021 augusztusában két műtrágya témájú szabvány jelent meg magyar nyelven. Az MSZ CEN/TS 17060 a 10%-nál több molibdént tartalmazó ásványi műtrágyákban az összes és a vízoldható molibdén meghatározására, az MSZ CEN/TS 17403 pedig a lassú tápanyagleadású, szilárd karbamid-formaldehid és metilén-karbamid műtrágyák hideg és forró vízben oldhatatlan nitrogéntartalmának, valamint a tápanyagpolimerek 7,5 pH-jú foszfátpufferoldatban 100 °C-on való oldhatóságának meghatározására alkalmas.
tovább
Bővül az MSZ EN 16475 szabványsorozat
|
A jelenleg még csak angol nyelven elérhető MSZ EN 16475-1:2020 azoknak a fémből készült égéstermék-hangtompítóknak a követelményeit és vizsgálati módszereit határozza meg, amelyeket az égéstermék-elvezető berendezések zajszintjének csökkentésére használnak. A még szintén csak angol nyelven elérhető MSZ EN 16475-6:2020 azoknak a keretből és egy vagy több ajtóból álló tisztító- és ellenőrző nyílásoknak a követelményeit és vizsgálati módszereit határozza meg, amelyek hozzáférést biztosítanak az égéstermék-elvezető berendezés égéstermékjáratához ellenőrzés vagy tisztítás céljából. Az angol nyelven bevezetett szabványok magyar nyelvű változatának kidolgozása folyamatban van az MSZT/MB 114 Kémények nemzeti szabványosító műszaki bizottság által.
tovább
Doppingmegelőzés – az első európai szabvány a biztonságos sportélelmiszerekért
|
A Magyar Szabványügyi Testület 2021. augusztus 1-jén bevezette az MSZ EN 17444:2021 Doppingmegelőzés a sportban. Jó fejlesztési és gyártási gyakorlatok a tiltott anyagok jelenlétének megakadályozására a sportolóknak szánt élelmiszerekben és étrend-kiegészítőkben szabvány angol nyelvű változatát. A szabvány – amely ezen a szakterületen az első – számos olyan eljárást ír le, amelyet a gyártóknak be kell vezetniük a doppingellenes előírások és szervezetek [például a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA)] által tiltott anyagok jelenléte kockázatának csökkentése érdekében.
tovább
Szabvány az olimpiai doppingvizsgáló laboratóriumok megbízhatóságának igazolására
|
Az MSZ EN ISO/IEC 17025:2018 Vizsgáló- és kalibrálólaboratóriumok felkészültségének általános követelményei szabvány tartalmazza azokat a követelményeket, amelyeket a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) munkáját támogató, az olimpiai játékok során éjjel-nappal működő akkreditált laboratóriumoknak teljesíteniük kell megbízhatóságuk, valamint vizsgálati eredményeik pontosságának bizonyítása érdekében.
tovább
„Hűvös anyagok” az élhető városi klímáért
|
Az ún. „hűvös anyagok” használatával, a tetőkön, az utakon és a járdákon való elhelyezésével az adott felszín/tető hőmérséklete akár 27%-kal is csökkenthető. A „hűvös anyagok” legfőbb jellemzője a magas látható és infravörös fényspektrum visszaverése és kibocsátása, amelynek eredményeként a sugárzás nagy százaléka rögtön visszakerül a környezetbe ahelyett, hogy elnyelnék az épületek. A CEN/WS 107 Városi hőszigethatás csökkentése hűvös anyagok használatával új munkaanyagon dolgozik, amely arra vonatkozó útmutató, hogy miért, mikor és hogyan lehet a városi hőszigethatást csökkenteni a „hűvös anyagokkal”, leírja ezeknek az anyagoknak a referenciainformációit, illetve kiválasztásuk szempontjait.
tovább
Az ETSI Non-IP Networking munkacsoportja (ISG NIN) által a közelmúltban közzétett első három jelentése közül az ETSI GR NIN 001 részletezi a TCP/IP hiányosságait a vezetékes és mobilhálózatokban, az ETSI GR NIN 002 a nem IP-alapú hálózatok vizsgálati megfontolásait részletezi az 5G mobilhálózatokon keresztül, az ETSI GR NIN 003 pedig leírja azt a hálózati modellt, amely az új technológia alapja.
tovább
Orvostechnikai eszközök grafikus szimbólumai
|
Az ISO 15223-1 Orvostechnikai eszközök. Orvostechnikai eszközök címkéin, címkézésén és tájékoztatóiban használandó szimbólumok. 1. rész: Általános követelmények (magyar nemzeti szabványként: MSZ EN ISO 15223-1:2017) nemzetközi szabvány az orvostechnikai eszközök csomagolásán vagy kapcsolódó dokumentációjukban használható szimbólumokat tartalmazza, melyek a fogyasztókat is segítik termékválasztáskor.
tovább
Kis sebességű automatizált vezetési rendszerek
|
Az ISO 22737 Intelligens közlekedési rendszerek. Kis sebességű automatizált vezetési (LSAD-) rendszerek előre meghatározott útvonalakhoz. Teljesítménykövetelmények, rendszerkövetelmények és teljesítményvizsgálati eljárások nemzetközi szabvány a minimumkövetelmények és a vizsgálati eljárások meghatározásával segíti a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését az emberek, valamint az áruk zárt térben és sok ember jelenlétében, előre meghatározott útvonalakon történő, kis sebességű szállítása és az ehhez kötődő szolgáltatások során, kiemelten a kereskedelmi célú létesítmények és az egyetemek esetében.
tovább
Az online szállásfoglalás szabályozása
|
Az ISO/TC 228 a hagyományos turizmussal és szolgáltatásokkal foglalkozó szabványok mellé felvette programjába az online szállásfoglalás tematikáját is, mivel ez a szolgáltatás egyre nagyobb teret hódít a turisztikai szektorban. A nemzetközi szabványosító bizottság által összeállított javaslat összegyűjti és rendszerezi a szállásfoglaló weboldalak működési folyamatait és szolgáltatási tartalmát, útmutatót ad a weboldalaknak, hogyan kezeljék a lényeges kérdéseket – különösen az információbiztonság, az adatvédelem, az információ ellenőrzése, a tőkebiztonság, a pénzvisszatérítési eljárás és a felelősség terén, valamint akciótervet kínál az operációs rendszerek fejlesztéséhez.
tovább
Az e-hulladékok mennyiségének csökkentése
|
Számos országban a gyártók törvény szerinti kötelezettsége az elektromos és elektronikai termékeik újrahasznosítása feltételeinek megteremtése és környezetre gyakorolt káros hatásuk teljes közömbösítése mindaddig, amíg a termékek (az újrahasznosított termékek) felhasználhatósága véget nem ér. Az ilyen ún. kiterjesztett gyártói felelősség miatt tehát a gyártók felelnek a termékért annak teljes életciklusa alatt, beleértve a termék visszavételét, újrahasznosítását (ismételt újrahasznosítását) és végső ártalmatlanítását is. Az e-hulladék szisztematikus, fenntartható kezelésének elősegítése és mennyiségének csökkentése (újrafelhasználással és újrahasznosítással), valamint a nem megfelelő ártalmatlanításának megakadályozása szándékával az IEC új szabványosítási projektet indított.
tovább
Antikorrupció – új ISO-szabványok az antikorrupciós irányítási rendszerek területén
|
A rendkívül sikeres ISO 37001 (magyar nemzeti szabványként: MSZ ISO 37001:2019) Antikorrupciós irányítási rendszerek. Követelmények alkalmazási útmutatóval szabvány kiadását követően a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (ISO) az antikorrupció tárgykörében 2021 áprilisában az ISO 37301 Megfelelésirányítási rendszer. Követelmények használati útmutatóval című, 2021 júliusában pedig az ISO 37002 Visszaélésjelentés-irányítási rendszer. Útmutató című szabványokat jelentette meg. A három szabvány jól alkalmazható együttesen, de külön-külön is bármilyen méretű és tevékenységű szervezet (vállalkozás, kormányzati intézmény) esetében.
A szabványok értelmezése és használata támogatása érdekében az MSZT (MSZT-Akadémia) szakmai konzultációt/képzést szervez, amelynek előkészítéseként kérdőívet ad közre (a kérdőív e linkre kattintva érhető el).
tovább
Környezetvédelmi terméknyilatkozat (EPD) – konferencia a terméknyilatkozat készítéséről
|
A Magyar Szabványügyi Testület a 2021 júliusában magyar nyelven megjelent MSZ EN 15804:2012+A2:2020 Építmények fenntarthatósága. Környezetvédelmi terméknyilatkozat. Építési termékek kategóriáját meghatározó alapvető szabályok című szabvány szemléletének, főbb pontjainak, a hozzá kapcsolódó további szabványok, többek között az egyedi termékekre (pl. hőszigetelő anyagok, betontermékek, nyílászárók stb.) vonatkozó termékkategória-szabályok körének megismertetése szándékával 2021. szeptember 23-án konferenciát szervez. A konferencia elsősorban az építőipari termékeket gyártók és forgalomba hozók számára ad új, hasznos információkat. A programban szerepel az építési anyagok és építmények életciklusszakasza, az EPD-k és az MSZ EN 15804 szerinti hazai és nemzetközi auditálás jelenlegi helyzetének ismertetése.
tovább
A Magyar Honvédség Egészségügyi Központ négyes integrált irányítási rendszerének sikeres tanúsítási eljárása
|
A Magyar Honvédség Egészségügyi Központ (MH EK) feladataival, küldetésével, jövőképével és stratégiájával összhangban működteti integrált irányítási rendszerét az MSZ EN ISO 9001:2015 (MIR), MSZ EN 15224:2017 (EeIR), MSZ EN ISO 14001:2015 (KIR) szabványok szerint, melyet kibővített az MSZ ISO 45001:2018 – a munkahelyi egészségvédelem és biztonság irányítási rendszere (MEBIR) – szabvánnyal. A négyes integrált irányítási rendszer sikeres működtetése a Magyar Szabványügyi Testület tanúsítási eljárása során bizonyítást nyert.
tovább
Aranyoklevél kiadása a Bánáti + Hartvig Építész Iroda Kft. részére
|
A Bánáti + Hartvig Építész Iroda Kft. részére a minőségirányítással kapcsolatos elkötelezettsége elismeréseként a Magyar Szabványügyi Testület (MSZT) aranyoklevelet adományozott. Aranyoklevelet azok a szervezetek kaphatnak, amelyek irányítási rendszerüket eredményesen működtetik és fejlesztik, valamint tanúsítványukat legalább 12 éven keresztül tartják fenn a Magyar Szabványügyi Testületnél.
tovább
2021 júliusában megjelent módosított, illetve hatályon kívül helyezett, környezetvédelemmel kapcsolatos jogszabályok
|
A jogszabályi és egyéb követelmények azonosítása, illetve az ezzel kapcsolatos megfelelőség kiértékelése a környezetközpontú irányítási rendszerek fajsúlyos kérdésköre. Fontos, hogy mindig tudja a szervezet, hogy mely területen történtek változások, és milyen lépéseket kell tennie azért, hogy megfeleljen az elvárt követelményeknek. A változások nyomon követéséhez az alábbi tájékoztató nyújt segítséget.
tovább
Terménytárolók, szárítók és tisztítók fejlesztésének támogatása – VP2-4.1.7-21
|
A Felhívás támogatást biztosít a megtermelt szántóföldi és egyéb termények tárolási, szárítási és tisztítási kapacitásainak fejlesztéséhez, új üzemek létesítéséhez, a meglévő üzemek korszerűsítéséhez. A támogatás kiterjed a megújuló energiaforrások alkalmazásának ösztönzésére, felújítás esetén az energiahatékonyságot növelő technológiák alkalmazására. A Felhívás további célja a vidéki térségekben a meglévő munkahelyek megőrzése, a fiatal gazdálkodók kiemelt támogatása.
tovább
Az MSZT képzései/szakmai fórumai
|
Az MSZT szabványokon alapuló képzéseivel és szakmai fórumaival is segíti a gazdaság szereplőit. A képzésekről és szakmai fórumokról átfogó és részletes tájékoztatás vagy az MSZT honlapján, vagy az oktatas@mszt.hu címen, illetve telefonon: 061 4566 925.
Az MSZT online szolgáltatásait igénybe vevők köre
|
2021 júliusában az Online Szabványkönyvtárnak 37 új előfizetője volt, 91 korábbi előfizető pedig meghosszabbította könyvtári tagságát. Az Online Szabványügyi Közlöny esetében 4 előfizetésre került sor.
A Magyar Szabványügyi Testület elektrotechnikai szakterületre keres munkatársat szabványosító menedzser munkakörbe.
tovább
A Magyar Szabványügyi Testület Tanúsítási Titkársága tanúsítási menedzser pozícióba keres munkavállalót.
tovább
|