Hogyan közelítsük meg a módosított irányítási rendszerszabványok éghajlatváltozással kapcsolatos követelményeit tanúsított szervezetként?
Az éghajlatváltozás és az azzal kapcsolatos negatív hatások kezelése kiemelt szerepet töltenek be napjainkban. A változásokra való reagálás az irányítási követelményszabványokban is hangsúlyosan megjelent 2024. február végétől, ezáltal több mint 30 irányítási rendszerszabvány módosítása került kiadásra.
Az éghajlatváltozással kapcsolatos kérdések egyike azon számos kérdésnek, amelyeket a szervezeteknek figyelembe kell venniük belső és külső környezetük elemzése, valamint ügyfeleik és más érdekelt felek igényeinek meghatározása során.
A változások az alábbi két szabványszakaszba kerültek beépítésre:
4.1. A szervezet és környezetének megértése: a szervezetnek meg kell határoznia, hogy az éghajlatváltozás releváns kérdés-e számára.
Ez magában foglalhatja az alábbiakat:
- a jogszabályi vagy szabályozási követelmények változásai, például bizonyos anyagok használatának korlátozása, a termékek körforgása, a termék életciklusa, a termék eredete;
- bioalapú, megújuló anyagok használata;
- a termékekre és szolgáltatásokra vagy az irányítási rendszerfolyamatokra gyakorolt potenciális hatások az irányítási rendszer más szakterületein meghatározott változások által, pl. az energiafogyasztás csökkentésének, a hulladékcsökkentésnek, az anyagok újrafelhasználásának vagy újrahasznosításának szükségessége;
- a termékek élettartamának meghosszabbítása, a szállítást követő szolgáltatások és segítségnyújtás;
- a karbonsemleges termékekre és szolgáltatásokra való áttérés követelményei;
- a folyamatokat és az infrastruktúrát érintő tényezők az energiagazdaságosság és egyéb megfontolások miatt;
- a szervezet sebezhetősége a termékei és szolgáltatásai szállítása során a viharok, vízfolyások, tüzek, aszályok gyakoribbá válása miatt, ami hiányt jelenthet a kínálatban, vagy nehézségeket az elosztásban;
- az ellátási lánc általános ismereteivel és ellenőrzésével kapcsolatos aggályok az éghajlatváltozással kapcsolatos kérdésekben;
- a termékek és szolgáltatások fenntarthatóságával, valamint a kapcsolódó információkkal kapcsolatos piaci trendek;
- versenytársak termékei és szolgáltatásai, amelyek potenciálisan jobb teljesítményt nyújtanak az éghajlatváltozással kapcsolatos kérdésekben.
4.2. Az érdekelt felek szükségleteinek és elvárásainak megértése: az érdekelt feleknek lehetnek az éghajlatváltozással kapcsolatos követelményei.
Az ezzel kapcsolatos kérdések az alábbiak lehetnek:
- a termékre vagy nyújtott szolgáltatásra vonatkozó jogszabályi és szabályozási, környezetvédelmi vagy éghajlatváltozási követelmények, valamint azok, amelyek befolyásolják a szervezet azon képességét, hogy az adott terméket vagy szolgáltatást nyújtsa;
- vevői követelmények az éghajlatváltozásra, a termékek zéró kibocsátására vagy szén-dioxid-semlegességére vonatkozóan;
- az anyavállalati politikák és stratégiák;
- az éghajlatváltozással kapcsolatos szempontokra vonatkozó termékinformációval kapcsolatos követelmények (eredet fenntarthatósága, újrafelhasználás, újrahasznosíthatóság, élettartam végi felhasználás, „zöldmosáscímkézés” stb.);
- az éghajlatváltozással kapcsolatos ágazati kódexek és normatívák változásai;
- közösségi csoportokkal vagy nem kormányzati szervezetekkel kötött környezetvédelmi megállapodások;
- engedélyek, licencek vagy a környezetvédelmi engedélyezés egyéb formái;
- éghajlatváltozással kapcsolatos követelmények az olyan folyamatokra, mint a csomagolás, gyártás, szervizelés, logisztika stb.
Az éghajlatváltozással kapcsolatos kérdések az irányítási rendszerek különböző szakterületei, például a környezetvédelem, az egészségvédelem és biztonság, az energia, a pénzügy vagy a szervezet tevékenységének egyéb aspektusai szempontjából is relevánsak lehetnek. Ha egy szervezet más irányítási rendszerfajtákkal integrált irányítási rendszerrel rendelkezik, akkor valószínű, hogy ugyanazt a kérdést a szervezet holisztikus módon, különböző nézőpontokból elemzi.
Összegzésként a 4.1. és 4.2. szakasz általános követelményei változatlanok maradtak, mivel ezek a pontok már tartalmazzák, hogy a szervezetnek figyelembe kell vennie azokat a belső és külső tényezőket, amelyek hatással lehetnek az irányítási rendszer eredményességére.
Ezek az új kiegészítések azt hivatottak biztosítani, hogy az éghajlatváltozással kapcsolatos kérdéseket a szervezet monitorozza, illetve irányítási rendszerének kialakítása és végrehajtása során a figyelembe veendő külső tényezők egyikeként kiemelt figyelmet szenteljen neki.
*Megjegyzés: Fontos hangsúlyozni, hogy a módosítások célja annak kezelése, hogy az éghajlatváltozás hogyan befolyásolhatja az irányítási rendszerek tervezett eredményeinek elérését, és nem az, hogy a tanúsított szervezetek mit tehetnek (az irányítási rendszereiken keresztül) az éghajlatváltozás mérséklése érdekében (bár ez a kockázatok/lehetőségek kezelése során lehet egy mellékhatás vagy közvetett eredmény).
Az auditorok feladata annak értékelése, hogy a szervezet meghatározta-e, hogy az éghajlatváltozással kapcsolatos kérdések relevánsak-e vagy sem az irányítási rendszerével és annak tervezett eredményeivel kapcsolatban, és ha igen, akkor hogyan kezeli azt az irányítási rendszerén belül.
Forrás: https://committee.iso.org/files/live/sites/tc176/files/PDF%20APG%20New%20Disclaimer%2012-2023/APG%20Auditing%20Climate%20Change%20issues%20FINAL%203-19-2024%20Rev%201.pdf
*IQNET White Paper On the inclusion of considerations on climate change to Management System Standards
Irányítási rendszerek tanúsításával kapcsolatban, kérem, vegye fel a kapcsolatot
Kéki Zsuzsannával, az MSZT Tanúsítási Titkárság főosztályvezetőjével vagy
Szamosiné Dávid Izabellával, az MSZT Tanúsítási Titkárság főosztályvezető-helyettesével az alábbi elérhetőségen:
Tel: 06/1/4566-928 cert@mszt.hu
2024. április