IQNET-együttműködések – A bizalmat együtt építjük!
A Magyar Szabványügyi Testület 1998 óta teljes jogú tagja a Tanúsító Szervezetek Nemzetközi Hálózatának, az IQNET-nek, amely a legkiválóbb nemzeti tanúsító szervezeteket magában foglaló svájci székhelyű szervezet. Országonként általános esetben csak egy tagja lehet. Magyarországon, IQNET-tagként, az MSZT jogosult az IQNET-okiratok kiadására. Az MSZT saját tanúsítási okirata mellett a nemzetközileg elismert IQNET-okiratot is díjmentesen bocsátja tanúsított partnerei részére. Az IQNET-hálózathoz tartozó, akkreditált tanúsító testületek erősen elkötelezettek abban, hogy elismertségüket és a piacon elért kiválóságukat bizonyítsák. Ennek érdekében rendelkeznek a kompetencia és a versenyképesség fejlesztésére alkalmas eszközökkel és szolgáltatásokkal.
A tanúsításban érintett valamennyi érdekelt fél számára egyre hangsúlyosabb, hogy a megfelelőségértékelési folyamatokat – az eredményesség és a hitelesség megőrzése mellett – gazdaságosan és felhasználóbarát módon végezzék, ezért erre jó lehetőséget nyújt az IQNET-tagok közötti partneri együttműködés.
Az MSZT-hez évek óta rendszeresen érkeznek egyszeri vagy ismétlődő felkérések Európa számos országában a tanúsító testületként tevékenykedő IQNET-tagoktól, hogy működjön közre irányítási rendszerek auditálásában, illetve jogi megfelelőségi auditok/igazoló eljárások elvégzésében is.
Az MSZT az elmúlt évben a következő IQNET-felkéréseket teljesítette:
Év
|
IQNET-partner – ország
|
Audit típusa
|
2023
|
AENOR – Spanyolország
|
munkahelyi egészségvédelem és biztonság irányítási rendszerének auditja
|
2023
|
AFNOR – Franciaország
|
környezetközpontú irányítási rendszer, munkahelyi egészségvédelem és biztonság irányítási rendszerének auditja
|
2023
|
AENOR – Spanyolország
|
EMAS verification (Eco-Management and Audit Scheme igazolás) audit
|
Az ilyen együttműködések egyaránt hasznosak a külföldi tanúsító IQNET-partnerek és a magyar tanúsított szervezetek számára, hiszen a hazai tanúsított szervezet ezáltal csökkentheti a tanúsítással kapcsolatos költségeit (például a járulékos költségek tekintetében, úgymint utazási és szállásköltségek). Ezenfelül az ügyfél számára kedvezőbb lehet a magyar vagy kétnyelvű audit, mely hatékonyabb kommunikációt, ezáltal jobb auditidő-tartást jelent, továbbá az idegen nyelvű auditból eredő esetleges félreértések is elkerülhetők.
A külföldi tanúsítónak a gazdaságossági és a kommunikációs szempontokon túl azért is érdeke a kompetens magyar auditorok felkérése, mert részt vállalnak az auditjelentés idegen nyelvű elkészítésében, illetve helyi jogszabályismeretük révén hasznos fejlesztési lehetőségeket tárhatnak fel a szervezet számára.
Irányítási rendszerek tanúsításával kapcsolatban kérem, vegye fel a kapcsolatot
Kéki Zsuzsannával, az MSZT Tanúsítási Titkárság főosztályvezetőjével, vagy
Szamosiné Dávid Izabellával, az MSZT Tanúsítási Titkárság főosztályvezető-helyettesével az alábbi elérhetőségen:
Tel.: 06-1-4566-928 cert@mszt.hu
2024. március