Nemek közötti egyenlőség

A valódi fejlődés ellenére a nemek közötti egyenlőtlenség és a nemi alapú megkülönböztetés még mindig széles körben megtalálható a világ minden területén. A női és férfi viselkedéssel kapcsolatos társadalmi nemi szerepelvárások tükröződnek a szervezetek működésében, beleértve kultúrájukat, folyamataikat és hierarchiájukat. A nők még mindig kisebbségben vannak a vezető pozíciókban, illetve ugyanazért a munkáért sok helyen a nők kevesebb bért kapnak, mint a férfiak.

Az ISO 53800:2024 (MSZ ISO 53800:2025) Irányelvek a nemek közötti egyenlőség és a nők társadalmi szerepvállalásának előmozdításához és megvalósításához szabvány célja, hogy meghatározásokat, eljárásokat és eszközöket (beleértve a keretrendszert, forrásokat és bevált gyakorlatokat) nyújtson az állami és magánszervezetek számára, hogy ösztönözze, támogassa és irányítsa őket a nemek közötti egyenlőség és a nők szerepvállalásának előmozdítása és megvalósítása érdekében. Ezt a szabványt más ISO-kezdeményezésekkel, mint például az ISO 30415-tel (MSZ ISO 30415 Humánerőforrás-menedzsment. Diverzitás és befogadás) összhangban dolgozták ki. Célja, hogy útmutatást nyújtson a szervezetek számára a nemek közötti egyenlőséggel kapcsolatos SDG 5 célkitűzéseinek teljesítéséhez.

A nemek közötti egyenlőség és a nők szerepvállalásának erősítése nemcsak a nők ügye, hanem mindenkié és minden szervezetnek ajánlott foglalkoznia ezzel. Egyszerre tekintik emberi jogi kérdésnek, valamint a fenntartható, emberközpontú fejlődés előfeltételének és mutatójának. Ezért a nemek közötti egyenlőség kezelése minden szervezet társadalmi felelősségvállalásának egyik alappillére, beleértve a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG-) szempontokat is. Az ESG-t támogató szabványokról cikksorozat olvasható honlapunkon. Minden szervezetnek lehetősége van arra, hogy intézkedéseket hozzon a nemek közötti egyenlőség előmozdítására, figyelembe véve a szervezet jellegét, méretét és célkitűzéseit.

Számos tanulmány1 kimutatta, hogy a nemek közötti egyenlőség előmozdítása előnyökkel jár a szervezetek számára: csökkenhet a munkavállalók fluktuációja, produktívabbá és innovatívabbá válhat a munkakörnyezet, a kiegyensúlyozott vezetés javítja a döntéshozatalt, hatékonyabb lehet az együttműködés, ami jobb teljesítményhez és eredményekhez vezet.

A szabványok magyar nyelvű változatának kidolgozásához az MSZT várja azon cégek, szolgáltatók, szervezetek stb. jelentkezését, akik az MSZT-vel együttműködve támogatnák a szabvány(ok) magyar nyelvű kiadását – segítve ezzel az egységes értelmezést. A támogatással kapcsolatban további információkért, kérjük, keressen bennünket a szabvtit@mszt.hu elérhetőségen.

 

Zajdon Anna

2025. február

Kapcsolódó bizottságok

ISO/TC 260 Human resource management

ISO/PC 337 Guidelines for the promotion and implementation of gender equality

Szabványértékesítés

Vásároljon szabványt vagy szabvány jellegű dokumentumot!

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre és értesüljön elsőként legfontosabb híreinkről, eseményeinkről!