Digitális termékútlevél (DPP) a CPR szerint

 

A korszerűsített CPR (2024/3110/EU) egyik fontos alapelve a digitalizáció elősegítése az építőiparban, amely érdekében részletesen megadja a digitális termékútlevelek kidolgozásának rendszerét. A CEN/TC 442 Építményinformációs modellezés (BIM) európai műszaki bizottságon belül alakult új munkacsoport (WG 12) célja az ehhez szükséges szabványos háttér megteremtése.

Az építési termékekről szóló rendeletet (CPR) harmonizálja az e termékek forgalmazására vonatkozó uniós szabályokat, megkönnyíti azok szabad mozgását az egységes piacon. A digitalizálás érdekében a korszerűsített CPR megadja, hogy „a gyártó elektronikus úton rendelkezésre bocsátja minden forgalmazott termék teljesítmény- és megfelelőségi nyilatkozatának egy példányát, kivéve, ha a nyilatkozat szerepel a 76. cikkben meghatározott feltételeknek megfelelő digitális termékútlevélben, és az építési termékek 75. cikkel összhangban létrehozott digitális termékútlevél-rendszerén keresztül elérhető” [2024/3110/EU, 16. cikk, (1) bekezdés]. Azaz a 2024/3110/EU jövő januári hatálybalépésétől kezdve elegendő, ha a gyártó elektronikus úton elérhetővé teszi a teljesítmény- és megfelelőségi nyilatkozatot, de a tervek szerint 2028-tól kötelezővé válik a digitális termékútlevél elkészítése is.

A 2024/3110/EU X. fejezete részletesen leírja a digitális termékútlevélre és a digitális termékútlevél-rendszer kialakítására vonatkozó követelményeket. Előírja többek között, hogy a digitális termékútlevél-rendszer „kompatibilis és interoperábilis az (EU) 2024/1781 rendelettel létrehozott digitális termékútlevéllel, valamint azon alapul az épületinformációs modellezéssel (BIM) való interoperabilitás veszélyeztetése nélkül, és figyelembe veszi az építési termékekre vonatkozó egyedi jellemzőket és követelményeket” [2024/3110/EU, 75. cikk, (2) bekezdés, a) pont].

A digitális termékútlevelek célja tehát, hogy úgy adja meg az adott építőipari termékhez kapcsolódó releváns információkat (többek között a teljesítmény- és megfelelőségi nyilatkozatban megadott adatokat), hogy azok akár közvetlenül is beépíthetők legyenek egy BIM-modellbe. Ennek érdekében „a digitális termékútlevélben szereplő valamennyi információnak nyílt szabványokon kell alapulnia, azoknak interoperábilis formátumban kidolgozottnak, valamint – adott esetben – géppel olvashatónak, strukturáltnak, lekérdezhetőnek, valamint egy nyitott interoperábilis adatcsere-hálózaton keresztül, vevő-fogvatartás nélkül átadhatóknak kell lenniük” [2024/3110/EU, 77. cikk, (1) bekezdés, d) pont].

A fenti célok eléréséhez szükséges szabványok kidolgozásával foglalkozik a CEN/TC 442 Építményinformációs modellezés (BIM) európai műszaki bizottság WG 12 Építőipari termékek teljesítményjellemzőinek digitalizációja munkacsoportja, amely október 29-én tartotta meg az alakuló ülését. Az ülésen elindították az Építményinformációs modellezés. Az építőipari termékek teljesítményének digitális közlése (Building information modelling. Digital declaration of performance of construction products) munkacímű dokumentum kidolgozását. E dokumentum adja meg azokat a technikai paramétereket, amelyekkel az információk (rendszertől függetlenül) géppel olvashatók és átadhatók legyenek, valamint kitér a digitális termékútlevél-rendszer lehetséges struktúrájára is.

A dokumentum a tervek szerint 2027-ben fog megjelenni. Amennyiben szeretne részt venni a kidolgozási folyamatban, örömmel látjuk az MSZT és az MSZT/MB 442 tagjai között.

 

 

Bernáth Csaba

2025. január

Kapcsolat

Bernáth Csaba

Kapcsolódó bizottságok

MSZT/MB 442 Építményinformációs modellezés (BIM)

CEN/TC 442 Építményinformációs modellezés (BIM)

Szabványértékesítés

Vásároljon szabványt vagy szabvány jellegű dokumentumot!

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre és értesüljön elsőként legfontosabb híreinkről, eseményeinkről!