A vállalati fenntarthatósági irányelv, a CSRD a magyar jogrendszer részévé vált 2024 áprilisában. Ennek értelmében a jogszabályban meghatározott vállalatok számára évente kötelezővé teszik az ESG-adatszolgáltatást. Az ESG a környezeti (Environmental), a társadalmi (Social) és a vállalatirányítási (Governance) szavak angol rövidítése. Az ESG-beszámolók tartalmát az ESRS európai fenntarthatósági jelentéstételi standardok írják elő.
Korábban összefoglalásképpen olvashattak az ESG-t támogató szabványokról, e cikkben folytatjuk az előírt kritériumok teljesítését támogató szabványok ismertetését.
A társadalmi témakör egészét támogató szabványok
Az itt felsorolt szabványok a környezeti és a vállalatirányítási témakört is támogatják.
MSZ EN ISO 26000 Útmutató a társadalmi felelősségvállaláshoz (magyar nyelven is elérhető)
A társadalmi felelősségvállalás célja, hogy hozzájáruljon a fenntartható fejlődéshez.
A szabvány útmutatást tartalmaz a társadalmi felelősségvállalás alapelveihez, a társadalmi felelősség elismeréséhez és az érdekelt felek bevonásához, a társadalmi felelősségvállalás alapvető témáihoz és kérdéseihez, valamint a társadalmilag felelős magatartás szervezetbe való integrálásának módjaihoz.
Egy szervezet számára a társadalmi szerepvállalás hatékony módja, ha a helyzetelemzést követően megvalósítja terveit a társadalmi felelősségvállalás következő hét alapvető témakörével kapcsolatban: szervezeti irányítás, emberi jogok, munkaügyi gyakorlatok, környezet, tisztességes működési gyakorlatok, fogyasztói kérdések, közösségi részvétel és fejlesztés – ehhez ad segítséget az MSZ EN ISO 26000.
MSZ ISO 20400 Fenntartható beszerzés. Útmutató
A fenntartható beszerzés lehetőséget ad arra, hogy a termelékenység javításával, a beszerzők, a beszállítók és az érdekelt felek közötti kommunikáció megvalósításával, valamint az innováció ösztönzésével nagyobb értéket teremtsen a szervezet számára.
A szabvány támogatja a szervezeteket fenntarthatósági kötelezettségeik teljesítésében az alábbiak részletezésével:
- A fenntartható beszerzés mibenléte.
- A beszerzési tevékenység előkészítése. Ez magában foglalja:
- a szervezet politikájának, stratégiájának, felépítésének és folyamatainak figyelembevételét és vizsgálatát;
- a fenntarthatósági megfontolások stratégiai szinten való integrálását a szervezet beszerzési gyakorlatába annak érdekében, hogy a szervezet szándékai és fenntarthatósági prioritásai megvalósuljanak.
- A fenntartható beszerzés megvalósítása. A fenntartható beszerzés sikeres végrehajtásához és folyamatos fejlesztéséhez szükséges szervezeti feltételek és irányítási technikák.
ISO 14075 Environmental management. Principles and framework for social life cycle assessment (Környezetközpontú irányítás. A társadalmi életciklus-értékelés alapelvei és keretrendszere)
A szabvány az életciklus- vagy fenntarthatósági értékelések társadalmi szempontjaival foglalkozik. Egy termék társadalmi életciklus-értékelése (S-LCA) segíthet:
- egy termékrendszer potenciális társadalmi hatásai nagyságrendjének és jelentőségének felmérésében;
- a rendszerhez kapcsolódó jelenlegi potenciális társadalmi hatások elemzésében vagy a jövőbeli potenciális társadalmi hatások előrejelzésében.
Az S-LCA a következő négy fázisból áll:
a) cél és hatókör meghatározása;
b) társadalmi életciklus-leltárelemzés (S-LCI);
c) társadalmi életciklus-hatásvizsgálat (S-LCIA);
d) értelmezés.
Az ISO 14075-ben bemutatott követelményeket és ajánlásokat követve az S-LCA különböző módszerek és értékelési megközelítések alkalmazásával valósítható meg. Egy S-LCI- vagy S-LCIA-tanulmány egy átfogóbb döntéshozatali folyamat részét képezheti.
Zajdon Anna
2024. december