Az ásványolaj-alapú szigetelőolajokat a villamos energia előállítása, átvitele, elosztása és felhasználása során alkalmazott villamos berendezésekben használják. Az olajminőség ellenőrzése és karbantartása alapvető fontosságú az olajjal töltött villamos berendezések megbízható működésének biztosítása érdekében.
2024. december 1-jén megjelent az MSZ EN IEC 60422:2024 Ásványolaj-alapú szigetelőolajok villamos berendezésekben. Ellenőrzési és kezelési útmutató (IEC 60422:2024) szabvány új kiadása, mely a transzformátorokban és más villamos berendezésekben – beleértve a stratégiai tartalékokat és alkatrészek tárolására szolgáló tartályokat is – használt ásványolaj-alapú szigetelőolajok és más szénhidrogén-alapú folyadékok használatához és karbantartásához szükséges ellenőrzési útmutatást és eljárásokat tartalmazza.
A szabvány az eredetileg az MSZ EN IEC 60296:2021-nek megfelelően szállított ásványolaj-alapú szigetelőolajokra vonatkozik transzformátorokban, kapcsolóberendezésekben és más villamos berendezésekben, ahol az olajmintavétel észszerűen kivitelezhető, és ahol a berendezés specifikációjában meghatározott normál üzemi feltételek érvényesek.
A szabvány célja továbbá, hogy segítséget nyújtson a villamos berendezések üzemeltetőjének az olaj állapotának értékeléséhez és üzemképes állapotban tartásához. Emellett közös alapot biztosít a konkrétabb és teljesebb helyi gyakorlati előírások elkészítéséhez.
A szabvány ajánlásokat tartalmaz a vizsgálatokra és az értékelési eljárásokra vonatkozóan, és felvázolja az olaj megújításának és visszanyerésének, valamint a PCB-vel szennyezett olaj szennyeződésmentesítésének módszereit.
Az előző kiadáshoz képest a főbb változások a következők:
a) Új értelmezési táblázatok készültek, amelyek az üzemtípusra jellemző olajparaméterek határértékeit tartalmazzák, a táblázatokban javasolt korrekciós intézkedésekkel és új vizsgálati módszerekkel.
b) Az összes olajvizsgálatra vonatkozó beavatkozási határértéket felülvizsgálták, és szükség esetén változtatásokat végeztek, hogy a felhasználók képesek legyenek a jelenlegi módszertan alkalmazására, valamint megfeleljenek a biztonsági és környezetvédelmi szempontokat érintő követelményeknek és előírásoknak.
c) Az O kategóriát törölték, az mostantól az A kategória részét képezi.
d) Az üzem közbeni nedvességmérés bekerült a szabványba.
e) Az olajkezeléssel kapcsolatban (beleértve a rekultivációs kritériumokat is) mostantól több útmutatás áll rendelkezésre.
f) A korrozív kénnel kapcsolatos iránymutatást frissítették.
g) Ezenkívül a dokumentum tartalmazza a kapcsolódó szabványokban a negyedik kiadás megjelenése óta bevezetett változásokat.
A szabvány magyar nyelvű változatának kidolgozásához az MSZT várja azon cégek, szolgáltatók, szervezetek stb. jelentkezését, akik az MSZT-vel együttműködve támogatnák a szabvány magyar nyelvű kiadását. A támogatással kapcsolatban további információkért, kérjük, keressen bennünket a szabvtit@mszt.hu elérhetőségen.
Nagy Gábor
2024. december