150 éve született a nemzetközi szabványosítás atyja

Idén ünnepeljük Charles Le Maistre brit mérnök születésének 150. évfordulóját, akinek úttörő szerepe volt a nemzetközi szabványosításban. A jersey-i születésű Le Maistre jelentős szerepet játszott mind az IEC, mind az ISO létrehozásában, ezért gyakran „a nemzetközi szabványosítás atyjaként” emlegetik.

Charles Delacour Le Maistre 1874-ben született egy szerény vidéki plébános hetedik gyermekeként a La Manche-csatornában található festői Jersey szigetén. A South Kensington-i Központi Műszaki Főiskolán tanult elektrotechnikát, majd egy hajóépítő vállalatnál dolgozott.

1901-ben csatlakozott a világ első nemzeti szabványügyi szervezetéhez, a Mérnöki Szabványügyi Bizottsághoz, amelyből később a British Standards Institution (BSI) lett. Le Maistre 1906-ban az IEC első főtitkára lett, és ezt a tisztséget közel 50 éven át, 1953-ig töltötte be.

Le Maistre idejének nagy részét azzal töltötte, hogy a világot járva a nemzetközi szabványosítás melletti elkötelezettségét hirdette. 1926-ban ő kezdeményezte azon találkozók sorozatát, amely a Nemzeti Szabványügyi Egyesületek Nemzetközi Szövetségének megalapításához vezetett, amely az 1946-ban alapított ISO elődje volt.

Le Maistre munkássága egy olyan korszakban bontakozott ki, amelyet a tudományos fejlődés jellemzett. Megértette a Giorgi-rendszer fontosságát, és azon dolgozott, hogy a nemzetközi villamos és mechanikai mértékegységek közötti eltéréseket kiegyenlítse.

Le Maistre egyik legfontosabb eredménye az volt, hogy az IEC 1935-ben elfogadta a Giorgi-rendszert. A Giorgi-rendszer volt a nemzetközi mértékegységrendszer (SI) előfutára.

Legnagyobb eredménye vitathatatlanul a szabványosítás többszereplős megközelítésének megteremtése volt. Vezetése alatt az IEC a gyártók, a kiskereskedők, a tudományos élet és a kormányzati szervek vezető szakértőit vonta be a konszenzuson alapuló szabványosítási folyamatba. Ezt a megközelítést „a gyártó és a fogyasztó érdekközösségének” nevezte. Úgy vélte, hogy a kölcsönösen elfogadott műszaki megoldások közös kidolgozása biztosítja, hogy a szabványok ne csak műszakilag megbízhatóak, hanem társadalmilag is elfogadhatóak legyenek.

Le Maistre öröksége túlmutat a műszaki területen. Életrajzírói szerint az a gondolat vezérelte, hogy a világ minden tájáról érkező mérnökök összefogása és közös munkája jelentősen hozzájárulhat a világbékéhez.

„A szabványosítás végül is nem több és nem kevesebb, mint megfelelő koordináció” – írta. „Ennek megvalósításához sok személyes vélemény elfojtására lehet szükség, de ha célja a széles látókör, a gondolkodás és a tevékenységek egysége révén a közösség egészének javát szolgálja, akkor a szabványosítás mint összehangolt törekvés egyre inkább az egész emberiség javát szolgálja.”

A szabványosítási folyamatokban az egyenlő képviselet és a demokratikus konszenzus iránti elkötelezettsége mind a mai napig az IEC és az ISO intézményi keretének egyik sarokköve.

Le Maistre 1953-ban Surrey-ben halt meg, nem sokkal azután, hogy hírét vette, hogy Franciaország az ország legmagasabb kitüntetésével, a Becsületrenddel tüntette ki. Már korábban megkapta a Brit Birodalom Parancsnoka (CBE) és a Vasa-rend Lovagparancsnoka címet.

Forrás: https://www.iec.ch/blog/150th-anniversary-father-international-standardization

 

Nagy Gábor

2024. november

Kapcsolat

Nagy Gábor

Szabványértékesítés

Vásároljon szabványt vagy szabvány jellegű dokumentumot!

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre és értesüljön elsőként legfontosabb híreinkről, eseményeinkről!