Projektmenedzsment
Az egyre nagyobb volumenű és költségvetésű komplex projektek megfelelő kivitelezéséhez elengedhetetlen a jó projektmenedzsment-gyakorlatok alkalmazása.
Ehhez nyújt hasznos támpontokat a 2024. június 1-jén magyar nyelven megjelent MSZ ISO 21502:2022 Projekt-, program- és portfóliómenedzsment. Útmutató a projektmenedzsmenthez szabvány.
A szabvány forrásdokumentumának (ISO 21502:2020) első kiadása az ISO 21500:2021-gyel (MSZ ISO 21500:2021) együtt visszavonja és helyettesíti az ISO 21500:2012-t, amelynek műszaki tartalma korszerűsítve lett. A főbb változások a következők:
- a projektmenedzsment fogalmát kiterjesztették a projektekkel kapcsolatos felügyeletre és a támogató szervezet projektirányítási tevékenységeire;
- információt adtak arról, hogyan érhetnek el a projektek eredményeket és realizálhatnak hasznokat;
- hozzáadták a projektek szervezeti környezetének figyelembevételét;
- további projektszerepekről és felelősségekről adtak leírásokat;
- új témákat adtak hozzá, mint például a sikert elősegítő projektkörnyezet létrehozását, projektéletciklusokat, döntési pontokat és kapukat, valamint további projektgyakorlatokat, köztük az eredménymenedzsmentet és a változásfelügyeletet, hogy tükrözzék a projektmenedzsment jelenlegi gyakorlatát;
- a projektet megelőző és azt követő tevékenységeket adtak hozzá;
- a folyamatalapú formátumot gyakorlati és narratívaalapúra változtatták.
Az MSZ ISO 21502 magas szintű leírást ad a projektmenedzsment környezetében jól működő és jó eredményeket hozó gyakorlatokról. A projektmenedzsment integrálja a szabványban szereplő gyakorlatokat a projekt irányítása, kezdeményezése, tervezése, figyelemmel kísérése, felügyelet alatt tartása és lezárása, a projekthez rendelt erőforrások kezelése, valamint a projektben részt vevő személyek motiválása érdekében, hogy elérjék a projekt céljait.
Antal Andrea Zsuzsa
2024. június