Okoseszközök a mezőgazdaságban
A világ népességének növekedésével az élelmezés egyre nagyobb kihívást jelent – egyre több jó minőségű élelmiszert kell előállítani hatékonyan, mindenki számára elérhető, fenntartható módon. A mezőgazdaságban is egyre elterjedtebbé válik az okoseszközök használata. A várakozások szerint ezek segítségével többet lehet majd termelni kevesebb erőforrás felhasználásával.
Az előnyök nemcsak a világ élelmezése, hanem a bolygónk védelme, valamint a gazdálkodók szempontjából is lényegesek. A klasszikus ellátási láncban a gazdálkodóval szemben a kereskedő gyakran előnyben van, mert az előbbi sokszor kevés információval rendelkezik a tekintetben, hogy a vásárló miként értékeli az árut. Az okosgazdálkodás az ellátási lánc összes szereplőjét összeköti, hatékony és igazságos információáramlást tesz lehetővé, mely kedvez a jobb döntések meghozatalában. Ezáltal egyensúly áll be a rendszerben, s a nyereség igazságosabban oszlik el a lánc szereplői között.
Ha a gazdálkodó visszajelzést kap az ellátási lánc valamelyik résztvevőjétől, pl. a feldolgozótól vagy a fogyasztótól, akkor lehetősége van ennek alapján változtatni, így növelni terméke értékét. A felmerülő igényeknek való megfelelés létfontosságú a gazdálkodó számára, hogy sikeres legyen.
Az okosgazdálkodás a termékeredet igazolását is elősegítheti, mivel az információ az egész ellátási láncban elérhető és ellenőrizhető. Ez érintheti az élelmiszer biztonságosságát (a termék nem tartalmaz ártalmas vegyszert), a származás helyét, de akár információt adhat az állattartás módjáról vagy az alkalmazott környezetvédelmi módszerekről, eszközökről is.
Az okoseszközök segítségével a gazdálkodó jobban megértheti az olyan lényeges tényezők, mint a víz, topográfia, vegetáció és talajtípus szerepét. Ezáltal a gazda ezeket az (erő)forrásokat sokkal jobban tudja használni, ráadásul környezetvédő és gazdaságilag fenntartható módon. Ezenkívül figyelemmel tudja kísérni termékei minőségét és mennyiségét, s időben tud reagálni, ha változtatni vagy beavatkozni szükséges a körülmények változása okán. Műholdas felvételekkel például korábban felfedezhetők a termést sújtó betegségek, mint kézi ellenőrző módszerrel, így a gazda hamarabb be tud avatkozni a termés védelme érdekében, ami anyagi, illetve ellátásbiztonsági szempontból egyaránt lényeges.
Az automatizáció segítségével a gazda kevesebb erőforrás befektetésével (idő, pénz, nyersanyag) többet termelhet. Vetéskor és trágyázáskor például az okoseszközök használatával a pontos és szükséges mennyiségű vetőmagot vagy trágyát szórja ki a talaj termékenysége, sótartalma, nedvessége, illetve egyéb paraméterek ismeretében. Egy másik példa az öntözés, amikor nagy segítséget nyújtanak ezek az eszközök. Más szempontból is fontos szerepe van az okoseszközöknek – megkönnyíthetik a termékértékesítést egy kistermelő számára – egy tejgazdálkodó például akár a napi tejmennyiség függvényében tud vevőt találni az eladni kívánt tejre.
A kor emberének egyre fontosabb, hogy tudja, honnan származik az élelmiszer, amelyet elfogyaszt, tehát a termékek nyomonkövethetősége és eredetük körülményei is fontos szempontokká léptek elő. Az okoseszközök használatával ezeknek az igényeknek is meg lehet felelni.
Forrás: https://www.iso.org/news/ref2799.html
Zajdon Anna
2022. augusztus