Élelmiszer-vizsgálati szabványok magyarul
Az MSZT 2022 áprilisában két élelmiszer-vizsgálati szabványt jelentetett meg magyar nyelven.
Az MSZ EN ISO 665 Olajmagvak. A nedvesség- és az illóanyag-tartalom meghatározása (ISO 665:2020) szabvány az olajmagvak két fontos tulajdonságára ad meg vizsgálati módszert. Az olajmagvak közé tartozik minden olyan növény magja, amelyből olaj sajtolható. E csoportba számos olyan mag tartozik, amelyeket önmagukban és feldolgozva (kókuszliszt, mandulaliszt; kókuszolaj, repceolaj) is fogyaszthatunk. Az olajmagvak jótékony hatással vannak szervezetünkre. Számos vitamin, ásványi anyag, nyomelem található bennük, továbbá antioxidánsban, rostban és fehérjében gazdagok.
A szabvány e kiadása visszavonja és helyettesíti a korábbi kiadást (ISO 665:2000), amelyet kismértékben átdolgoztak. Az előző kiadáshoz képest a fő változások a következők:
– a Rendelkező hivatkozások fejezetben szereplő ISO 664 hivatkozásának évszámát törölték; valamint
– az ISO 542-re való hivatkozást helyettesítették az ISO 21294-re való hivatkozással (magyar nemzeti szabványként: MSZ EN ISO 21294), melyet ennek megfelelően az egész szabványban és az Irodalomjegyzékben is frissítettek.
A szabvány magyar nyelvű kiadásának elkészítéséhez a Bunge Zrt. járult hozzá.
A vizsgált magok nedvesség- és illóanyag-tartalmát vagy az érkezett anyagból (tiszta mag és szennyező anyagok), vagy ha szükséges, csak a tisztított magból határozza meg a szabvány szárítószekrényes szárítási módszerrel.
Az A melléklet a repcemagra, napraforgómagra és szójababra ad meg körvizsgálati eredményeket.
Az MSZ EN 15662 Növényi eredetű élelmiszerek. Peszticid szermaradékok meghatározásának multimódszere acetonitriles extrakciót/szétválasztást és diszperziós SPE-tisztítást követő GC- és LC-alapú vizsgálattal. Moduláris QuEChERS-módszer szabvány a növényi eredetű élelmiszerekben, mint például a gyümölcsökben (beleértve a szárított gyümölcsöket), zöldségekben (beleértve a szárított zöldségeket), gabonafélékben és több feldolgozott termékben lévő peszticid szermaradékok vizsgálatának módszerét határozza meg GC-, GC-MS(/MS) és/vagy LC-MS(/MS) elemzéssel. A módszert laboratóriumi körvizsgálaton vizsgálták nagyszámú termék/peszticid kombináció esetén.
A szabvány előző kiadásához képest a fő változások a következők:
– a lehetséges eljárások sokkal pontosabb megkülönböztetése;
– az alkalmazott eljárások (pl. extrakciós vagy tisztítási modulok) bejelentésének egyszerűsített lehetősége;
– az egyes áruk esetén a jóváhagyott eljárások egyértelmű jelölése;
– az extrakciós hatékonyság optimalizálása hosszabb extrakciós idővel;
– az UPLC-MS/MS-sel és GC-MS/MS-sel végzett kimutatáshoz megfelelő paraméterek részletezése;
– a peszticid szermaradékok mennyiségi meghatározásának új megközelítése, beleértve egy egyszerűsített eljárást a szermaradékszintek kiszámításához;
– a módszer továbbfejlesztett validálási adataira való hivatkozások; továbbá
– a rövidítések listája a C mellékletbe került.
Szalay Anna
Zajdon Anna
2022. április