Elektromechanikus elemi relék
A Magyar Szabványügyi Testület 2019. október 1-jén közzétette a mechanikailag egymáshoz reteszelt érintkezőjű elektromechanikus elemi relék biztonsági követelményeire vonatkozó MSZ EN 61810-3:2015 szabvány magyar nyelvű változatát a MAVIR Zrt. támogatásával, az MSZT/MB 808 Erősáramú relék bizottságának égisze alatt.
Az MSZ EN 61810-3:2015 Elektromechanikus elemi relék. 3. rész: Relék mechanikailag egymáshoz reteszelt érintkezőkkel (IEC 61810-3:2015) szabvány nemzetközi forrását az európai szabványosító szervezet (CENELEC) módosítások nélkül vette át és nyilvánította EN-szabvánnyá. Ez a szabvány az MSZ EN 61810 Elektromechanikus elemi relék szabványsorozat legújabb tagja. A sorozat alapszabványa az MSZ EN 61810-1:2015 az elektromechanikus elemi relék általános és biztonsági követelményeit írja elő, az MSZ EN 61810-2:2018 követelményeket és vizsgálatokat ad a relék megbízhatóságának értékelésével kapcsolatban, az MSZ EN 61810-7:2006 pedig a vizsgálati és mérési eljárásokat tartalmazza.
Szokatlan, hogy a sorozat részei nem sorrendben jelennek meg, ez a szabványsorozat kiadása közben bekövetkezett szemléletváltás következménye. Eredetileg az IEC 61810 szabványait úgy tervezték kiadni, hogy minden egyes rész egy bizonyos fajta, minden elektromechanikus relére vonatkozó követelményt meghatározzon (megbízhatóság, szigeteléskoordináció stb.). A szabványsorozatot 7 részre tervezték, és a részeket fontossági sorrendben adták ki. Még a sorozat kiadásának befejezése előtt a szemléletváltás következtében az összes rész kiadására nem került sor. A megváltozott koncepció értelmében az általános követelményeket az IEC 61810-1-be vonták össze, és megkezdték az különféle elektromechanikus relékre vonatkozó szabványlapok kiadását. Ezek a szabványok az alkalmazási területükben megadott relétípusokra az IEC 61810-1-et kiegészítő követelményeket tartalmazzák. Ezeknek első tagja az IEC 61810-3.
A bevezetésben említett szabvány a sorozat új tagja, azonban nem is olyan új. A mechanikailag egymáshoz reteszelt érintkezőjű relékre már régóta létezett európai szabvány, az EN 50205. Ennek 2002-es kiadását vette át a jelen szabvány alapjául szolgáló IEC 61810-3, lényegében változtatások nélkül, csak szerkesztési változtatásokkal és a hivatkozások frissítésével. Az európai elektrotechnikai szabványosítás általában a nemzetközi szabványokat veszi át, azonban a 3. rész kiadása szép példa arra, amikor európai szabványból nemzetközi szabvány lesz.
Az EN 61810 e része az olyan elemi relékre vonatkozik, amelyekben speciális tervezést és konstrukciós megoldásokat alkalmaznak annak érdekében, hogy a bekapcsoló érintkezők (munkaérintkezők) ne kerülhessenek a kikapcsoló érintkezőkkel (nyugalmi érintkezőkkel) azonos állapotba. Ezt kényszerkapcsolatban lévő, más elnevezéssel mechanikailag egymáshoz reteszelt érintkezőkkel érik el. Ezeket a reléket önellenőrző vezérlőrendszerekben, például a biztonsággal összefüggő vezérlőrendszerekben lehet alkalmazni. Az ebben a szabványban szereplő követelményeket kiegészítésként kell alkalmazni az IEC 61810-1 általános követelményeihez.
E szabvány nem vonatkozik olyan elektromechanikus vezérlőköri készülékekre, amelyeket az IEC 60947-5-1 ismertet, és nem vonatkozik olyan érintkezőkre sem, amelyek nincsenek mechanikai kapcsolatban egymással. A megbízhatósági adatok értelmezéséhez az MSZ EN 61810-2-1:2018 tartalmaz iránymutatást.
A szabvány megadja a funkcionális követelményeket (mechanikailag egymáshoz reteszelt működés, mechanikai és villamos tartósság, működési feltételek, jellemző értékek és jelölés), valamint az igazoló ellenőrzési eljárásokat és típusvizsgálatokat.
Kosák Gábor
2019. november