3rd Generation Partnership Project (3. Generációs Együttműködési Projekt)
A 3GPP (3. Generációs Együttműködési Projekt) 1998 decemberében alakult eredetileg a 3G mobilkommunikációs rendszer műszaki előírásainak (TS) és jelentéseinek (TR) kidolgozására. Hét tagja van: ARIB, ATIS, CCSA, ETSI, TSDSI, TTA, TTC. Ezek a tagszervezetek telekommunikációs szabványokat kidolgozó szervezetek. A 3GPP előírásai és tanulmányai a tagok hozzájárulásai alapján készülnek Working Group és Technical Specification Group szinten.
A 3GPP-ben tevékenykedő három Technical Specification Group (TSG), amelyeken belül működnek különböző WG-k (munkacsoportok):
- Radio Access Networks (RAN),
- Services & Systems Aspects (SA),
- Core Network & Terminals (CT)
A fejlesztésekkel lépést tartva módosítják a meglévő TS-eket és TR-eket, illetve újakat készítenek olyan, a fejlesztésekből eredő új területeken, mint az például az 5G.
A tervek (Release 15) szerint a 3GPP 2017 második felében közzé teszi az 5G szabványok első csoportját.
Erről bővebb tájékoztatás található az alábbi linkeken:
A 3GPP elérhetővé tett dokumentumai pedig a következő linken találhatók: list of features and study items.
International Telecommunication Union (Nemzetközi Távközlési Egyesület)
Az ITU az ENSZ információs és kommunikációs technológiákért felelős szakosított intézménye. Az ITU tagja lehet bármely érdekelt szervezet, Magyarországról 4 tagja van (NFM, NMHH, BME, TEL2tel kft). Az ITU osztja ki világszerte a rádióspektrumokat és a műholdak keringési pályáit, és olyan műszaki szabványokat dolgoz ki, amelyek lehetővé teszik a hálózatok és technológiák problémamentes összekapcsolását, valamint arra törekszik, hogy világszerte javuljon a hátrányos helyzetű közösségek infokommunikációs eszközökhöz való hozzájutása.
Az ITU a következő csoportjaiban dolgoz ki 5G szabványokat:
Az ITU ajánlásai és egyéb anyagai elérhetők a https://www.itu.int/en/ITU-T/publications/Pages/recs.aspx címen.
European Telecommunications Standards Institute (Európai Távközlési Szabványügyi Intézet)
Az ETSI világszerte alkalmazható szabványokat dolgoz ki az infokommunikációs technológiák területén. Az EU által európai szabványosítási szervezetként hivatalosan elismert, nonprofit szervezet, amelynek tagja 800-nál több szervezet a világ 67 országából.
Az ETSI a következő csoportjaiban dolgoz ki olyan technológiákra vonatkozó szabványokat, amelyek a jövőben az 5G rendszerbe fognak beépülni:
4. Az 5G-hez kapcsolódó előírásokat készítő, további szakmai szervezetek