Szerves higany meghatározása a tenger gyümölcseiben
2023. január 1-jén megjelent az MSZ EN 17266 Élelmiszerek. Az elemek és ezek kémiai formáinak meghatározása. Szerves higany meghatározása a tenger gyümölcseiben elemihigany-analízissel szabvány magyar nyelvű változata, melynek kidolgozását európai pályázati támogatás tette lehetővé.
A dokumentum egy módszert ír elő a tenger gyümölcseiben lévő szerves higany elemihigany-analízissel történő meghatározására. A módszert sikeresen validálták osztrigaszöveten, kagylószöveten, homár középbéli mirigyén, tüskéscápamájon és tonhalon végzett laboratóriumi körvizsgálatban 0,01–5 mg/kg közötti szinteken szárazanyagra vonatkoztatva és higanyban kifejezve.
Ezzel a módszerrel a monometil-higanytól eltérő szerves higanyvegyületek is extrahálhatók és meghatározhatók. Mindamellett, a monometil-higanytól eltérő szerves higanyvegyületek mennyisége elhanyagolható a tenger gyümölcseiben.
A nehézfémek – amelyek közé a higany is tartozik – az ipari területekről a légkörön keresztül jutnak a vizekbe. A fémes higanyt a vizek és a nedves területek baktériumai átalakítják a nagyon mérgező dimetil-higannyá. A nehézfémnek ez a formája könnyen bejut az élő sejtekbe és felhalmozódik a táplálékláncban.
A globális felmelegedés hatására egyre inkább olvad az állandóan fagyos talaj, ezáltal több oldott szerves szén kerül a tavakba, amely javítja a baktériumok életkörülményeit, viszont így több fém jut a halak szervezetébe.
A magas higanyterheltség befolyásolja a halak szaporodását, megváltoztatja a génkifejeződést, növeli az oxidatív stresszt a halak szervezetében, és egészségi kockázatot jelent a fogyasztókra. Minél idősebb a hal, annál nagyobb a higanyterheltség mértéke a szervezetében.
Forrás: https://www.hazipatika.com/eletmod/veszelyben/cikkek/tul_sok_a_higany_a_halakban
Szalay Anna
2023. január